V Česku se usídlit nechcete anebo máte práci, která vás táhne do zahraničí? Následující země patří k nejlepším destinacím pro expaty.

Ať už jde o místní podnebí, náklady na živobytí anebo vědomí, jak snadno si můžete udělat přátele v zahraničí, výběr vhodné země na život s sebou přináší spoustu rozhodování. Jakmile je ale po všem, expati (expat je v podstatě honosnější jméno pro emigranta) v určitých zemích jsou šťastnější, než v jiných.

Aby zjistili, kde je život pro expaty lepší, uspořádala online komunita InterNations anketu a zeptala se 14 tisíc expatů ze 160 zemí. Organizace se ptala na rodinný život, práci, osobní finance a obtížnost zařazení do komunity.

Vyšlo jim, že Ekvádor je skvělou destinací, co se týče cenové dostupnosti, kariérní možnosti jsou nejlepší v Lucemburku a Švýcarsku a přátelskost lidí pomohla Mexiku a Spojeným státům vyšplhat na vrchol. Jaké to ale opravdu je v uvedených zemích? BBC vyzpovídala expaty v nejlidnatějších městech.

Guayaquil, Ekvádor

Jak už bylo zmíněno, Ekvádor bere body hlavně na nízkých cenách živobytí. Zároveň si zde noví příchozí snadno dělají kamarády. Město Guayaquil je národním finančním centrem a objevují se tak skvělé pracovní příležitosti.

guayaquil-694353_1920

„Stejně jako je New York považován za finanční a obchodní centrum a Los Angeles za umělecký a zábavní ráj Spojených států, finanční motor Guayaquilu kontrastuje s kulturními výdobytky města Quito,“ vysvětlil Park Wilson, původně z USA, na svém blogu Viva Tropical. „Místní říkají, že ‚peníze se vydělávají v Guayaquilu a utrácejí v Quitu‘,“ dodává Wilson.

Ale i Guayaquil se stává zajímavým kulturním centrem díky investicím města. Pokud se tedy naučíte správnou výslovnost města (nebo ho alespoň napsat rychleji než za dvě minuty), hurá do Ekvádoru!

Lucemburk, Lucembursko

Ještě v hlavě nemáte myšlenku na rodinu, ale honíte se za kariérou? Údajně máte spěchat do Lucemburku, druhém umístěném v provedené anketě. Podle výsledků se dvě třetiny dotázaných expatů přestěhovaly do Lucemburska za prací. Cizinci dokonce tvoří téměř 40 % populace země. Takové vysoké číslo zajišťuje, že nově příchozí se snadno seznamují s ostatními zahraničními obyvateli, což přispívá k mezinárodnímu kouzlu města.

luxembourg-1164656_1920

Zatímco život poblíž centra si pochvalují singles a páry bez dětí, pořízení bytu v okolí vyjde draho. Malá ložnice ve sdíleném bytě vás může stát až tisíc euro. Zájemci by měli prozkoumat čtvrť Clausen, která je levnější a je centrem technologických mágů, pracujících pro Microsoft, Skype anebo Amazon.

Mexiko City, Mexiko

Mexiko vítá cizince s otevřenou náručí. V anketě vyhrálo v kategorii přívětivosti a jednoduchosti, s jakou se expati v zemi usazují a dělají si přátele. Až 91 % dotázaných uvedlo, že se v zemi cítí nadmíru spokojeně, a to i přes děsivé titulky v médiích, varující před nebezpečenstvími země. Otázkou je stále osobní bezpečnost, nicméně Mexiko City zaznamenalo pokles kriminality od roku 2011, i přes nárůst kriminality v ostatních částech země.

mexico-city-746407_1920

„Když jsme sem poprvé dorazili, měla jsem pocit, že úžasný rodinný přístup zde patří do každodenního života,“ říká Justin Ermini, který se přestěhoval z USA do Mexiko City před třemi lety a pracuje jako šéfkuchař v Anatol Restaurant. „O sobotách a nedělích jsou parky plné hrajících si dětí, společně obědvajících rodin a párů, procházejících se po večeři,“ popisuje.

Mexiko City je typické svou roztodivností. Můžete prozkoumávat hippie okrsky anebo si užít „nový Brooklyn“ s malými butiky a vintage obchody.

Curych, Švýcarsko

Připravte si peníze, hodně peněz. Švýcarsko není destinací, ve které byste ušetřili, pokud ale najdete práci svých snů, která platí nebesky, neváhejte ani vteřinu (ne, že byste váhali). Švýcarsko láká expaty zaměřené na bankovní průmysl a finanční trhy. Zvláště Curych pak láká mix švýcarských Němců, švýcarských Francouzů a švýcarských Italů, společně s dalšími národnostmi. A všichni mluví anglicky.

zurich-300301_1920

„Město má velmi vysoký standard života, takže se zde většina expatů cítí velice pohodlně,“ popisuje Gayle Cotton, dřívější expat ve Švýcarsku, který se do země často vrací. „Navíc je tady skvělý systém podpory pro rodiny s dětmi a školy a lékařská péče jsou excelentní,“ dodává.

Život přímo v centru města je velice drahý, spousta expatů proto bydlí v sousedstvích blízko curyšského jezera, jako jsou Kilchberg, Thalwil, Horgen anebo Meilin. „Dojíždění do města je jednoduché, veřejná doprava je velmi propracovaná a spolehlivá,“ zmiňuje Cotton.

Vytváření přátelství ve městě zaměřeném na byznys může být oříškem. Pokud si zde ale přátele uděláte, vydrží vám to na celý život.

New York, USA

Osobně New York zbožňuji a tak mě jeho umístění v žebříčku potěšilo. Město se umístilo na pátém místě v celkovém žebříčku nejlepších zemí pro cizince a to zejména pro svůj vstřícný přístup vůči expatům a široké nabídce zábavy pro volný čas. Spousta expatů navíc uvedla, že našly velké množství pracovních nabídek a život v New Yorku tak pro ně nebyl ničím složitým.

empire

„New York je velmi energický a vzrušující,“ popisuje Mish Slade, která se do města přestěhovala z Londýna. „Máte zde zvláštní pocit, který nedostanete nikde jinde.“ Místní pracují tvrdě, ale nacházejí si čas i na odpočinek, vytvářejí tak skvělou atmosféru, která láká expaty z celého světa. Zarazí je většinou až cena. New York je nejdražším místem k životu v celých Spojených státech. Obyvatelé ale mohou ušetřit alespoň na jídle. Navíc si nemusí pořizovat auto, protože místní MHD je propracované a fungující.

Ať už chcete z České republiky odcestovat hned anebo se tomu prostě nevyhnete, inspirujte se a najděte si město, ve kterém bude radost žít.

 

Zdroj: BBC, Pixabay