Konečně!

Konečně březen. Nemohla jsem se dočkat, až opět vycestuji někam dál, za oceán, a poznám další kousek světa. Když nepočítám krátké cesty po Evropě, tak jsem byla naposledy v prosinci v Indii a i můj cestovní pas již projevoval známky netrpělivosti. Navíc jsem věděla, že dalším cílem bude Austrálie, kde jsem ještě nebyla. Tedy vlastně byla, ale jen na letišti při cestě na Nový Zéland, což se nepočítá.

FullSizeRender-2

Austrálie se podle mezinárodních měřítek dlouhodobě řadí mezi nejlepší místa pro život na světě. Rozlohou patří na šestou příčku, avšak zalidnění Austrálie je v porovnání s ostatními velkými státy nízké a většina obyvatel žije na východním a jihovýchodním pobřeží. Původní domorodí obyvatelé na ostrov migrovali z Asie desítky tisíc let před příchodem britských osadníků na konci 18. století. Nyní tvoří domorodci asi 3 % celkové populace – z celkového počtu 23 milionů lidí. Po druhé světové válce byla Austrálie cílem masové imigrace a došlo k zásadním demografickým změnám. Moderní Austrálie se tak stala jednou z nejvíce multikulturních zemí na světě.

FullSizeRender-7

Fascinující a lákavá však tato země rozhodně není jen pro svůj populační vývoj a vysokou životní úroveň. Turisty z celého světa přitahuje výrazná a rozmanitá příroda, jedinečná divoká zvěř a překrásná krajina s velkým počtem národních parků a rezervací. Můžete se dostat velmi blízko k původním rostlinám a živočichům, prozkoumat otevřené prostory a deštné pralesy přímo na okrajích moderních měst. Tak jako si užijete výstup na zasněžené hory, máte zde možnost i plavat a potápět se v nejzachovalejších vodách planety Země. Není tedy divu, že jsem se velmi, velmi těšila, přestože má návštěva byla převážně pracovní a okusila jsem jen malý zlomek nabídky pestrého australského menu.

A jak taková cesta na druhý konec světa probíhá? Předně, do Austrálie potřebujeme my Češi vízum. Nelekejte se. Je velmi jednoduché ho získat, pokud jedete jen na kratší pobyt a je jedno jestli jen na dovolenou či pracovně. Stačí požádat online a obdržíte vízum téměř obratem.

IMG_8291

Mířila jsem do Brisbane, hlavního města Queenslandu a zároveň třetího největšího města Austrálie. Cesta k protinožcům není z nejkratších. Jak už jsem však několikrát zmínila ve svých zápiscích, s Emirates let ubíhá rychle. Z Prahy jsem odcestovala pravidelnou nedělní linkou do Dubaje v 15:35. Let trvá 6 hodin a po něm následuje delší čekání na navazující let. Já se uvelebila do Business Lounge Emirates Airlines a užívala si naprostého komfortu. Přeci jen je to pravidelné využívání služeb k něčemu dobré. Než jsem se nadála, už byl čas na boarding linky Dubaj – Brisbane. Tento let byl o něco delší. Letadlo bylo poloprázdné a navíc, A380 létám velmi ráda. Kontrola po příletu proběhla hladce. Vízum jsem ani nevytáhla. Úředník mi prozkoumal pas, vyplněnou kartu z letadla a víc po mně nechtěli.

FullSizeRender

Z letiště jsem si vzala taxi do hotelu. Ubytovala jsem se v Marriottu s úžasným výhledem na řeku Brisbane. Cesta letiště – hotel trvala asi 15 minut.

Brisbane Marriott Hotel se nachází v business oblasti v centru města a tradičně odpovídá vysokým standardům ubytovacích komplexů Marriott International. Hotelem jsem se však příliš nezabývala a hned jsem vyrazila na procházku podél řeky. Svítilo sluníčko a bylo dostatečně teplo na lehký oděv. Skutečně jsem si užívala nádherné počasí, kterého se nám teď ve střední Evropě nedostává. Procházka po tříkilometrové stezce kolem řeky je pro poznávání města ideální. Ne nadarmo se Brisbane přezdívá The river city. Místní kolem Brisbane River vybudovali celý svůj život a oblast kopírující řeku se stala kulturním centrem. Kromě pověstného Brisbane River Festivalu v září a květnového běhu Brisbane River Run je zde organizováno mnoho dalších eventů, ať už v kongresovém centru, botanické zahradě či v rozlehlých South Bank Parklands.

