Blíží se léto a s ním i doba festivalová. Spojte vášeň pro hudbu s cestováním a prozkoumejte nejlepší evropské festivaly.

Čelenka z pampelišek ve vlasech, džínové šortky a pivo v ruce. Vdechujete letní atmosféru za poslechu nejlepší živé hudby. Taky tak zbožňujete hudební festivaly a nemůžete se dočkat, až začnou? Podívejte se, kam se letos vyplatí vyrazit.

1. Love International, Chorvatsko

Obec Tisno má sotva patnáct set obyvatel, zato ale letos na konci června ožije díky tisícům návštěvníků a vynikající hudbě. Deset let trvající Garden Festival se s oblíbenou dovolenkovou zemí loni rozloučil, aby představil svého nástupce, festival Love International, organizovaný týmem bristolského Love Saves the Day. Čeká vás nálož kvalitní disko muziky, namátkou – Prosumer, Bicep, Horse Meat Disco. A pokud vás hudba přestane bavit, můžete se zchladit v soukromé zátoce.

chorvatsko

Spojte dovolenou u moře se skvělým zážitkem od 29. června do 6. července. Vstup vás přijde asi na 4100 korun.

2. Secret Solstice, Island

Jako kdyby představa hudebního festivalu v dechberoucí islandské přírodě nestačila, Secret Solstice oznámil, že světu představí první živé vystoupení zevnitř sopky. Ano, čtete dobře. Za tuhle vedlejší parádičku ale zaplatíte asi 46 tisíc korun, což úžasnosti trochu ubírá na kráse. Jako levnější záležitost vychází set DJ shows v ledovci anebo termálním bazénu (od 3 do 7 tisíc korun). I samotný festival je ale přehlídkou nekonečné zábavy, v čele s Radiohead anebo šílenými Die Antwoord.

Plánujete navštívit zemi zázraků? Spojte příjemné s ještě příjemnějším a vyrazte na Island od 16. do 19. června. Vstupenka vás vyjde na necelých 5 tisíc.

audience-868074_1920

3. Edge of the Lake, Švýcarsko

Pohodička, leháro a k tomu nějaká hudba? Edge of the Lake, slavící deset let od svého vzniku, je tou správnou volbou pro hudební nadšence, kteří hledají odpočinek. Naleznou ho na pláži Lac de Géronde, v obložení hor a vinic, za poslechu skvěle vyladěné muziky. Hvězdná jména nečekejte, potěšit vás může přítomnost Lindstrom, Deetron anebo Ninja Tune DJs.

Na švýcarské poměry vás potěší i příjemná cena – za necelé 2 tisíce korun si můžete festival užít i s kempováním a to od 1. do 3. července.

4. A Summer’s Tale, Německo

Poklidná vesnice v malebné severoněmecké přírodě se promění v hudební ráj. A Summer’s Tale láká na velká jména jako Sigur Rós, Garbage, Fat Freddy’s Drop anebo José Gonzalez. Sami organizátoři festival popisují jako velký rodinný chill-out. Až vás hudba přestane bavit, přesuňte se do taneční části anebo si vychutnejte divadelní kousek či mluvené slovo, případně se můžete vyřádit na jednom z několika workshopů od akro-jógy po ochutnávání japonských čajů.

summerstale

Od 10. do 15. srpna za zhruba 4600 korun i s kempováním.

5. Obonjan, Chorvatsko

Jedna chorvatská destinace nestačí. Vyžeňte z hlavy představu, že Chorvatsko je paštikový ráj českých dovolenkářů a objevte zemi nekonečných možností. Nebo alespoň těch hudebních. Chorvatsko totiž už dlouhou dobu představuje jakýsi mix party a plážového relaxu. Jestli preferujete to druhé, Obonjan je místo pro vás. Tato akce je částečně festivalem, částečně prázdninovým resortem s dva měsíce trvajícím programem hudby, umění a workshopů na dlouho opuštěném ostrově v Jadranu. K headlinerům se řadí Roy Ayers, DJ Shadow, Dilated Peoples anebo Matthew Herbert.

Od 18. července do 10. září na vás čeká nekonečná nálož relaxu a zábavy. Za necelé dva tisíce na noc můžete speciální resort navštívit také.

6. Colours of Ostrava, Česká republika

O Colours už jste určitě slyšeli. A jestli ne, tak žijete asi v jiném světě. Industriální prostředí Dolních Vítkovic každoročně láká tisíce nadšenců bez ohledu na line-up. Všichni totiž věří organizátorům, že jim předvedou to nejlepší z celého hudebního světa. A nezklamou. Pokud nemáte dostatečný rozpočet na festivaly v zahraničí, vyrazte na Colours. Čeká vás taková exotika, že si stejně budete připadat jako v jiném světě.

colours

Od 14. do 17. července za 2290 korun.

7. Weather Festival, Francie

Ještě nemáte plány na začátek června? Co takhle elektronický ráj jen kousek od Paříže? Na letišti Le Bourget se rozezní nejlepší techno z celého světa, od Marcel Dettmann, Dixon nebo Len Faki po undergroundové Motor City Drum Ensemble či The Black Madonna. Spousta DJů, kteří ví, jak se to dělá, vás dostane do varu. Weather Festival je volba pro ty, co už mají plány na léto plné a přesto si chtějí užít hudební akci.

Od 3. do 5 června prozkoumejte nejlepší francouzskou party za 2300 korun.

8. Boom, Portugalsko

Každé dva roky přináší festival Boom spirituální, šamanskou komunitu, která rozvíjí pospolitost a respekt. Uvolněný festival představuje přesně to, co od hippie akcí očekáváte. Spousta lidí na LSD, psychedelická trans hudba a umění a vizuálně stimulující instalace a všechny možné druhy výtvorů, se kterými si můžete hrát anebo se nad nimi dlouho, dlouho zamýšlet. Kromě hudby vás čeká spousta povídání, jógy a uzdravujících workshopů.

painted-guitar-1087209_1280

Prohlédněte si zástupy návštěvníků oblečených jako pohádkové bytosti od 11. do 18. srpna za 4900 korun.

9. Primavera Sound, Španělsko

Začátek června nabízí další skvělý festival, tentokrát ve Španělsku. Za patnáct let své existence se Primavera Sound proměnil z dvoudenní akce, navštěvované osmi tisíci lidmi na pětidenní party pro 190 tisíc. Radiohead, LCD Soundsystem, Pj Harvey, Parquet Courts, Beirut… Španělé ví, jak se dělá pořádná party a na vás je, abyste to zjistili taky.

Od 1. do 5. června se můžete vyřádit za 5300 korun na celý týden.

primavera

10. Exit Festival, Srbsko

Studentské hnutí zorganizovalo tento festival v éře po Miloševičovi. Z Exit Festivalu se stala mezinárodní událost, která každoročně promění Novi Sad na party resort pro 200 tisíc návštěvníků. Několikrát oceněný festival má i sociální misi, protože podporuje mladé lidi na Balkánu. Letos se můžete těšit na Ellie Goulding, Stormzy, Bastille anebo Wiz Khalifu.

exit

Připravte se na party vašeho života od 7. do 10. července za 2700 korun.

Ať už patříte mezi hudební nadšence, kteří každým rokem obrážejí jeden festival za druhým, anebo letos toužíte vyzkoušet něco nového, uvedený seznam představuje to nejlepší z hudebního světa, co rozhodně musíte objevit. Zapomeňte na válení na pláži anebo opalování spojte s poslechem hudby. Je to na vás.

Foto: Pixabay, Facebook