O tom, že dětičky jsou pro nás rodiče krásné v každém věku, nemůže být pochyb. To, že potulit si miminko a vnímat jeho sametovou kůži na své, má blahodárný vliv, je též nesporné. Cítit jeho vůni vedle sebe, když spinká je pocit, který se hned tak nezapomíná…

Škoda, že ta nádherná hladká, jemná pokožka nezůstává každému z nás napořád. Abychom dětem poskytli komfort, svěžest a bezpečí, zároveň však neohrozili jejich zdraví produkty denní potřeby, je myslím dobré si o nich občas něco přečíst, zlehka se poinformovat a případně se nechat inspirovat ke změně. Mne k tomu přivedly náhodně dva články Lucie Tomanové, která čerpá odborné informace z knihy „Doba jedová“ bioložky Anny Strunecké, viz citace níže.

Všichni totiž denně užíváme kosmetické produkty a mnohdy jimi tak nevědomě přinášíme více škody, než užitku. Známé heslo říká: „Čistota, půl zdraví“. Avšak většina běžně prodávané kosmetiky, i té dětské, nemá se zdravím nic společného, tvrdí vědci. A tak se z nejlepšího úmyslu vydrhnout dítko dočista do čista, umýt mu vlásky šamponem 2v1, či vyhubit vši vším i šampónem psím, udržet malé zoubky čisté, namastit tělíčko řádně vysokým UV faktorem, vyprat dětské hadříky ve voňavé aviváži králíka Azurita, utřít vlhčeným ubrouskem vše, od děcka po botky, stává časovaná bomba.

Skáčeme na špek lákavým obalům slibujícím modré z nebe, podléháme mediální masírce, novopečené maminky berou drogerie útokem, u přebalovacích pultů mají vystavený arzenál lahviček, pudrů, krémů. Konec konců i moje děti milují návstěvu DM drogerie hned po hračkářství nejvíc, nejsem tedy žádnou výjimkou. Mám známou, jejíž malý synáček měl za nejmilovanějšího „plyšáka“ prázdnou láhev od aviváže. S ní chodil ven, s ní spal, jen opravdu výjimečně ji výjimečným lidem otevíral a nechával přivonět zbytkové vůni plastu.

2010-Oliver-2.narozky - 23

Máma myje Emu jarem

Umyli byste svému milému malému vlásky jarem? A co celé tělo? No dobrá, napřed byste přípravek trošku naředili, kůže přece jen není tak mastná jako kastrol. Ale stejně, vykoupali byste ve výsledném roztoku malé dítě? Předpokládám, že asi ne. Přitom se ale prostředky k mytí nádobí liší od většiny šamponů a sprchových gelů především koncentrací účinné látky a použitými vůněmi. Ono zázračné Ph 5.5, jež má odpovídat mírné kyselosti lidské pokožky, je už roky hlavním argumentem výrobců sprchových gelů a šamponů – ti tvrdí, že na rozdíl od klasického mýdla, které je mírně zásadité, nevysušují jejich produkty kůži, ba naopak, ještě ji díky rozličným přísadám hydratují. Bohužel, opak je pravdou. „Látky SLS (Sodium Lauryl Sulfate) a SLES (Sodium Laureth Sulfate) obsažené v tekutých mýdlech, gelech a šamponech, kůži výrazně vysušují a umožňují jiným toxickým látkám proniknout mnohem hlouběji, než by je pustila přirozená ochranná bariéra,“ tvrdí bioložka Anna Strunecká.

Šampon, po němž budete mít blbé děti

…vysušená kůže ale není tím nejhorším, co vás a vaše dítě může po použití šamponu nebo mycího gelu potkat. Podle týmu vědců z University v Severní Carolině může například DEA (diethanolamin) způsobit poškození mozku plodu už v matčině těle. Mláďata myší, kterým byl v době gravidity natírán na kůži DEA, měla poškozený hipokampus, tedy tu část mozku, která je odpovědná za paměť. Další toxickou kosmetickou „lahůdkou“ ohrožující především naše potomstvo jsou ftaláty, čili deriváty kyseliny ftalové. Ohrožují vývoj plodu a koncentrují se v mateřském mléce. Jejich nebezpečí spočívá v tom, že mění hladiny hormonů a tím narušují správný vývoj pohlavních orgánů, a to zejména u chlapců. Navíc mohou být toxické pro játra, ledviny a plíce. Britsko-švédský průzkum odhalil ftaláty v 79 % testovaných výrobků včetně dětské kosmetiky.

