Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu oznámil, že Turecko nevysílá jen plané výhrůžky, když tvrdí, že bude suspendovat veškeré dohody podepsané s Evropskou unií, včetně té o zpětném přebírání uprchlíků.

Ministr Çavuşoğlu to podle Hurriyet Daily News oznámil v úterý. „Turecko ukázalo svou upřímnost a odhodlání vykonáním velmi důležitým kroků, není proto ze strany Evropské unie fér, jak se chová v případě již hotové věci,“ pokračuje Çavuşoğlu. „Každý by měl dodržovat své sliby, jinak – a to není bluf anebo výhrůžka – zrušíme všechny již podepsané dohody, včetně té o přesídlení, pokud nedodržíte své slovo,“ dodal.

Podle březnové dohody s EU, ve které se Turecko zavázalo, že se postará o přebírání uprchlíků z EU, měla země získat bezvízový styk s Evropskou unií. „Pokud se to nestane (zrušení víz), z parlamentu Turecké republiky nevyjde žádné rozhodnutí, žádný zákon v souvislosti s prováděním dohody o zpětném přebírání osob,“ řekl prezident Recep Tayyip Erdoğan během tiskové konference po humanitárním summitu OSN v Istanbulu, jak informuje server iDNES.cz.

Recep_Tayyip_Erdoğan_June_2015
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan

Turecko mělo získat bezvízový styk ke 30. červnu letošního roku výměnou za pomoc při zvládání migrační krize ve snaze snížit počty migrantů mířících přes Egejské moře do Řecka. Dojít mělo i na obnovení zamrzlých přístupových rozhovorů či finanční pomoc ke zlepšení situace v tureckých uprchlických táborech.

V dohodě o omezení migrace uzavřené v březnu s EU se Turecko zavázalo splnit 72 podmínek. Z nich zůstává otevřených ještě pět kapitol: boj proti korupci, ochrana dat, spolupráce soudů s unijními státy, spolupráce s Europolem a protiteroristické zákony. Zvláště poslední jmenované vyvolávají v Turecku kontroverze, protiteroristické zákony považuje země za velmi problematické. Bez splnění všech podmínek ale není realizace bezvízového styku možná.

european-union-1328255_1280

Již na začátku května prezident Erdoğan prohlásil, že v žádném případě nezmírní protiteroristickou legislativu země výměnou za bezvízový styk pro turecké občany do Evropské unie. „Půjdeme naší cestou, vy běžte svou,“ vzkázal Erdoğan státům EU jen den po rezignaci tureckého premiéra Ahmeta Davutoğlu, jak informuje AlJazeera. Byl to právě Davutoğlu, kdo vyjednával dohodu se státy Evropské unie. Jeho odstup údajně následoval po roztržce s tureckým prezidentem. Erdoğan po jeho odstupu prohlásil, že premiér by měl více reflektovat jeho vlastní názory. Novým tureckým premiérem byl proto před pár dny jmenován Erdoğanův spojenec, Binali Yildirim.

Erdoğan navrhuje v rámci úpravy protiteroristických zákonů šířeji definovat terorismus, mimo jiné i pokud jde o jednání kompliců teroristů. Podle kritiků však může být nový zákon zneužit i ke stíhání odpůrců tureckého prezidenta, jak se už děje v případě novinářů, vyjadřujících se kriticky k vládnoucímu režimu.

Turecko nicméně obvinilo Evropu, že předhazuje nové překážky do vykonání dohody, která má zemi poskytnout bezvízový styk. Ministr Çavuşoğlu hovořil telefonicky s více-prezidentem Evropské komise, Fransem Timmermansem, se kterým se dohodl na osobním setkání v turecké Antalyi, případně Ankaře, informuje Hurriyet Daily News. Çavuşoğlu údajně Timmermansovi tlumočil nespokojenost Turecka s nedávnými výroky ze strany Evropské unie.

turkey-953415_1920

Jen pár hodin před telefonickým rozhovorem debatoval prezident Erdoğan s německou kancléřkou Angelou Merkelovou během Světového humanitárního summitu v Istanbulu. Podle zdrojů se dohodli, že Turecko potřebuje jednání s institucemi Evropské unie ohledně citlivosti země v oblasti boje proti terorismu, aby nenarušili migrační dohodu.

Stejný den ale Erdoğanův poradce v oblasti ekonomie, Yiğit Bulut, prohlásil, že Turecko může udělat velmi radikální rozhodnutí. „Nechme je pokračovat v aplikování dvojích standardů, nechme je pokračovat v nedodržování slibů pro turecké občany, ale měli by vědět, že jestli budou stále držet tento přístup, Turecko udělá velmi radikální rozhodnutí velmi brzy,“ řekl státní turecké televizi TRT. „Evropa musí dodržet své sliby,“ dodal ještě.

Britský premiér David Cameron se k situaci vyjádřil pro televizi ITV v neděli, kdy řekl, že Turecko bude schopné stát se členem Evropské unie v roce 3000. Mínil tím nedostatečný pokrok v země, co se týče reforem, potřebných pro členství v EU.

Foto: Pixabay