Může vůbec jít dohromady taková míra okázalosti a povrchního pozlátka s omezeným rozpočtem? Zajímavá otázka, pokud si ji položíme s pomyslným centrem okázalosti a blyštivých flitrů – s filmovým festivalem v Cannes.

A dost možná by taková otázka mohla zejména na nábřežní promenádě Croissete vyvolat shovívavý úsměv, obzvlášť nyní, v době konání jednoho z nejsledovanějších setkání hvězd a osobností světové kinematografie.

A milovníci filmu a fanoušci, nebo také lidé, kteří se na festival v Cannes vypravují na dovolenou, i pár hodin před zahájením samotného festivalu urputně hledají co nejvýhodnější nabídky. Není divu, ceny vlakové dopravy i pronájmu ubytování výrazně stoupají, ale chytré ekonomické vychytávky jako například pobyt v soukromí mohou náklady na festivalový pobyt snížit.

cleaning-392720_1920

Podle portálu HomeToGo, který slouží pro vyhledávání rekreačního ubytování, stoupají ceny v oblasti a době konání festivalu z dubnových cca sedmi set eur (19 000 Kč) na v průměru 872 eur (23 500 Kč) pro první týden festivalu a až na neuvěřitelných 950 eur (25 700 Kč) v druhém týdnu festivalu. Což znamená, že ceny v průběhu konání francouzského filmového svátku stoupnou nejméně o 25 procent.

Existuje ale několik malých triků, které umožňují výdaje na pobyt výrazně snížit. HomeToGo například doporučuje rezervovat ubytování mimo oblast Cannes, i jen několik kilometrů dál, v Mougins či v Antibes. Ceny jsou tam nižší a autobusy nebo místní vlaky umožňují dostat se snadno do místa filmových slavností.

bed-1158272_1920

Jinou možností je například jet až do Nice, kde jsou také ceny trochu mírnější než v Cannes. Pro ty, kteří by neměli trpělivost jezdit 35 kilometrů mezi Nice a Croisette, dnes provozovatel alternativní taxislužby Uber zahájil druhý ročník služby UberCOPTER. Umožňuje dostat se do Cannes vrtulníkem společnosti Azur Hélicoptere. Úspora času má ale svou cenu: 160 eur (4300 Kč) na osobu.

Internetová společnost Airbnb, která zprostředkovává pobytové pronájmy v soukromí, již rezervovala mnoho ubytování přímo v Cannes, ale nabízí stále další. Na dobu festivalu se totiž ve městě nabídka této formy ubytování zvýšila na 4000 lůžek, což je dvakrát více než loni. To umožňuje omezit zvýšení cen, které jsou tak v době festivalu vyšší oproti zbytku roku o méně než deset eur (270 Kč).

cannes-238000_1920

Je stále možné najít ubytování za 80 až 120 eur (2160 až 3240 Kč) za noc, což je na tuto dobu překvapivě dostupná cena, uvádí server listu Le Figaro. Jiné formy krátkodobého ubytování totiž vyjdou ve městě na noc kolem 410 eur (11.000 Kč).

Letošní 69. ročník proslulého filmového festivalu začne dnes večer; přehlídka potrvá 12 dní a organizátoři očekávají, že přiláká kolem 200 tisíc návštěvníků, včetně řady celebrit nejen filmového světa.

Zdroj: ČTK

Foto: Pixabay