Vyrazte na slavný ostrov v době, kdy ho nebrázdí davy turistů a užijte si krásnou přírodu, zajímavou historii a vynikající víno.

Při pohledu na mírně se vlnící Středozemní moře, horizont, za kterým zapadalo slunce a se sklenkou výborného vína Persefoni v ruce jsem si slíbila, že se na Kypr určitě znovu vrátím. Čím mi ostrov s populací nižší než Praha tak učaroval, když jsem se ani nekoupala v moři?

Kypr je geograficky blíže Asii, kulturně ale náleží k Evropě. Je to třetí největší ostrov ve Středozemním moři po Sicílii a Sardinii a každoročně láká miliony návštěvníků na nádherná panoramata, tyrkysové moře a vůně tradiční řecké i turecké kuchyně. Cože, turecké i řecké?

IMG2174

Ano, ostrov je totiž fakticky rozdělen na čtyři části: území skutečně ovládané mezinárodně uznávanou Kyperskou republikou (jižní část ostrova), území ovládané pouze Tureckem uznanou Severokyperskou tureckou republikou (severní část ostrova), nárazníkovou zónu OSN, táhnoucí se okolo tzv. Zelené linie, pod kontrolou OSN a oddělující území skutečně ovládané Kyperskou republikou od Severokyperské turecké republiky a dvě vojenské základny Akrotiri a Dhekelia, které jsou součástí Spojeného království (jižní část ostrova). Uff, a teď už k tomu, co tedy stojí za návštěvu!

flag-38790_1280

Starověká historie dostane každého

300 slunečných dní v roce, čerstvé ovoce a zelenina, nádherné pláže a notná dávka historických památek. Má cesta začala v turecké části a hned ve starověkém městě Salamis. Tento areál patří k nejkrásnějším archeologickým památkám z celého ostrova. Salamis byl řecký městský stát na východním pobřeží Kypru a jeho trosky dnes leží šest kilometrů severně od současného města Famagusta. Podle legendy byl zakladatelem města Teukros, syn Telamóna, který se nemohl vrátit domů z Trójské války, protože se mu nepodařilo pomstít svého bratra Aiáse.

kyrenia-553958_1920
Mohutný hrad ve městě Kyrenia

Dalším útočištěm v severní části ostrova je rozhodně město Kyrenia- Girne v turečtině. Nad přístavním městem se tyčí masivní hrad, který kromě krásného výhledu nabízí historický pohled na loď Kyrenia, nejstarší vrak, který byl kdy obnoven z mořského dna. Tato řecká obchodní loď se potopila kolem roku 300 před naším letopočtem a objevena byla v roce 1967 kyperským potápěčem řeckého původu.

Čaj, dezerty a raki

Na severu ostrova si užijete turecké atmosféry. To znamená horký černý čaj v odpoledním parnu, vynikající dezert ekmek kadayif, typický pro turecký Kypr, a večer s Raki, tradičním tureckým alkoholickým nápojem. Při „raki night“ vás čeká několik meze – drobného občerstvení na přikusování k alkoholu, táhlá melancholická turecká hudba a hluboké debaty. Alespoň tak nám to vykládali místní Turci.

IMG2233
Vynikající ekmek kadayif

Teď už jen přejít hranici a hurá do Evropy. V úzkých uličkách řecké části hlavního města Nikósie vysedávají místní po práci se sklenkou bílého vína a typickým sendvičem se sýrem halloumi. Ten pochází z Kypru a naleznete ho tady téměř ve všem. Na večeři při západu slunce si dejte souvlaki a zapijte to, opět, vynikajícím místním vínem.

Omládněte díky Afrodíté

Milovníci řecké mytologie zbystřete – ostrov byl údajně sídlem starořecké bohyně Afrodíté. Navštivte proto Afroditinu pláž u města Pafos, kde se bohyně lásky a krásy zrodila z mořské pěny. V místě, kde se to stalo, se z vody tyčí několik skal, ta Afroditina je malá, je to vlastně spíš kámen. Legendy ale praví, že má zázračnou moc. Kdo ji za úplňku třikrát dokola obeplave jedním a třikrát druhým směrem, zkrásní a omládne.

aphrodite-15710_1920
Afroditina pláž

Jakmile už budete ve městě Pafos, nenechte si ujít archeologický areál Nea Pafos. Nea Pafos bylo starověké město, založené ke konci 4. století před naším letopočtem. Oblast je momentálně nejvíce známá pro své slavné pestrobarevné mozaiky, založené na řeckých mýtech.

Když jsme odjížděli z turecké části ostrova, Turci nás varovali, ať v žádném případě Řekům nevěříme. Stejné průpovídky se opakovaly i z úst Řeků, tentokrát o nedůvěryhodnosti kyperských Turků. Vzájemné vztahy jsou stále téměř na bodu mrazu, obě národnosti jsou ale velice přátelské a pohostinné, my si nemohli na nic stěžovat.

IMG2221
Vlající řecká vlajka a vzadu na kopci se rozkládající vlajka Severokyperské turecké republiky

Že se k moři jezdí až v létě? Zapomeňte na rutinu a vyrazte na Kypr už teď. Momentálně se tamní teploty pohybují kolem 25-28 stupňů Celsia, což je mnohem přívětivější než červencová parna a hlavně se vyhnete davům turistů, kteří každoročně na ostrov přijíždějí. Sklenka bílého vína na nádherné pláži anebo překvapivě osvěžující horký čaj v historickém centru vám zpříjemní kulturní cestování.

cyprus-1168428_1920

Tak tedy Yamas a şerefe! Na zdraví!

Foto: Irena Menšíková, Pixabay