Za chvíli se překlene jaro a přijde tolik vytoužené léto, svršky se budou odhazovat v dál a naše zraky budou padat na spoře oděné krasavice spíše než krasavce. Jelikož léto u nás netrvá nijak závratně douho, bohužel, není třeba pořizovat pro naši drobotinu tolik kousků oblečení jako na podzim a zimu, myslím.

Navíc některé letní kousky stojí méně a to je dobrá zpráva, můžeme se „rozšoupnout “ a několika triky si vpustit čerstvý vánek do již staršího šatníku, než se vydáme na shopping kousků nových. Dovolím si vám představit pár nápadů, které již pár let praktikuji s úspěchem.

Za nejdůležitější považuji hodit očko do skříně, zjistit co vydrželo z předchozí sezóny. S ostatními svršky se ihned rozloučit, to jest pustit je dále do oběhu ať už darem či za kačky, hlavně neskladovat.

Verze 2

Krátce oběhnout pár dětských obchodů a utvořit si obrázek o nových barevných kolekcích pro přicházející sezónu, lidově řečeno, co kde mají, jaké barvy frčí, apod.

A pak k sobě sladit stávající s novým tak dobře, aby se utvořily hotové sety, co usnadní ladění. Zkrátka, aby šlo všechno se vším. Nejdříve promyslet doma v klidu, klidně sepsat seznam a pak zaútočit na obchod/obchody cíleně, bez dlouhého lelkování a marnění drahocenného času. Nejlépe bez dětí, řekla bych. Nanosit domů, vychytat dobré rozpoložení malých či větších miláčků a v rychlosti to na ně navěsit. Co nesedí, vracíme, co sedí, s láskou přivítáme a dítě řádně vychválíme. To by v tom byl čert, aby si to neužilo.

Něco málo společenského, něco málo hravého na chatu či hřistě, něco na denní nošení a máme to! V šatníku by nemělo rozhodně chybět sáčko, které celkovému dojmu vetkne punc originality, sofistikovanosti či pak v kombinaci s džíny ležérnosti a uvolněnosti. A to neplatí jen pro malé velké muže. Každá holčička „must have“ one too.

IMG_3995

Je jedno, zda zvolíte tvíd, vlnu či manšestr, nebo obyčejnější bavlnu. K tomu slabý roláček či košili a kluk je rázem elegán jak za první republiky. Holčička nahodí sukénku nebo slim fit džíny, alternativou je i letošní hippie style, kalhoty do zvonu a jedno oko nezůstane suché. Nechť všichni milovníci sportu ale odloží baseball čepice s nápisy, sportovní mikiny a počmárané tenisky. Tady ne a teď ne, prosím.

Opět platí čisté linie, jednoduché barvy, neplácat více stylů do sebe. A ani ponožky není radno odbývat. Vstup zakázán všem strašidelným počmáraným ponožkovým motivům. Všude jsou k mání jednobarevné či decentně barevné od ponožek, podkolenek, přes punčošky pro malé krasotinky. A jelikož sáčko se nedá kupovat do „foroty“ příliš velké, kupuji padnoucí tak akorát a vždy omrknu jak hodně se dají vypustit rukávy. Nakonec tak trochu roste s mými dětmi a minimálně dvě sezóny ho užijí. Většinou se dítě zásadně nerozšiřuje, ale vytahuje do délky jako špagetka. Občas koupím pro kluka sako dívčí, což na tmavě modrém tvídu nepoznáte, jen má lepší vypasovanější tvar, zkrátka lépe padne.

IMG_5156

Jak pak doladit botky pro různé barevné kombinace a na krátkou dobu jich nepořizovat příliš? Již léta to řeším stejně. Nakoupím několik párů kotníkových jednobarevných tenisek ala Converse pro děti v H&M za pár korun k již vytvořenému šatníku a ty jedou stále dokola, k saku, ke svetru, k šortkám, sukničkám, šatičkám… Pokud je jěště na jaře chladněji, vložím do nich vložky a v létě vyndávám, následně je dědí další dítko bez ohledu na pohlaví a hlavně je dokola peru v pračce a vypadají tak stále skvěle. Nakonec skončí na chalupě a mají pocit, že nežily marně, že žily život naplno.

Holčičce samozřejmě dopřeji i pár balerínek, největší slabost mám pro voňavé a neodolatelné Melissa Mini co vás svou žvýkačkovou vůní lákají téměř k nakousnutí. Opět umyjete ve vaně či pračce, vydží všechno a ještě potěší dalšího dědice, resp. dědičku.

IMG_5722

A co na hlavičky, makovičky? Když větru, vodě a slunci neporučíš? Bekovky v každém věku bez rozdílu pohlaví, zde unisex má zelenou. Letos slamáčky všeho druhu a když musí být kšiltovka, tak nejlépe jednobarevná, univerzální. Jenže ty se moc sehnat nedají, takže si je nechávám šít od paní krejčové v naší ulici ze zbytků látek, které se mi zalíbí. U syna jsem s tím začala, když mu byl rok, vždy podle tvaru, který mne uchvátil. Velikost nastavujeme do všech stran a každý rok mi jich pár ušije. Podzimní z vlny či manšestru, jarní a letní z plátna nebo bavlny. Takovéto pokrývky nosí dcera i syn a lámou rekordy v komentářích lidí na ulici: „Ty máš tedy pěknou čepici“.

Za málo peněz hodně muziky a hlavně originality, to je heslo jara.

A kdo neví, jak na to všechno, v příštím díle to pořeším za vás.

Happy spring to all of you!