Na ulici jsou často k vidění rodiče, kteří utratí mnoho peněz za svoji garderobu. Ženy vyšperkované, nalíčené, na podpatcích vykračující, a za nimi vlečící se dítko, navlečené do všech komiksových postaviček, které jsou právě v kurzu, počínaje Hello Kitty, přes Ledové království, či Little Pony… Případně malý oháknutý Mimoň, Spiderman, Batman… Nic proti touze dětí stylizovat se do dětských hrdinů, je třeba v každém věku, „mít svého hrdinu.“ Ale nic se nemá přehánět. 

IMG_7287-2

Myslím si, že outfity podobného ražení jsou vhodnější na pobíhání doma, strašení či obveselování členů rodiny. Ono to totiž může nenápadně sklouznout až k tomu, že se překlene etapa dětství a dospělý jedinec jaksi zapomene, že je mu o nulu více, a stále se obléká do růžových minisukní, rozedraných džínových kraťasů, tílek s maximálně jedním ramínkem, triček s flitrovými nápisy či s rádoby vtipnými obrázky, hodícími se mnohdy více do posilovny než na ulici. Zpod kterých se nemilosrdně tlačí ven menší či větší špíčky.

Některé ženy, pečlivě dbající na svůj zevnějšek, soukají svá dítka do lesklých diskotékových materiálů, silonových legínek či triček a mikin s tolika nápisy, že by trumfly i časopis Sluníčko. Často volí odstíny barev růžovo-fialových, kanárkově žlutých apod., které pak jen velmi těžce jdou kombinovat s čímkoliv jiným. Není třeba kupovat přeplácané zimní oblečení, ke kterému každá čepice a rukavice zákonitě vypadají jako výprava do cirkusu. Není to jen proto, že se to nabízí ve většině dětských obchodech.

IMG_4745

Existují tam za rozumné peníze i střídmé kousky, dobré materiály, vkusné tvary a barvy. Jen je to možná někdy o chlup náročnější je odhalit, vidět, vyštrachat. Lze si tím skvěle zjednodušit život, zejména pak ranní úprk směr školka, škola a vyhnout se syndromu „popadni co se ti namane, navleč to a hlavně už běž!

Dá se koupit pár kusů pěkného oblečení, ze kterého se ráno jak mávnutím proutku vykouzlí jednoduchý, ale zároveň trendy outfit, který bude vypadat dobře, dítko se v něm pěkně uvelebí, cestou poděkuje za pár komplimentů, jak mu to sluší, vybuduje si zdravé sebevědomí, no a vy spolu budete vypadat jako parťáci, co mohou vyrazit do školy, na procházku, do herny či na zmrzlinu v jednom a vypadat stále dobře. Prostě váš malý dospělý s puncem patřičné dětskosti.
IMG_4490

Už myslím uzrál čas, abychom na ulici přestali potkávat ženy našťouchané v upnutých legínách, s odbarvenými vlasy či melírem, šusťákové bundy v kombinaci s kabelkou Gucci z Turecka, muže v sandálech a ponožkách, outdoorové oblečení téměř kamkoliv, kdykoliv, mastné vlasy, upocené koláče v podpaží (naše vietnamská komunita se jistě raduje, jak tržnice prosperují) a podobně.

Proto píšu blog o dětském odívání. Ne, abych vás urazila či jinak znejistila, ale abych dodala inspiraci, pár záchytných bodů vám, kteří máte touhu věci změnit, uchopit jinak, vybřednout ze zaběhnutého stereotypu. Avšak možná vám chybí odvaha, vlohy, nadání vidět odívání jako celek, jako součást životního stylu a zároveň toužíte mít své milované ratolesti jako partnery a to nejen v komunikaci, ale i v tom, jak se cítí a jak vypadají. A jak budou jednou vypadat v budoucnu?
FullSizeRender-17

Vtip a smysl mého blogu nespočívá v návodu, jak si zruinovat bankovní konto a vyrazit do Pařížské nakupovat za nesmyslné ceny hadříky pro naše drahoušky, které stojí tolik, co měsíční výplata většiny z nás. I za málo peněz lze pořídit hodně muziky, jak se říká. Myslím, že je třeba tříbit dětem vztah ke krásnu soustavně, ve všech směrech, aby právě ony učinily přítrž proslulému východoevropskému nevkusu a vnesly do našich ulic a myslí něco nového, neotřelého, kreativního a povýšily tak úroveň všedního dne na zážitek lahodící lidskému oku, udělaly ze všedního dne svátek, jako to bývalo za starých časů, kdy ženy vypadaly žensky, upraveně, krásně a nemusely být nutně bohaté. V jednoduchosti je krása, v detailu je krásy mnoho.

 

Doba, kdy se „nenosilo“ se zajímat o to, jak vypadáme, co si oblékáme nebo kde nakupujeme, je nastěstí nenávratně pryč. Je třeba začít od poupěte – od našich poupátek, malých robátek. Jsou našimi vizitkami, našimi milovanými přívěsky, které nechceme nikdy sundat. Chceme je co nejlépe vychovat, lásku k nim si uchovat a cit pro krásno v nich zachovat …