Zvrásněná krajina s charakteristickými komíny a jeden z nejkrásnějších výhledů světa. Na to láká turecká Kappadokia.

Zažila jsem tam jedno z nejkrásnějších rán vůbec. V 5 hodin při východu slunce, pozorující údolí Göreme, nad kterým se pomalu vznášely horkovzdušné balóny a tvořili nádhernou scenérii, ze které přecházely oči. Zvláštní klid, horký turecký čaj a okolo se povalující pouliční psi dotvářeli typickou atmosféru středu Turecka.

cappadocia

Jak nejlépe nádhernou krajinu prozkoumat? No přece z balónu! Objednejte se na jeden z vyhlídkových letů a za ranního úsvitu se nechte unášet nad územím jako z jiného světa. Dejte si ale pozor na výběr společnosti a raději připlaťte více za kvalitu, vyplatí se to. Pozorujte balóny kolem vás, budou jich stovky, a zasněte se. Není lepším místem na únik z reality, než dechberoucí krajina Kappadokie.

Jakmile se vrátíte zpátky na zem, vydejte se na celodenní pěší turistiku po okolí. Prozkoumejte například „Údolí lásky“, vedoucí podél narůžovělých skal. Název „údolí lásky“ není náhodným, je to narážka na falicky vypadající komíny v oblasti.

IMG2247

K jednomu z nejznámějších a nejvyhledávanějších míst turecké Kappadokie patří již zmíněné údolí Göreme. Místní krajina je tvořena sopečnými usazeninami, které pochází z vulkánů blízkých hor Erciyes Dagi a Hasan Dagi. Láva, vyvržená před téměř 2 000 lety, zvětrává kvůli zdejšímu malému množství srážek jen velmi pomalu. Tvrdší nerosty procesu zvětrávání takřka vůbec nepodléhají, což způsobilo vznik charakteristických „komínů„.

capa

Oblast „země krásných koní“, jak se Kappadokie překládá, leží na jedné z nejznámějších invazních tras. Lidé zde byli často přepadáváni různými cizími agresory, dobyvateli a nájezdníky. Obyvatelé Göreme proto objevili, že do měkké lávové vyvřeliny lze snadno vytesat celé domy, kostely a dokonce kláštery. Tak vznikla podzemní města, v nichž kromě místních obyvatel hledali úkryt i raní křesťané.

kapadokya

Komplex v Göreme zahrnuje více než třicet ve skalách vykopaných klášterů a kostelů s mnoha nádhernými freskami. V roce 1995 byl region kolem Göreme prohlášen za součást světového kulturního a přírodního dědictví pod ochranou UNESCA.

V dobách raného křesťanství představovalo město Kayseri důležité biskupské sídlo. V církevních dějinách představují jednu z klíčových větví raně křesťanské filosofie kappadočtí Otcové, kteří z této oblasti pocházeli a převážně zde také v 4. století žili a působili. Kappadokie byla jedním z klíčových center křesťanství až do vpádu Seldžuků.

cappadocia2

V oblasti bylo objeveno více než 3 000 kostelů, což svědčí o slavné křesťanské minulosti Kappadokie. Teprve na počátku 20. století byly poslední zbytky křesťanského obyvatelstva nuceny tento region opustit v rámci výměny obyvatelstva mezi Tureckem a Řeckem. Göremské Open Air Museum patří v současnosti k nejvíce navštěvovaným lokalitám mnišských komunit na světě.

cpd

Uvelebte se po pěší turistice v jedné z typických kaváren a vychutnejte si šálek tureckého čaje v tradiční skleničce. Ochutnejte místní kebab anebo plněné placky gözleme a užijte si jedinečnou atmosféru výjimečného místa. Kappadokii prostě musíte navštívit.

kapadoyka

Foto: Irena Menšíková