Na jednoho obyvatele planety Země připadá asi sedm kousků, časopis Times je vyhlásil oblečením 20. století a pro spoustu lidí jsou to jediné kalhoty, které mají ve skříni. Džíny. Chápeme jejich oblibu, ale přesto si myslíme, že byste měli nosit také jiné kalhoty. Hned vysvětlíme proč.

1. Nosí je každý

Schválně teďka na jaře vyjděte ven a projděte se rušnou ulicí. Vsadíme se s vámi, že během několika minut potkáte desítky lidí, kteří na sobě mají džíny.

Jistě, jeans mívají různé odstíny i různé střihy. Ale pořád jsou si vzájemně dost podobné. Jak by se vám líbilo, kdyby všichni ti lidé měli skoro stejné boty? Nebo skoro stejné tričko?

Je s podivem, že když potkáme někoho se stejným tričkem, cítíme se zvláštně. Ale že mají stovky lidí kolem nás skoro stejné džíny, to považujeme za samozřejmost. Změňte to – a buďte zase jednou originál.

16017141

2. Jsou určené dělníkům

Džíny roku 1872 vymysleli pánové Levi Strauss a Jacob Davis. Proč? Aby nabídli pohodlný pracovní úbor zlatokopům, kteří během zlatých horeček v 19. století masivně migrovali do Ameriky za vytouženým bohatstvím. Kalhoty z denimu si pro jejich materiál a pevné kapsy oblíbili také horníci a dělníci.

Zatímco montérky byste si asi do města nikdy nevzali, v džínách se tam promenádujete s naprostou samozřejmostí. Ještě před 140 lety měly přitom úplně stejnou funkci jako zmíněné montérky.

3. Nejsou zrovna nejpohodlnější

Džínsy né, člověče, to by mě tlačilo na kulách,“ říká Bolek Polívka ve své zřejmě nejslavnější filmové roli. A má recht.

14082721

Džíny nejsou úplně pohodlné a to zejména v případě, že je máte (v souladu s módními trendy) trošku upnutější. Látka denim je docela tuhá a nepříliš poddajná, takže co se týče celodenního sezení, budete se třeba v kalhotách z bavlny cítit o poznání lépe.

4. Při praní ztrácí tvar i barvu

Džíny nemají rády pračku, což ostatně potvrzuje i prezident společnosti Levi´s. Kalhoty z denimu praním ztrácejí svůj přirozený vzhled, navíc se i trošku sráží.

Rady uvedené v článku výše možná pomůžou, ale přesto se asi většina z nás jen těžko ubrání nutkání džíny sem tam vyprat. Na jejich vzhledu to však zanechá negativní následky.

6032875

5. Nehodí se do společnosti

Vychází z bodu č. 2 – jelikož jsou džíny původně pracovním úborem, nehodí se do společnosti. Pokud tedy pracujete na nějaké manažerské pozici nebo čas od času jdete na večeři do lepší restaurace, budete v džínách pro smích.

Naopak např. v bavlněných kalhotách chino vás nic takového nečeká. Můžete je nosit jak ve volném čase, tak i do práce (jen pozor na křiklavé barvy). A společně se sakem v nich zazáříte i na formální akci. Jsou slušné, slušivé, pohodlné, elegantní… a hlavně originální.

Zdroj a foto: sheego.cz