Jasně, mají kebab a baklavu, ale kromě toho vás Turci překvapí i nečekanými a příjemnými maličkostmi.

V Turecku jsem strávila přes rok života a kromě toho, že jsem tam díky místním specialitám pěkně přibrala, jsem poznala místní kulturu a způsob života. Zatímco některé věci (jako pomalá chůze a akademická čtvrthodinka trvající minimálně čtyřicet minut) mě rozčilovaly k nepříčetnosti, po jiných se mi stýská.

1. Meze – vynikající předkrmy zadarmo

Ano, u nás když si zajdete do lepší italské, taky vám před hlavním jídlem na stole přistane bageta a olivový olej. V typických tureckých restauracích jsou ale předkrmy naprostou samozřejmostí a to i v nižší cenové. A rozhodně vás neodbudou. Naopak, porce horkého sýru, lilkového salátu, zeleninových pomazánek, plněných paprik, masových koulí s bulgurem a dalšího vás zasytí natolik, že budete pochybovat, jestli se do vás hlavní chod ještě vleze. Ujistím vás, vleze.

12599527_1009126419176630_401980368_n(1)

Málem bych zapomněla – po hlavním jídle na vás ve všech typických tureckých restauracích čeká čaj zdarma a ve většině z nich i malý dezert v ceně pokrmu. Dobrou chuť.

2. Luxusní autobusy s obsluhou

Že my tady máme Student Agency? To je super a jsme za příjemnou alternativu vděčni. V Turecku podobné žluťáky ale fungují už přes dvacet let a společností je nespočet. Jízdu autobusem třeba z Ankary do Istanbulu vám zpříjemní stevard, který několikrát projde uličkou s pojízdným vozíkem a nabídne široký výběr nealkoholických nápojů, sušenky, kafe a čaj. Zdarma. Klimatizace, kožené sedačky a nezměrné pohodlí jsou samozřejmostí. Jo a ještě Wi-Fi připojení po celou cestu.

10948879_445525882279519_747788664_n

3. Nemáš peníze? Přines příště

Kupovala jsem si pečivo v jedné z tradičních pekáren. Krásně vonělo, prodavač mi vykládal, které je čerstvě upečené a co mám rozhodně ochutnat. Při placení jsem ale zjistila, že jsem si zapomněla vybrat peníze a kartou se platit nedalo. „Bydlíte daleko?“ zeptal se prodavač. „Jen dvě ulice,“ odvětila jsem. „Tak zaplatíte příště!“ Dovedete si představit, že by to fungovalo u nás? V hlavním městě? Když jsem bydlela v jiné čtvrti, v malém obchůdku, kde už mě znali, jsem pravidelně platila se zpožděním. S takovým milým přístupem vás pak ani nenapadne, že byste peníze nepřinesli.

turkey-161401_1920

4. Trhy s čerstvým ovocem a zeleninou

Byl to takový můj rituál na začátku týdne. Každé pondělí v naší čtvrti rozestavěli přes dva kilometry dlouhý trh s čerstvým ovocem a zeleninou, sýry, olivami, původem samozřejmě z Turecka. Vracela jsem se s několika přeplněnými taškami a přitom jsem neutratila téměř nic. Je libo kilo lilku za 20 korun? Anebo rajčat za 15? Jahody v půlce ledna za necelých třicet korun, výborné melouny v parném létě, kaki, čerstvé fíky, vonící bylinky. I já, dřívější odpůrce zeleniny jsem se ji v Turecku naučila milovat a zjistila, že nejen z masa je člověk živ. Odolejte, s takovým výběrem!

11017654_1526427214244745_1956869730_n

5. Taxi všude a levně

No dobře, tento bod mě někdy i docela rozčiloval, protože turečtí řidiči taxi blokují, co mohou, ale výhody převažují. Neexistuje žádné volání na taxi linku, jakmile potřebujete svést, mávnete rukou. A pokud není taxi v dohledu, na nejbližším sloupu najdete magické žluté tlačítko, po jehož zmáčknutí dorazí taxikář do minuty, maximálně dvou. Samozřejmě, že i turečtí taxikáři se snaží vydělat na turistech, zejména v Istanbulu. Stačí ale pár tureckých slovíček a nekalé úmysly si rozmyslí. Pokud je vás více, cesta taxíkem se vyplatí a to hlavně po náročné noci, kdy domov je daleko a nohám se už nechce chodit.

12918494_495420687326619_849745845_n(1)

Při psaní pěti netradičních věcí, které mám na Turecku ráda, mě jich napadlo ještě mnohem více. O tom ale už zase třeba příště. No nic, jdu vzpomínat na baklavu.

 

Foto: Instagram, Pixabay