Návštěva amerického prezidenta vyvolává smíšené reakce v celém světě. Obama návštěvou Hiroshimy zakončuje svou cestu po Asii, za atomovou bombu se neomluvil.

Atomová bomba, kterou Spojené státy svrhly na město Hiroshima 6. srpna 1945, zabila kolem 140 000 lidí. Nesčetné množství dalších trpělo na účinky bomby, které přetrvávají do dnešního dne.

Podle NBC News Bílý dům trval před státní návštěvou na tom, že prezident Obama se na místě nebude omlouvat, ač by jeho omluva mnohé potěšila. „Samozřejmě, že chceme slyšet omluvu. Naše rodiny byly zabity,“ říká například Hiroshi Shimizu, generální tajemník organizace Hiroshima Confederation of A-Bomb Sufferers Organizations. Podle deníku Wall Street Journal ale oběti akceptují, že se prezident za atentát na město neomluvil.

barack-obama-1174489_1920

„Nebudu se omlouvat, protože je třeba si uvědomit, že rozhodování státníků je velmi složité. Jak vím z vlastní zkušenosti, obzvlášť těžké je to v době války,“ řekl nedávno Obama podle informací Českého rozhlasu.

„Přišli jsme do Hirošimy, abychom si připomněli hrozivé události, které se odehrály v nepříliš dávné minulosti. Přišli jsme, abychom truchlili nad oběťmi,“ prohlásil americký prezident při svém projevu u památníku míru v Hirošimě.

Návštěva Hirošimy je zakončením týdenní cesty Baracka Obamy po Asii, při které prezident zdůrazňoval důležitost nešíření jaderných zbraní. „Jeden z důvodů, proč do Hiroshimy jedu, je že chci zdůraznit jaká reálná nebezpečí tam existují a zároveň podtrhnout naléhavost, kterou bychom všichni měli mít,“ řekl Obama na čtvrteční tiskové konferenci, podle Wall Street Journal. „Není to jen připomínka děsivé ztráty, kterou znamenala 2. světová válka, a smrti nevinných obětí napříč kontinenty, ale také nám to má připomenout, že naše práce v oblasti omezování konfliktu, vytváření institucí pro zajišťování míru a omezování možností nukleární války v budoucnosti není zdaleka u konce,“ dodal americký prezident.

Obamu na návštěvě Hiroshimy doprovodil japonský premiér Shinzo Abe. Premiér Abe se vyhnul odpovědi na otázku, zda po setkání s prezidentem Obamou navštíví Pearl Harbor.

Obama_&_Abe_Review_Troops_2015
Americký prezident Barack Obama a japonský premiér Shinzo Abe

Washington i Tokio doufají, že návštěva Baracka Obamy jako prvního úřadujícího prezidenta do Hiroshimy, podtrhne vzájemné spojenectví a vdechne nový život do již zmiňovaných snah o zrušení jaderných zbraní. Už před návštěvou ale čelila Obamova cesta nesouhlasu z několika stran. Kritici obviňují jak Japonsko tak Spojené státy z toho, že mají selektivní paměť a poukazují na paradoxy v jejich politice, která závisí na jaderném odstrašování, zatímco volají po zlikvidování atomových zbraní. Uvádí to zpravodajská agentura Reuters.

Spousta historiků věří, že atomový útok na Hiroshimu a následně Nagasaki, který vzal život více než 200 000 lidem, mohl v konečném důsledku zachránit životy, jelikož invaze na ostrovy by vedla k daleko většímu krveprolití. Nicméně třiceti akrový Peace Memorial park na památku obětem, který prezident Obama navštívil, nereflektuje nic takového.

japan-689056_1920
Památník míru v Hirošimě

Památeční žulový oblouk stojí mezi kopulí někdejší průmyslové výstavní síně, přímo pod místem, kde atomová bomba explodovala. Muzeum zase představuje ohořelé věci obětí a další důkazy o zničující tragédii. Park nabízí příběh obětí, ukazující v drásajícím detailu, jak více než 100 000 obyvatel města, většina z toho civilistů, byla spálena, vystavena jedovaté radiaci anebo jinak zraněna. Na místě je i několik historických připomínek a důvodů pro bombardování, jako je popis útoku na Pearl Harbor, barbarskou okupaci Číny Japonskem a neobyčejně vysoké číslo obětí ze strany vojáků i civilistů při invazi Okinawy.

Krátký popisek na památníku v parku píše „Nebudeme opakovat zlo“. Nevysvětluje ale, jaké zlo tím myslí. Bombardování anebo samotnou válku? Ptá se deník The New York Times.

Během hodinové návštěvy položili Obama a premiér Shinzo Abe věnce u pomníku věnovaného obětem atomového útoku, prošli památeční park a sousedící muzeum a soukromě se potkali s přeživšími po tragické události.

Matt Steckling, pětadvacetiletý rodák z Chicaga, který žije v Hirošimě téměř rok a půl, byl jedním z těch, kdo se přišli podívat na příjezd amerického prezidenta. „Pro místní to znamená hodně, že Obama přijel, položil věnec a vzdal svůj hold. Nikdo neočekával, že by se omluvil – samotné gesto, samotná návštěva, jsou dostačující,“ uvedl Steckling pro USA Today.

„Máme ještě hodně co na práci,“ zmínil prezident Obama během čtvrteční konference. „Tento úkol je stále v pokračování a měli bychom mu věnovat velkou pozornost.“
Foto: Pixabay, Wikipedia