Nechápete, co všichni vidí na omalovánkách pro dospělé a proč se prodávají na každém kroku? Něco na tom asi bude. Zjistěte co a třeba jim podlehnete taky.

Ať už si o sobě myslíte, že máte umělecké sklony nebo ne, určitě si pamatuje, že jako malí jste omalovánky zbožňovali. A kdyby náhodou ne, pořád není pozdě jim propadnout. Dětem jsou od úzkého věku podávány pastelky a omalovánky, aby se vyjádřily a zabavily se. Jak ale stárnou, spousta z nich odhodí barevné stránky a pastelky a do ruky vezme linkovaný papír a propisky. Nemáme totiž čas.

Anebo máme?

coloring-book-for-adults-1396830_1920

Pokud jste strávili alespoň chvíli času na planetě Zemi v posledních pár letech (hádáme, že asi ano), tak jste nemohli nepostřehnout fenomén omalovánek pro dospělé. Obchodní profesionálové, rodiče, single jedinci a další utíkali do uměleckých obchodů a vykupovali pastelky a přes internet objednávali další nálož omalovánek. Jak vyšlo najevo, malování nabízí více než příležitost se posadit a soustředit se. Má skvělé zdravotní a emoční benefity a tady je pár z nich.

1. Snižují stres a úzkost

To, že se posadíte v určitý čas na jedno místo a začnete si malovat, udělá dobře vaší mysli. Tím, že se budete soustředit pouze na malování, umožníte vašemu mozku, aby se uvolnil a nemusel soupeřit s náhodnými úzkostnými myšlenkami. Část vašeho mozku, která je zodpovědná za rozhodování, emoční reakci a paměť, má čas si odpočinout a tím pádem být méně úzkostná. Výzkumy dokázaly, že pokud si budete vymalovávat mandaly, snižujete tak vlastní úzkost účiněji, než kdybyste jen něco malovali na papír.

mandala-1230757_1920

2. Pomáhají přinášet soustředění

Vymalovat detailní omalovánky pro dospělé vyžaduje soustředění. Trénováním vašeho mozku k vyplňování komplexních motivů soustředíte veškeré své snahy na jednu aktivitu – a ne všechny další stresory ve vašem životě. I kdyby jen na chvíli, tak dovolujete všímavosti, aby vás pohltila a mozek tak získal stoprocentní soustředění. I když vám vaše tělo říká, že by se raději jen natáhlo na pohovce, zkuste vytáhnout pastelky a dát tomu šanci. Budete příjemně překvapeni!

3. Pauza od technologií

Technologie nám v mnoha případech zjednodušují život, zároveň jsou ale přidaným stresorem, který ho umí i pěkně zkomplikovat. Tím, že jsme neustále přilepeni na naše smartphony a kontrolujeme emailovou schránku, nepřestáváme nikdy pořádně pracovat. Odložte telefon, vypněte televizi a počítač a užijte si syrovou krásu pastelky, která se dotýká papíru. Váš mozek (a vaše oči) vám poděkují.

crayons-623067_1920

4. Vyjádření své vlastní kreativity

Ne každý je Picasso a často míváme pocit, že pokud nejsme schopni vytvořit něco dechberoucího, tak se o to nebudeme ani pokoušet. To ale není správně. Všichni máme jakési umělecké nadání a vymalovávání odkrývá naši osobnost, podle toho, jaké volíme barvy a vzory. Je dobré pro naši mysl, aby dovolila pravé straně mozku trochu přesčasu a budete překvapeni, jak pyšní můžete být z vašeho obyčejného výtvoru.

5. Je to zábava

Dospělí se ve svých životech často zapomínají bavit. Odcházejí z práce do dalších povinností, protože mají pocit, že zábava je luxusem, na který nemají čas. To ale není pravda. Omalovánky mohou být příjemným zpestřením jinak stresujícího a pracovního života. Navíc můžete vymalovávat všude, stačí si sbalit potřebné náčiní do kabelky a začít.

Vymalovávání je dobré pro vaše tělo, mysl a duši. Nakupte si pár pastelek a bavte se!

Zdroj: The Daily Positive, Pixabay