Australanka, která zahájila výstup na Mount Everest s cílem dokázat, že „vegani zvládnou cokoliv“, umřela v sobotu na následky výškové nemoci. Její smrt rozvířila bouři názorů po celém světě, ve které proti sobě stojí odpůrci i zastánci veganství.

Čtyřiatřicetiletá Maria Strydom se z vrcholu dostala do finálového táboru předtím, než ona a její manžel Robert Gropel začali trpět na vysokohorský otoku plic, který způsobil nashromáždění tekutiny v ženině mozku, jak informuje Washington Post.

Mariin manžel přežil a byl převezen do nepálské nemocnice na pokračování léčby a fyzicky by na tom měl být dobře, podle Sydney Morning Herald. „Psychicky je ale naprosto na dně, ztratil svoji ženu. Ti dva nebyli žádní amatéři, ale zkušení horolezci,“ prozradil deníku Australian Heinz Gropel, Robertův otec.

everest-784617_1920

Maria Strydom chtěla dokázat, že zvládne pokořit nejvyšší vrchol světa i přesto, že je veganka. „Vypadá to, že lidé mají pokřivenou představu o tom, že vegani jsou podvyživení a slabí. Pokořením vrcholu chceme dokázat, že vegani zvládnou cokoliv a ještě více,“ nechala se před výstupem slyšet Strydom. Kromě ní zemřeli na Everestu další dva lidé, včetně šestatřicetiletého Erica Arnolda, který byl součástí skupiny manželského páru, a pětadvacetiletá Phurba Sherpa, jak informovala CNN. Dalším téměř třiceti lidem se v blízkosti vrcholu udělalo špatně anebo bojovali s omrzlinami.

Příběh Marii Strydom se stal nosnou zbraní odpůrců veganství proti této stravě. Nešťastnou smrt ženy vydávají za důkaz, že vegani jsou slabí a potvrzují si tak svou domněnku o správnosti konzumace masa. Alespoň to tvrdí Pavel Houdek, který o události vydal komentář na stránkách Veganka.cz.

freedom-893951_1280

Ten dále dodává, že v rámci mediální bouře, která následovala po Mariině smrti, zapadla zpráva o úspěšném pokoření Mount Everestu veganem Kuntalem Joisherem, jenž stanul na vrcholu 19. května.

Kuntal Joisher je zkušený horolezec a přes třináct let praktikující vegan. Mount Everest plánoval pokořit již v roce 2014, plány mu ale překazilo ničivé zemětřesení v Nepálu. V době, kdy zemětřesení na zemi udeřilo, se nacházel v základním táboře, který smetla lavina. Událost přežil a před pár dny svou cestu na vrchol dokončil. Vyjádřil se i ke spojitosti veganské stravy s horolezectvím. „Je snadné lézt na veganské stravě, protože rychleji regenerujete a můžete tak dosahovat lepších výkonů. Když jste ve vyšší nadmořské výšce, tělo nemůže trávit bílkoviny, takže je nemá smysl jíst,“ popsal Kuntal Joisher.

everestt

Smrt Marii Strydom se proto ukazuje jako nešťastná událost a to, že byla veganka, na faktu nic nemění. Myslí si to i jeden z komentujících pod internetovým článkem. „Někdy mě překvapuje, jací nezdraví, fyzicky nezdatní anebo staří lidé se rozhodnou pokořit Mount Everest. Myslí si, že budou pár měsíců trénovat a nahoru se pak dostanou jedna radost. Mount Everest není žádná sranda, lidé tam umírají každou sezónu. Tato oběť byla shodou okolností veganka. Navíc tato žena v minulosti pokořila několik největších vrcholů světa, nebyla žádnou začátečnicí,“ popisuje.

Ke zmiňovaným vrcholům, na které veganka vystoupala, patří nejvyšší hora Severní Ameriky, Denali, dále pak Mount Ararat v Turecku a Kilimandžáro v Tanzánii. Everest je ale Everest a tak si chtěl manželský pár dokázat, že pokoří i nejvyšší horu světa. Trénovaní byli dostatečně. Sama Maria Strydom uvedla před výstupem, že jí zkušený průvodce na Aljašce tvrdil, že ze všech věcí, kterých může litovat na vrcholu hory to nikdy nebude to, že se moc připravovala. Everest se ale pro ni ukázal jako neschůdný.

everest

Experti se shodují, že smrt na Everestu není tolik znakem selhání, jako spíše smutnou nevyhnutelností. Jak informuje BBC, výšková nemoc a únava, společně s přírodními faktory jako bouřky a lavina, zabíjí několik horolezců každým rokem. Je to informace, která je známá všem, kdo se o pokoření Everestu pokusí.

Vyšplhání na nejvyšší horu světa při konzumaci veganské stravy mělo být pro manželský pár jejich vlastním „Everestem“.

Foto: Pixabay