Ne že by teda třicítka byla nějaký pokročilý věk, ale občas jednoduše nezaškodí začít se chovat adekvátně svým létům.

Je to jasné jako facka, ať chceme nebo nechceme, stejně přizpůsobujeme své chování určitému společenskému diktátu, který nám velí. A tak se můžeme jinak chovat v patnácti – a je to přijatelné. Totéž chování je nejvyšším pohoršením v případě člověka pětadvacetiletého, no a po třicítce? Odsouzeníhodné!

Na jednu stranu má každý člověk svatosvaté právo žít si svůj život podle svých vlastních pravidel a rozhodnutí, na druhou stranu vybočovat hloupými výstřelky z vás občas neudělá volnomyšlenkářského rebela, ale spíše směšnou postavičku.

A tím spíš, pokud se po třicítce začnete snažit dohánět to, co jste podle svého mínění v mládí zameškali. Znáte to, takový ten výkřik, kterým si potřebujete dokázat, že ve třiceti ještě nejste staří a že váš život ještě rozhodně neskončil a… pak najednou zjistíte, že si k pobavení všech okolo vás dokazujete úplné hovadiny.

alcohol-428392_1920

Pojďme se tedy spolu mrknout na pár věcí, které byste s třemi křížky na krku už měli mít buď za sebou, nebo zvládnuté anebo ukočírované.

1. Zpíjení se do němoty

Den blbec má občas každý, to se ví. Ale jen úplný blbec se ožere jako doga při sebemenším problému. Ve třiceti letech už byste měli mít nabyté určité zkušenosti, s nimiž budete schopni své problémy řešit jinak než jen alkoholem a sebelitováním. A tak návrat domů po čtyřech třikrát do týdne nepotěší opravdu nikoho. Ani vaši přítelkyni, ale ani vaši mámu, se kterou třeba pořád žijete.

2. Mluvení o zpíjení se do němoty

Začínají všechny vaše historky větou „Ježišmarjá kámo, tenkrát/včera/před týdnem jsme se tak ožrali a…“? Tak je asi něco špatně. Možná se právem považujete za krále večírků a cítíte se být v kolektivu oblíben, ale vyprávění o opileckých zážitcích evokuje v ostatních lidech nelibé mínění o vaší osobě.

Občasný opilecký trapásek možná není na škodu k pobavení společnosti, ale opravdu chcete budit dojem, že alfou a omegou vašeho života je vysedávání za barem?

3. Oblečení

Aneb, ukaž mi, co nosíš a já ti řeknu, jaký jsi člověk. Je nad slunce jasné, že uhlazený styl elegána v naleštěných polobotkách není pro každého, ale producírovat se permanentně v teplákách nebo šusťákách a litovat se, že vás nikdo nebere vážně?

kaputze-1171625_1920

Ačkoli to zní usedle, po třicítce už byste měli mít svůj styl. Dbát o sebe. A ne, hip-hoperská móda k dbaní o sebe a serióznosti nepatří. Až na výjimečné extravýjimky. Třeba pokud se jmenujete Kanye West, že jo.

4. Všeobecný přehled

Ono to vlastně všechno tak trochu souvisí se vším. Nemusíte být zrovna chodící encyklopedie a nemusíte dokonce ani znát titulní strany všech tuzemských a deseti vybraných zahraničních deníků.

Ale je fajn mít ve třiceti povědomí o světové situaci, o aktuálním dění. A nemít život smrsknutý do bubliny, v níž se točí práce, možná nějaký koníček, přítelkyně, rodina a spousta a spousta nezájmu o okolní dění.

5. Práce

Je vám třicet, nebo víc. Máte dostudováno nebo vyučeno a máte nabráno dostatek zkušeností z praxe. A to znamená, že je ideální čas k tomu, abyste se poohlédli po práci svých snů.

Začněte dělat to, co vás baví a jděte si za tím, co jste si vysnili a dali za cíl. Protože pokud to neuděláte teď, tak dost možná skončíte jako zahořklý bručoun s povoláním, které vás nenaplňuje.

blogging-336375_1920

6. Nakládání s penězi

Týden po výplatě si žijete jako pán a po zbytek měsíce luxujete zbytky ve spíži a hypnotizujete bankovní účet. Ke znakům dospělosti mimo jiné patří i to, že člověk umí nakládat s penězi a je schopen kromě rovnoměrného utrácení navíc něco ušetřit.

Dost možná jste se už naučili, jak těžké je si peníze vydělat, a je dobré se k tomu naučit si je aspoň trošku udržet u sebe. Bezmyšlenkovité impulzivní nákupy z vás boháče neudělají.

7. Řízení auta

Ano, každý za volantem občas nadává, protože cesty jsou plné nezodpovědných a špatných řidičů. Ale co je zásadní, je to, že vy byste se měli řadit mezi ty umírněné a zodpovědné. Což znamená například to, že se nebudete nahánět po městě s cizím řidičem bavoráku, protože vás to prostě baví.

steering-wheel-801994_1920

A taky se vlivem svého řízení nedostanete do rizikové situace, kterou byste svou lehkovážností zavinili. Ale co, z tohohle někteří nevyrostou ani v padesáti, že.

8. Počítač

Počítač byste měli brát jako pracovní nástroj, ne jako herní konzoli. Každý se sice potřebuje odreagovat, a tak hraní počítačových her není tak úplně zavrženíhodné, ale opravdu chcete svůj život proplýtvat sezením u počítače s virtuální realitou?

gamer-565585_1920

Zkrátka a dobře, pokud trávíte u monitoru veškerý svůj volný čas, hluboce se zamyslete. Je vám přece třicet. A už musíte být rozumní, ne?

Foto: Pixabay