FullSizeRender-4

Co dalšího je třeba podniknout v Brisbane?

Já, animal lover, jsem musela rozhodně vidět klokany a koaly. Jednoduše jsem googlila Koala encounters. Našla jsem jich několik. Nejvíce mě zaujala Australia ZOO – Home of the Crocodile Hunter, kterou vlastní Terri Irwin, vdova po mém oblíbenci Stevu Irwinovi. Australia ZOO má za sebou vzrušujících 40 let historie a v průběhu své existence získala celou řadu ocenění. Shledáte se zde s různými druhy ptáků, savců, plazů. Jednou z hlavních „atrakcí“ je krmení krokodýlů a nakrmit z ruky zde můžete i slony. Rendez-vous si dáte také s koalami, klokany, vombaty, nosorožci či gepardy a na procházku zajdete s tygrem. Zkrátka a dobře můj oblíbený druh romantiky. Pro mě se stala Australia ZOO jedničkou na seznamu a neodcházela jsem zklamána. Na návštěvu jsem si naštěstí vyčlenila celý den a bylo to to nejkrásnější, co jsem letos na svých cestách viděla. Koala Encounter jsem měla zamluvený. Bývají plně obsazeni – tedy přátelé, poznamenejte si do deníčku: Nezapomenout rezervovat předem!

IMG_8978

FullSizeRender-12

Ihned po příjezdu na parkoviště komplexu jsem propadla emocím, a to jsem ještě ani nenahlédla dovnitř. Nad vstupem mě vítal sám Steve Irwin s otevřenou náručí. ZOO je velmi krásně vybudovaná, a co mě potěšilo nejvíc byl způsob, jakým se chovají ke zvířatům (žádné dopování zvířat drogami, aby lidem nic neudělala, apod.). Zaujal mě například způsob, jakým trénovali tygřici. Bylo vidět, že ví přesně, co dělají, a kočička si to velmi užívala. Nikdy jsem nebyla svědkem něčeho podobného.

FullSizeRender-14

FullSizeRender-9

Zcela mě odzbrojilo právě setkání s koalami. Krásné roztomilé medvídky jsem si okamžitě zamilovala. Koaly jsou zkrátka rozkošné, lenivé, klidné a tááák heboučké.

Nezklamali ani klokani. V jejich výběhu jsem strávila asi hodinu. V ZOO si můžete za 2 dolary koupit speciální krmivo pro klokany a oni pak za vámi chodí jako pejsci. Celkově úžasný zážitek! Byla jsem tam ve svém živlu, jak se říká u nás – šťastná jako blecha. Těším se, že se mezi své nové přátele brzy vrátím.

FullSizeRender-13

Pokud byste při návštěvě Brisbane měli více času a máte rádi přírodu jako já, určitě prozkoumejte národní parky v okolí města a dejte více času Brisbane River. Na řece nechybí výletní plavby na trajektech a místních CityCat, při kterých můžete poznávat jak řeku, tak město.

FullSizeRender-10

Nezapomeňte také na South Bank Parklands. Jak již název napovídá, jde o park v South Bank, což je prime destinace Brisbane. Na představu běžného parku vhodného k vycházce však zapomeňte. South Bank Parklands je mnohem více než to. Můžete zde nejen lenošit a toulat se či jezdit na kole. Užijete si velkého počtu výtečných restaurací, skvělého nakupování a mnoha dalších aktivit. Součástí je mimo jiné i uměle vytvořená pláž a velké travnaté plochy.

Na potápění jsem tentokrát čas neměla. Bohužel. Určitě se však chci do Austrálie vrátit a prozkoumat život pod hladinou místních vod. V hledáčku mám v první řadě Great Barrier Reef – Velký korálový (bariérový) útes pod ochranou UNESCO. Tento největší a také nejzdravější korálový útes světa je magickým místem uctívaným potápěči nejen pro svou rozlohu, ale i biologickou rozmanitost, a je jedinou přírodní stavbou, která je viditelná z vesmíru.

FullSizeRender-3

Týdenní obchodní trip do Brisbane byl za mnou velmi rychle. Nakonec mě ještě čekal let zpět stejným spojením přes Dubaj – ta závěrečná tečka, kterou si i tak dokážu užít. Cestování a poznávání nových míst mi totiž dělá ohromnou radost a ještě víc mě těší, že mohu objevovat svět díky své práci pro US Market Access Center. Příští destinace? Nechte se překvapit.

Autor: Lenka Love, www.golfanddiving.com