Rakousko nabízí více než jen cestu do Chorvatska. Naplánujte si jarní dovolenou u našich sousedů a nebudete litovat.

Krásná příroda, čerstvý vzduch a výhledy jako z jiného světa jsou přesně tím, co nás na Rakousku láká. Romantické horské chaty, procházky za zvuku bučících krav a večeře zapíjené výborným místním vínem už jen dotvářejí rajskou atmosféru. Vyrážíte do Rakouska na kole anebo se jen tak kochat? Rozhodně nevynechejte následující místa.

1. Jezero Hallstatt

Největší hvězdou rakouských Alp je bezpochyby jezero Hallstatt. Což s sebou nese i nevýhody v podobě davů asijských turistů s fotoaparáty v ruce. Pokud ale vychytáte příhodnou chvíli na vyhlídce, kdy ji zrovna nebudou okupovat nadšené rodinky, zjistíte, proč Hallstatt okouzlí každoročně tolik návštěvníků. Jezero, lemované mohutnými masivy Alp, malebné domečky a nekonečná zeleň. Nezapomeňte navštívit místní Solné doly, které jsou nejstaršími v Evropě.

WP_20160416_025

Nahoru můžete vyrazit pěšky anebo zubačkou, která vyjíždí každých patnáct minut.

2. Hora Schafberg

Když si zadáte „Austria“ do oblíbeného webu Pinterest, hned po slavném obrázku z Hallstattu uvidíte výhled z hory Schafberg. Už z fotografií bere dech a co teprve na živo. Vyrazte prozkoumat rakouskou oblast Salzkammergut a historickou parní dráhu, vedoucí na horu Schafberg. Dráha začíná u krásného horského jezera Wolfgangsee a byla vybudována roku 1893. Parní zubačkové lokomotivy na šesti kilometrech překonají během 45 minut výšku 1190 metrů a dostanou vás až na vrchol 1783 metrů vysoké hory Schafberg.

12530967_1531533010484299_12684418_n

Pokud chcete ušetřit za cestu zubačkou (40 euro není málo) a udělat si krásný pěší výlet, můžete se na horu dostat i po svých. Při čtyřhodinovém výšlapu nepotkáte moc lidí a když budete mít štěstí na počasí, pokocháte se nádhernými výhledy na celý Salzkammergut i s jezery. Cestou navíc projdete kolem menších, ale stále pěkných jezer.

3. Five fingers

Proč „pět prstů“? Přesně tak vypadá vyhlídka, která si s předchozími zmíněnými v majestátnosti v ničem nezadá. Oblast Dachsteinu není českým turistům cizí. Díky snadné dostupnosti vás jen za pár hodin uvítá skoro třítisícový alpský vrchol Hoher Dachstein a zdejší krajina láká na neuvěřitelnou krásu. Na vrchol hory Krippenstein (2109 m) vás opět dostane modernizovaná lanovka a už se můžete jen kochat. 5 fingers, tedy 5 plošin v podobě roztažené ruky se rozkládá nad 400 metrů hlubokou propastí. Nic pro slabé povahy!

5_fingers

I tato oblast ale hraje na turistickou notu, proto je cesta k plošině obklopena zajímavostmi. Čeká vás zábavní stezka od horní stanice lanovky k Pionierkreuz a kromě toho i další vyhlídková plošina.

4. Hängebrücke, visutý most na Dachsteinu

Od července roku 2013 je turistům otevřeno další velké lákadlo a to v současnosti nejvyšší most v Rakousku. Most Dachstein – Hängebrücke je přímo spojený s dachsteinským ledovým palácem, který nabízí možnost podívat se do nitra skutečného alpského ledovce. Hlavní atrakci tvoří vyhlídková plošina „Treppe ins Nichts“, tedy „Schody do prázdna“. Rampa se 14 schody vybíhá dolů do prostoru pod úroveň mostu a na konci schodů je kompletně prosklená plošina, na které můžete velice intenzivně vnímat prázdný prostor okolo sebe a zejména propast pod sebou. Adrenalinové dobrodružství zaručeno.

11420698_955078081217783_929627455_n

5. Grossglockner Hochalpenstrasse

Vysokohorská placená silnice je chloubou rakouského turistického průmyslu. Byla postavena ve 30. letech 20. století a nachází se v oblasti nejvyššího rakouského vrcholu, 3 789 metrů vysokého Grossglockneru. Při projížďce touto cestou vás tak nečeká jen jeden výhled, ale rovnou celá série zážitků pro oči. Skvělým výletním cílem je Zell am See anebo Kaprun na severu, jižní část uzavírá město Lienz. Cestou zdoláte převýšení 1 500 metrů a nejvýše vystoupáte na 2 571 metrů vysoký Edelweissspitze, odkud vás také čeká jeden z nejkrásnějších výhledů na Grossglockner.

Taury_6

Silnice vás dovede až ke Kaiser-Franz-Josefs-Höhe, tedy výšině císaře Franze Josefa, v jejíž blízkosti se nachází vodopád a malá přehrada. Odtud se pěší cestou dostanete až k ledovci Pasterzen pod skalnatým vrcholem Grossglockneru. Anebo se můžete vydat Kamzičí stezkou k vodopádům.

Objevte všechny krásy Rakouska při své příští dovolené. Nebudete litovat.

Foto: Irena Menšíková, Instagram, Wikipedia