Za cestováním nemusíte létat přes celý svět. Jen čtyři hodiny cesty od Prahy i Brna vás čeká město, na jehož návštěvu jen tak nezapomenete.

Salzburgem jsem vždy akorát projížděla při cestách na jarní lyžování v Alpách. Jen jednou, před deseti lety, jsem si město prošla a v hlavě mi utkvěla vzpomínka na krásnou nábřežní promenádu a všeobecnou pohodu a klid. O deset let později jsem si potvrdila, že vše zůstalo stejné, jak si to pamatuji.

Salzburg je neobyčejně zajímavý a nádherný. Ztrácí sice body popularity ve prospěch slavnější Vídně, možná proto ale tvoří skvělou destinaci pro zájemce, kteří se chtějí vyhnout davům turistů. Ti sice brázdí i zdejší ulice, ale rozhodně v menším množství.

DSC_0926

Romantika úzkých uliček, zajímavé podniky s vynikající kuchyní, místní, přepravující se do práce výhradně na kolech a pauza na kávu. Mozartovo město není jen ideálním cílem pro cestování, ale i pro život. Přítomnost zeleně všude, kam se podíváte, jen potvrzuje mou domněnku. Pokud se ale nehodláte hned stěhovat a chcete napřed nejprve prozkoumat terén, podívejte se, co stojí za to navštívit.

Pevnost Hohensalzburg

Na vrcholu zvaném Festunsberg vás s délkou 250 metrů a šířkou 150 metrů ohromí jeden z nejrozsáhlejších středověkých hradů v Evropě. V počátku druhého tisíciletí vrcholily pře mezi papežem a králem o to, kdo má právo na jmenování biskupů. Křesťanské hnutí bylo oslabeno vnitřními spory a došlo k rozkolu dosud jednotné církve. Proto na svou obranu i obranu církve nechal roku 1077 salzburský arcibiskup Gebhard, stojící na straně papeže, postavit pevnosti Hohensalzburg, Hohenwerfen i Friesach.

DSC_0940

Hrad byl do dnešní podoby uveden v 19. století a stal se jednou z hlavních navštěvovaných památek Salzburgu. Na kopec vede jednoduchá zubatka, ústící na horním nádvoří hradu. Dostanete se tam ale i po svých. Za vstup do areálu hradu ale zaplatit musíte tak jako tak. Dnes pevnost slouží i jako každoroční místo setkání pro umělce z celého světa v rámci Salzburg Summer Academy. Výhled z místa na celý Salzburg stojí rozhodně za to.

Utečte před senzacechtivými turisty do přilehlého lesa. Potkáte zde nanejvýš zbloudilé návštěvníky anebo unavené běžce, kteří vysprintovali až na vrchol. Usaďte se v trávě s výhledem na masivy rakouských Alp a vychutnejte si klid jen kousek od centra.

DSC_0934

Zámek a zahrady Mirabell

Kvetoucí stromy, voňavé květiny ve všech možných barvách, romantická fontána a zvuk houslí hudebníka, zpříjemňujícího pobyt v nádherných zahradách Mirabell. To vše vás čeká v okolí paláce Mirabell, který byl i se svými zahradami zařazen na seznam kulturního dědictví UNESCO jako součást historického jádra města.

Palác byl vystavěn kolem roku 1606 podle italského a francouzského vzoru. V roce 1710 byl však přestavěn ve velkolepém barokním slohu podle návrhu Johanna Lukase von Hildebrandta a v této době také získal své současné jméno Mirabella (italsky mirabile= úžasný, obdivuhodný; bella = krásná, úchvatná). Změnám ale nebyl konec a současná novoklasicistní podoba paláce tak pochází zhruba z roku 1818, kdy byl obnoven po požáru.

DSC_0979

V zahradách můžete obdivovat čtyři skupiny soch (Aineiás, Héraklés, Paris a Pluto) od italského sochaře Ottavia Mosta a další skulptury se starořeckými mytologickými náměty.

Po stopách Mozarta

Skladatel Wolfgang Amadeus Mozart se v Salzburgu narodil v roce 1756 a v letech 1769 až 1781 byl ve službách arcibiskupa. Jeden z nejslavnějších hudebních skladatelů světa je hlavní atrakcí rakouského města. Více se o jeho životě můžete dozvědět třeba v jeho rodném domě, dnešním muzeu v Obilné uličce – Getreidegasse č.9. Mozartova rodina zde žila 26 let a na stejném místě přivítala na svět malého Wolfganga Amadea.

Dalším lákadlem pro zájemce o historii nejznámějšího salzburského rodáka je Mozartův dům, kde skladatel žil v letech 1773-1780. Dozvíte se více o každodenním životě rodiny Mozartových a také historii domu.

Pokud chcete nasát kulturní atmosféru do maxima, navštivte jeden z několika koncertů, probíhajících ve městě každý den.

DSC_0976

Máte rádi kávu a sympatické malé kavárny? Přidávám jeden vlastní tip. Při bloudění salzburskými ulicemi jsem narazila na kavárnu Kaffee Alchemie, vynikající káva, nadšený majitel a inspirativní prostory mě zaujaly natolik, že jsem v nich proseděla spoustu času a hned bych se vrátila. Výhled na majestátní vily na druhém pobřeží řeky Salzach a projíždějící cyklisty už jsou jen třešničkou na Sacheru.

Mrzí vás, že se letos nedostanete na exotickou dovolenou? Nemusí. Objevte největší krásy, které se nachází v našem nejbližším okolí. Salzburg je skvělým začátkem.