Plánujete dovolenou anebo únik z reality? Ostrov Korfu skvěle poslouží v obou případech.

Na konci svých snah unavený Odysseus ztroskotal v bájné zemi Faiáků, na jarním ostrově Korfu. Místní trpělivě vyslechli jeho příběh, než Odyssea posadili na loď a vyslali ho do rodné Ithaky. Stejnou pohostinnost můžete čekat i od dnešních obyvatel ostrova Korfu, který láká na neposkvrněnou přírodu z vyprávění Gerarda Durrella.

greece-483982_1920

Durrellova kniha „Má rodina a jiná zvířena“ popisuje Korfu za doby, kdy rodina Durrellova na ostrově žila, tedy v letech 1935-39. Spisovatel se v díle rozplývá nad krásou hornatého terénu, který mu dává svobodu pohybovat se, kde se mu zachce. Všímá si rozmanitého rostlinstva a zvěře, četných cypřišů, volně poletujících různobarevných motýlů a idylu představuje svým čtenářům.

Korfu patří k nejzelenějším řeckým ostrovům. Je to díky občasným, ale zato prudkým dešťům, které ostrov smáčí od září do června a také díky tisícům olivovníků, tvořících přírodní koberec po celém ostrově. Olivy se tady ale dlouho vůbec nepěstovaly ke spotřebě, místní se na ně prostě rádi dívali.

S vynikajícím gyrosem v čerstvé placce a výhledy na ohromující členité pobřeží jsem pochopila, proč má Korfu tak skvělou pověst. Řecká kuchyně, nádherná příroda, tyrkysové čisté moře a přátelští lidé vás dostanou také.

korfu1

Kdy na Korfu vyrazit?

Turistická sezóna začíná po ortodoxních Velikonocích a trvá do konce října, spousta hotelových komplexů ale funguje pouze od května do září. Pro levnější ubytování, lepší servis v restauracích a nepříliš horké počasí se vyplatí vyrazit na přelomu května a června anebo ke konci září.

Co na ostrově navštívit?

Hlavní město Korfu, nazvané jednoduše Korfu nebo Kerkyra. Staré město patří ke světovému dědictví UNESCO a široko daleko nenajdete historicky nic podobného. Dominantu města tvoří Stará pevnost z 10. století, mořský hrad s příkopem, který odděloval hrad od ostrova. Z byzantského období se příliš mnoho památek bohužel nedochovalo, protože byly zničeny při tureckých nájezdech anebo válkami. V Korfu uvidíte různorodý vliv Benátčanů, Angličanů i Francouzů. Benátčané v 15. století rozšířili hradní příkop, zesílili opevnění a hradby kvůli hrozbě tureckých útoků. Angličané postavili na hradě vězení a kasárna a dvě věže. Francouzi osadili náměstí Esplanáda stromy a vznikl známý městský park.

greece-694713_1920

Kerkyra nabízí všechno pro všechny. Toužíte po protančených nocích? Užijete si v nepřeberném množství diskoték a nočních klubů. Chcete si raději posedět u sklenky vína a dobrého řeckého jídla? Malé klidnější taverny nabízí místní speciality a příjemnou atmosféru.

Klid a party v letovisku Ipsos

Ipsos, ležící na východním pobřeží Korfu, patří k nejnavštěvovanějším místům ostrova. Užijí si tady zábavu hledající nadšenci, ale stejně jako Kerkyra, i Ipsos nabízí odpočinek na klidných místech. Křišťálově čisté moře a zelené kopce porostlé olivovníky každoročně lákají tisíce turistů. Chválí si hlavně dvoukilometrovou pláž u Ipsos, která si za svou kvalitu vysloužila ocenění EU.

Výhled na Agios Georgios

Máte rádi nekonečná panoramata? Vyjeďte nad letovisko Agios Georgios a zasněte se. Naskytne se vám výhled na dlouhatánskou pláž pokrytou pískem se zlatavým odleskem. Až vás výhled přestane bavit, vydejte se na cestu a navštivte třeba palác Achillion, který si tady v 19. století nechala postavit slavná a krásná rakouská císařovna Sissy. Zastavte se při projíždění tradičních řeckých vesniček a jen tak brouzdejte jejich uličkami. Dýchne na vás ta pravá řecká atmosféra.

korfu4

Ráj v Porto Timoni

Dostává se tam obtížně, o to víc to ale stojí za to. Skrytá zátoka a pláž Porto Timoni nabízí přesně to, co si od dovolené v ráji představujete. Neuvěřitelně nádhernou a čistou vodu, písčitou pláž a absenci turistů. Do zátoky se dostanete buď lodí anebo pěšky po hřebeni. Procházka místní přírodou vám dá zabrat, ale nebudete litovat.

korfu

Že venku prší? Utečte do světa fantazie a naplánujte si dovolenou snů. Korfu, smaragdový ostrov s vynikajícími pokrmy, je tím pravým útočištěm.

Foto: Irena Menšíková, Pixabay