unnamed-2

Vědci z Washingtonské univerzity a Výzkumného ústavu dětské nemocnice v Seattlu se zaměřili přímo na děti. Měřili koncentraci celkem devíti ftalátů ve vzorcích moči shromážděných od 163 dětí ve věku od 2 do 28 měsíců. Všechny vzorky obsahovaly minimálně jeden z oněch 9 sledovaných ftalátů, přičemž u těch dětí, které jejich matky během uplynulých 24 hodin ošetřily pudrem, tělovým mlékem nebo šamponem, byly koncentrace prokazatelně vyšší. Takže až uvidíte v televizi reklamu na krém proti striím pro nastávající maminky a všechny ty úžasné vynálezy pro ještě sametovější dětskou prdelku, nenechte se zviklat… (Strunecká)

Tomu říkám mazec. Kosmetické značky prezentují své výrobky přes šťastné děti s pusou od ucha k uchu a přitom je pomalu, ale jistě za naší obětavé asistence otravují. My měsíčně utrácíme majlant v drogerii s pocitem, jak vše, co kupujeme, nutně potřebujeme k hygienicky nezávadnému životu.

Věděli jste, že až 95 % šamponů a pěn do koupele obsahují Sodium Lauryl Sulfate a Sodium Laureth Sulfate, které připravují pokožku o ochrannou bariéru, dráždí kůži i oči? A zubní pasty pro změnu titanovou bělobu, která může poškozovat plíce? Já tedy ne. Kupovala jsem dětské pasty s příchutěmi na přání svých dětí a večer kontrolovala zuby div ne přes lupu. Mít ovšem doma malého i když milovaného špindíru jsem nechtěla, občasný boj se vší dětskou vzdát nehodlala, použité prádlo místo praní vyhodit do koše nemohla, začala jsem tedy pátrat po kvalitnější náhradě.

Co se péče o malé čumáčky a tělíčka týče, jednoznačně mě uchvátil „Havlíkův přírodní zázrak“ z lokální produkce Havlíkovy přírodní apotéky. Mast cenově vlídná, přitom všestranná a široce použitelná, na bázi přírodních bio surovin. Taktéž jejich dětské mýdlo či olejové s mateří kašičkou a rakytníkem.

Následně jsem zapátrala v kosmetice vlasové. A objevila přes kamaráda úplnou novinku u nás, dánskou značku Natulique, která drží světové prvenství ve výši obsahu přírodních složek v produktech. Většina jejich produktů má certifikaci eco-cert, což je v češtině označováno heslem “BIO”. ECO-Cert je náročný francouzský certifikační proces, který garantuje, že 98,8 % složek v produktu je přírodního původu a že minimálně 10,3 % pochází z ekologického zemědělství. Nese i označení USDA organics, což je Americké ministerstvo zemědělství, které garantuje, že na výrobu nebyly použity geneticky modifikované suroviny, pesticidy či jiné chemické přísady a byly dodrženy ekologické postupy.

unnamed

Dnes už je obecně známo, že pravidelné barvení vlasů běžnými barvami zanáší tělo chemikáliemi (obzvláště díky PPD, které roztahuje póry a tím napomáhá vstřebávání do těla) a to může způsobovat různé zdravotní problémy – alergie, astmata, atd., zejména u těhotných žen a následně tak ovlivnit i zdraví plodu.

PastedGraphic-10

Barvy Natulique, to je jiná liga. Neobsahují běžně používané chemikálie – sulfáty, parabeny, PPD, amoniak, parafín, umělé parfémace. Mají prý nejvyšší možnou chemickou čistotu a přesto fungují na jedničku. Už to mám sama odzkoušené 🙂 Tak i budoucí maminy, zvyklé vlasy si barvit, tak mají volbu, klid v duši a bříšku. Peroxidy vodíku prý obsahují lanolín, vlas se v průběhu barvení hydratuje.

Jejich úžasné šampóny i kondicionéry jsou bezpečným řešením pro malé i velké hlavičky, chlapečky i holčičky. Kdo chce zkoumat a zkoušet více, podlehnout volání přírody, může mrknout na Facebook Natulique.

Tuhle značku totiž nenajdete komerčně vystavenou v drogerii, je to pro fajnšmekry, pro nás rodiče, kteří chtějí nejen sobě, ale hlavně svým dvounohým miláčkům ukázat věci trochu jinak, jak odlišnou cestou každodenně pečovat o sebe sám s úctou a ohledem na své zdraví, krásu vnitřní i vnější…

Možná na radách našich babiček, že mýdlo s jelenem a škvařené vepřové sádlo jsou nejlepší kosmetikou, nakonec něco i bude!