Při vzpomínce na Maďarsko se vám vybavuje jen guláš, pálivé klobásy a paprika? Vězte, že soused našeho souseda nabízí mnohem více.

Chcete na chvíli vypadnout z šedi každodennosti, ale času příliš není a peněz nazbyt taky ne? Jen pár hodin vzdálená Budapešť je ideální volbou. A abyste ušetřili ještě víc, přečtěte si následující tipy na to, co lze v hlavním městě gulášového ráje podniknout zcela zdarma anebo za velmi přívětivou cenu.

chain-bridge-111326_1920

Ochutnávejte ve Velké tržnici

Začněte rovnou jídlem, o tom to cestování přece mnohdy je. Obrovská krytá tržnice otevře vaše smysly maďarské kuchyni. Začněte průzkumem na spodním patře, kde naleznete veliký výběr klobásek, masných výrobků, čerstvých sýrů, ovoce a zeleniny. Vyhledávejte hlavně slavné paprikové koření, mangalicu a Turo Rudi (čokoládové tyčinky s krémovou náplní).

spices-529985_1920

Poté zamiřte do druhého patra a dejte si do nosu v jednom z tamních stánků s rychlým občerstvením. A to nejlépe langoš!

Projděte se na Gellértovu horu

Gellértova hora se tyčí nad Dunají a v rovinaté zemi je jedním z mála kopců. I tak dosahuje ale výšky pouhých 235 metrů. Vyjděte si na procházku a zpátky se vraťte skrz park, který lemuje citadelu. Ač hora vůbec není vysoká, při stoupání budete doufat, aby měla o pár metrů méně. Po výšlapu vás ale čeká zasloužená odměna v podobě ohromujícího výhledu na maďarskou metropoli. Jakmile se ho nabažíte, zamiřte do „Sziklatemplom„, sítě jeskyní, dříve používaných jako klášter a polní nemocnice během druhé světové války.

budapest-79247_1920

Prozkoumejte Markétin ostrov

Margaret Island je jedním z nejvyhledávanějších míst v Budapešti. Není se čemu divit. Hned při vstupu vás přivítá slavná zpívající fontána, na travnatých prostorech se můžete rozvalit s výborným maďarským vínem a pozorovat nadšené sportovce, obíhající ostrov po běžeckých trasách.

12725005_204341513255626_1968224117_n(1)

Markétin, či chcete-li Margaretin ostrov, je klidným útočištěm uprostřed pulzující Budapešti. Auta na něj téměř nesmí, ale pokud se necítíte na pěší chození, můžete si na ostrově půjčit kolo. Prohlédněte si památník na sjednocení města v roce 1873, plavecký areál Alfréda Hajóse anebo se rovnou smočte v největším budapešťském akvaparku Palatinus. Jestli chcete pokračovat v odpočinku, usaďte se v Růžové zahradě či stylové Japonské zahradě s termálním rybníčkem a vodopádem.

Dejte si piknik na Hradním vrchu

Když lidé z Budapešti hovoří o hradu, nemyslí tím jen samotný Budínský palác, ale celé středověké město, které bylo vybudováno na Hradním vrchu (Vár-hegy). Monumentální Budínský palác představuje rozsáhlý komplex budov, ke kterým patří například Národní galerie, Národní knihovna, Historické muzeum a Muzeum moderních dějin.

budapest-85248_1920

K Hradnímu vrchu ale patří ještě Matyášův kostel a Rybářská bašta. Ta byla postavena na počátku 20. století na místě, kde se dříve konal rybí trh. Je ozdobena sedmi věžičkami, symbolizujícími sedm uherských kmenů, které sem do své nové vlasti přišly.

Nakupte si maďarské speciality, sbalte je na svačinu a tu si vychutnejte na Hradním vrchu, až se přestanete kochat atrakcemi, patřícími ke světovému dědictví UNESCO.

budapest-138976_1920

Projeďte se tramvají

Zapomeňte na hop on-hop off turistické autobusy. A pokud se nechcete trápit dlouhými pěšími procházkami, vychutnejte si výhled na základní budapešťské památky z oken tramvaje.

budapest-854618_1280

Klasické žluté vozy lemují svou jízdou břeh Dunaje a prohlédnout si tak můžete třeba slavný Parlament, napodobeninu londýnského parlamentu. Nejkrásnější je při nočním nasvícení.

budapest-77610_1280

A jak vás ježdění přestane bavit, zamiřte do jednoho z proslulých „ruin barů“ v bohémské čtvrti.

 

Foto: Pixabay, Instagram