Cestování po celém světě je skvělé. Co ale dělat, když se vrátíte do šedi a nudy domova?

Znáte ten pocit, když jste v cizím městě a procházíte se po ulici. Míříte možná na určité místo a tak se zapomenete ve svých myšlenkách, když si najednou všimnete zajímavé sochy, krásného domu anebo neodolatelné vůně z roztomilé cukrárny. Berete do ruky fotoaparát a zaznamenáváte přítomný moment, možná vcházíte do nově objeveného kostela a seznamujete se s místními v pouličním občerstvení. Tak se cítí cestovatel.

Co když se ale z dlouhého cestování vrátíte domů? Spousta z nás zná tu „pocestovatelskou“ depresi, tím spíš, když jste byli v zahraničí více než měsíc. Doma je najednou všechno šedé, nudné, lidi se mračí, jídlo není dobré, tak aspoň, že to pivo máme pořád lepší než ve světě. Co takhle ale nezapomenout na ono cestovatelské nadšení, i když jsme se vrátili do rodné země? Třeba se zas chvíli nikam nepodíváte, protože nemáte finance anebo vás drží práce, povinnosti či snaha se konečně usadit. Nemusíte pořád nikam utíkat, jen začněte cestovat i tam, kde to znáte.

czech-republic-882172_1920

Chůzí ke skvělému pocitu

Procházejte se okolím, stejně jako to děláte každý den. Tentokrát ale schovejte telefon do kapsy a přestaňte skenovat dlažební kostky, na nich nic nového pravděpodobně neobjevíte. Rozhlédněte se kolem sebe. Všimli jste si někdy dřív zdobení na domu, který pravidelně obcházíte? Probuďte v sobě turistu, vytáhněte mobil a vyfoťte si zajímavé detaily, jež vás po cestě zaujmou (přinejhorším z toho bude dobrá fotka na instáč, že jo). Zabočte o ulici dříve než obvykle a třeba objevíte novou kavárnu (což například v Brně nebude určitě problém). Sedněte si na kávu, začtěte se do knížky anebo si napište pár zápisků do cestovatelského deníku, vždyť jste teď taky na cestách.

old-1130743_1920

Vyjděte na túru do přírody, poslouchejte bučící krávy anebo utečte před nenadálým deštěm. Jednoduše objevujte to, co vám bylo dříve skryté, protože jste nedávali pozor. I v naší zemi máme spoustu krásných zákoutí, která sem jezdí obdivovat turisté z celého světa. Pro jednou si jich zkuste povšimnout taky.

Couchsurfing, Airbnb – vyzkoušejte to taky

Při cestování se snažíte ušetřit, co to jde? Splaťte své dluhy tím, že své bydliště nabídnete přijíždějícím cestovatelům. Je to i skvělé plus pro vás, obklopíte se lidmi ze zahraničí a nemusíte se topit ve smutku, že se kolem vás už nic neděje. Proveďte své nové známé městem a ukažte jim přesně ta místa, která vám už dávno přišla obyčejná a oni z nich budou nadšení. Uvidíte, jak přehodnotíte svůj názor na rodné město, jenž vás nudí, když ho začnou obdivovat lidé z jiné země.

Uvařte jim nějakou specialitu a pokud zůstávají delší dobu, nechte je, ať oni naučí něco vás. Každý chce objevovat města „jako místní“, splňte tedy příchozím sen a sami tak znovu probuďte cestovatele v sobě.

friends-1283173_1280

Jestli do vašeho města turisté nemíří, pozvěte po dlouhé době na návštěvu rodinu nebo přátele. Jejich přítomnost vám pomůže ocenit všechny ty maličkosti, které máte rádi na každodennosti.

Hledejte a objevujte

Pokud zrovna nebydlíte ve skále tisíce kilometrů od civilizace, pravděpodobně se ve vašem městě najde alespoň pár lidí z různých míst světa. A někteří z nich by určitě ocenili větší integraci do země, ve které teď žijí. Zapište se do kurzu španělštiny, které vede cestovatelka z Mexika, ochutnejte čínské speciality v místní restauraci anebo vynikající vína od přistěhovalých Italů.

Kromě skvělých zážitků si můžete promluvit i o cestování jako takovém a bude pro vás zajímavé slyšet, jak se v tom nudném a šedivém městě žije krásně lidem z jiné země. Díky jejich vyprávění oceníte i věci, které berete za samozřejmost, jako třeba naše MHD.

forest-605505_1280

Tramvaj jezdí co pět minut, metro po dvou a v noci se dostanete domů autobusem – na co si stěžujeme?

Po návratu z cestování v rozvojových zemích dokážete ocenit každou malou „pitomost“, která u nás funguje dobře. Jakmile ale uplyne několik dalších měsíců, zvyknete si, že žijete v zemi bez nějakých větších zásadních problémů a jednoduše se rozmazlíte. Tramvaj vám ujela před nosem a zkazí vám to den? Vždyť další je tady každou chvíli, během které se můžete trochu porozhlédnout, zaposlouchat se do pouličních muzikantů, vypít si vynikající kávu z pojízdného stánku a možná si nechat ujet i tu další, protože přece není kam spěchat.

Chybí vám smějící se lidé, jaké pamatujete z chudých zemí? A dívali jste se už na sebe do zrcadla, když procházíte ulicemi a spěcháte do práce? Začněte se usmívat sami, vyhledávejte oční kontakt (ale ne tak, abyste ostatní lidi děsili) a vězte, že když se na někoho usmějete opravdu širokým a upřímným úsměvem, jen málokdy se na vás zamračí (ale najdou se i tací). V hodně případech spoustu lidí nakazíte a budou se pak usmívat dále. Je škoda, že úsměv je u nás pořád brán jako něco překvapivého. Tak to pojďme změnit.

person-768582_1920

Ať už jste procestovali celý svět a chcete si odpočinout, anebo jste se rozhodli usadit v zemi rodné, nezapomínejte na to, co jste se naučili na cestách a nepropadejte depresi. Přeneste svou cestovatelskou duši do vaší každodennosti a buďte turistou všedního dne.

 

Foto: Pixabay