Jedním z nešvarů v odívání dětí menších i větších je mnou tajně označovaný jako „model xxl“ alias děcko navlečené v bundě, tričku či obuvi o nejméně 3 velikosti větší. Asi aby to dlouho vydrželo a rostlo s ním. Nicméně, než do dané velikosti opravdu doroste, už je vše lidově řečeno tak jeté, že by stálo za obnovu. A tak záměr ušetřit se stejně jaksi míjí účinkem. A náš malý milovaný či malá milovaná vypadají jako hastroši zbytečně pár měsíců až let.

FullSizeRender-15

Jistě, každý chceme, aby alespoň botky vydržely déle, než pár měsiců. Nicméně v současném konečně dobře nastaveném konceptu cenově dostupných výprodejů několikrát za rok se již nemusíme bát děti oháknout do jejich správné velikosti a za čas se posunout o číslo výše, a ani se nám tím nezruinují naše peněženky. Užijeme si to všichni, děti mají radost z nových kousků, my radost z pohledu na ně.

Opusťme fenomén nutnosti, zejména u chlapců, je navlékat do mega triček, oni si pak totiž takový model bez ladu a skladu, bez formy a tvaru budou nejspíš kupovat i v dospělosti. A to přeci nechceme. Pak jim tričko na míru, košile slim fit či bunda pěkně pasující budou připadat těsné a malé, položí se do velikosti neutrální XL a budou si hovět v pohodlném pytli, jak to můžeme bohužel často vidět na dospělých mužích kolem nás, bez ohledu na jejich profesi či společenské postavení. O to snadněji se pak nachází výmluva na zakrytí pupíku či jiných tělesných neforemností.
IMG_4286

A zase jsme u toho, na všem záleží. A již v dětství to začíná. Takže vypasované nebo dobře padnoucí oblečení nás podporuje v zájmu o prezentaci a údržbu tělesných proporcí, držení těla, pohybu, projevu. Jak jednoduché.

Dříve se muži i ženy oblékali do košil, kravat, kloboučků, rukaviček, vestiček, piplali se s doplňky, manžetovými knoflíčky, hůlkou, květinou v klopě u saka, háčkovanou kabelkou, atd. Jistě je to následně ovlivňovalo i v sebeprezentaci a projevu, ženy byly více ženami a muži byli za elegány.
IMG_4002

Ale dnes? Dnes se razí heslo: Hlavně pohodně! Ale je to vždy na místě? Doma pohodička, příjemné tepláčky, děťátka hrající si na zemi. To klidně. Ven ale pojďme s ohledem na situaci trochu vklouznout do elegance, stylu, pomaličku a polehoučku naučit naše robátka rozeznávat vhodnost příležitosti, učit děvčátka zachovat více ženskosti v oblékání, pohybu a hrdosti na to, že tu všechnu krásu sponeček, kabelek, punčošek a lakýrek máme privilegium nosit právě my. A chlapci nás mohou dohnat šik brýlemi, vestičkou či pejskem na vodítku, nebo na koloběžce, dřevěném trendy old school odrážedle.

Takzvané unisex oblečení se také někdy hodí, ale nemělo by zcela převálcovat dětský šatník a dětem tak vnutit myšlenku, že rozdíl mezi chlapečkem a holčičkou tkví pouze ve sféře tělesné. Byla by škoda přijít o tolik možností, které nám tento rozdíl v oblékání dává. K obrodě ženskosti a povýšení mužnosti můžeme vlastně přispět již tímto malým gestem, které se jednou stane přirozenou součástí nové generace. Možná, snad.
IMG_4430

No a opět nezbývá než připomenout platné heslo, že stačí pár dobře vybraných a sladěných kousků a udělá to divy.