Projděte se Central Parkem, brouzdejte noční Broadwayí a navštivte Sochu Svobody. A kromě toho i následujících 5 míst!
New York mi učaroval. Je to město, které jsem si zamilovala už léta před tím, než jsem do něj vůbec vkročila. Má své kouzlo, na které ročně láká miliony návštěvníků. Nenechte se ale odradit davy, ve velkoměstě se lehce rozptýlí! O místech jako je obrovský Central Park, velkolepá Socha Svobody či zářící Times Square se jistě slyšeli. Objevte další zákoutí, která ve městě světel stojí za to prozkoumat.

manhattan

5.  New York Public Library

Jestli jste stejní knihomolové jako já, Newyorská veřejná knihovna pro vás bude rájem na zemi. S téměř 53 miliony položek je druhou největší veřejnou knihovnou Spojených států a zároveň čtvrtou největší na světě. A jestli vás nezajímají knížky, nezoufejte, hlavní budova knihovny vás zajisté nadchne. Je to přesně to místo, kde Carrie Bradshaw naplánovala svou první svatbu, protože ji nadchly romantické prostory. Ve stejné knihovně zadumaně studovala Audrey Hepburn jako Holly Golightly ve filmu Snídaně u Tifannyho. Na jedno z natáčecích míst se mohou podívat i fanoušci Spidermana.

new york public library

4. Trajekt zdarma na Staten Island

Nemáte čas na celodenní návštěvu Sochy Svobody a Ellis Island? Anebo už vám došly potřebné finance? Naskočte na trajekt, který pravidelně odjíždí vstříc méně známé newyorské čtvrti Staten Island. Trajekt je zdarma a využívají ho místní, kteří se jím každodenně dopravují do práce. Velkou část pasažérů ale tvoří turisté, jež si chtějí užít jeden z nejkrásnějších výhledů na perlu New Yorku a celých Spojených států, Sochu Svobody. Ta se velkolepě tyčí právě mezi Manhattanem a Staten Island. Užasnout můžete i nad panoramatem mrakodrapů Manhattanu. Jakmile trajekt dorazí do přístavu, je na vás, jestli si projdete turisty nedotčený Staten Island anebo, stejně jako většina ostatních, se jen přesunete na loď zpátky do centra.socha svobody 1

3. Chelsea

Tato čtvrť uprostřed Manhattanu působí jako malebná vesnička. A to zejména, když se projdete historickým distriktem, který se pyšní typickými starými newyorskými domečky a překvapivě klidnou atmosférou. Prohlédněte si Hotel Chelsea, ve kterém bydlíval například Jack Kerouac anebo Leonard Cohen, dejte si kávu v jedné z místních malých kaváren a občerstvěte se na Chelsea Market. Odsud se pohodlně dostanete i do High Line Parku, následujícího místa, které rozhodně při návštěvě New Yorku nesmíte vynechat.

chelsea market

2. High Line Park

New York se probouzí a z betonové džungle se stává zelené město. Občas tak zelené, že vás to až překvapí, jako například v novém High Line Parku. Stará železnice, která hyzdila okolí a přitahovala pochybné existence, se změnila na netradiční oázu klidu pár metrů nad zemí a s nádhernými výhledy na okolní budovy. Uvelebte se v jednom z dřevěných lehátek, zaposlouchejte se do pouličních umělců anebo si prohlédněte instalace napříč celým parkem. Pokud toužíte na chvíli uniknout z ruchu města, High Line Park je ideální volbou.

high line

1. Empire State Building

No dobře, tohle není zrovna neznámé zákoutí. Majestátní budova ale patří na seznam každého cestovatele, jehož kroky ho zavedou do New Yorku. Možná není tak hezká jako Chrysler Building, ani už není nejvyšší stavbou ve městě, Empire State Building je ale legenda, bez jejíž návštěvy nesmíte odjet. Fronty nejsou malé, ale neustálým přecházením od pokladen k jednomu výtahu a pak k druhému se rychle rozptýlí a doba čekání tak není tak příšerná. A kdyby náhodou byla, tak vydržte, ten výhled stojí za to.

empire
Nádherný památník atentátu z 11. září One World Trade Center na horizontu, troubící žluté taxíky a davy pod vámi, všechny známé budovy, co můžete rozeznat a klidná voda řek, obklopujících celý Manhattan. Pokud se na vyhlídku dostanete při západu slunce, nestačíte popadat dech. Za mě nejkrásnější výhled, který se mi kdy naskytl.

Vyrazte do města, které nikdy nespí a objevte jeho tajemství. New York patří k nejkrásnějším městům světa a má co nabídnout všem návštěvníkům. Tak na co ještě čekáte?

 

Foto: Irena Menšíková