Zpocené ruce, rozpačité pohledy na „spolusedící v čekárně“ a žaludek na vodě. Takhle nějak se dají charakterizovat minuty před pohovorem do nové práce. K vysněné práci nepřijdete pouze zasláním životopisu. Jakmile vaše CV projde prvotním sítem, dostanete pozvánku k interview.
Týdny či měsíce očekávání spějí k rozhodujícímu momentu v kanceláři člověka, kterého jste nikdy neviděli a nevíte, co od něj očekávat. Nervozita je v takovém okamžiku zcela přirozenou reakcí, zvláště pokud po úspěšném zvládnutí pohovoru můžete dostat svůj dream job. Přečtěte si několik rad, které vám pomohou připravit se na tento klíčový okamžik.
Přijít na interview včas. Ne příliš brzy a už vůbec ne pozdě
Pokud jste si to ještě nevšimli, žijeme ve světě tabulek, harmonogramů a deadlinů. Schůzka s potenciálním šéfem o deváté znamená o deváté. Ne o deset minut později, „protože se zase opozdil vlak.“ Když se ostatní dokáží dostavit na schůzku včas, zařiďte si to i vy. Zde neexistuje žádná výmluva. Na pohovor přijďte nejdříve 10 minut před začátkem, určitě nestepujte před sídlem společnosti 40 minut dopředu a nevyptávejte se, které dveře jsou ty bossovy. Ten o vás velmi dobře ví a svůj čas má naplánovaný přesně. Zatímco pro vás je interview prioritou numero uno, šéfe má na starosti i jiné věci. Respektujte to.
Mluvte k věci
Ředitele ani head huntera nezajímá, že v bývalé práci vás Pepa podrazil, přiživil se na vaší práci a pomlouval vás, z čehož rezultovala vaše výpověď. Naneštěstí, v profesním životě se podobné příhody stávají častěji, než by nám, idealistům, bylo milé. Co když se to děje i v práci, na kterou se hlásíte? Šéf o tom určitě ví a přijme člověka, který je si toho vědom. Namísto stěžování si ve zkratce shrňte, co se vám v bývalé práci podařilo, jak jste vedli tým lidí k výsledkům, jak jste přinesli firmě něco nového. Řekněte to stručně a věcně, bez zbytečné vaty. Vyzní to určitě profesionálněji a reprezentativněji.
Bavit se o penězích na prvním interview?
Nechte rozhovor plynout, užijte si ho, prodejte se. Dostat TEN job je důvodem, proč jste na pohovoru. Chcete ho, toužíte po něm a víte, že jste na pozici ten nejpovolanější a nejzkušenější. Vždy počkejte, dokud otázku platu nenakousne zaměstnavatel. Postup do druhého kola znamená, že vás opravdu chtějí a otázka platu je namístě. V obou případech musíte být připraveni na otázku „Jaký plat si v naší společnosti představujete?“ Informujte se o platech ve firmě již před interview, buďte připraveni. Pokud přijde tato otázka příliš brzy, zahrajte to diplomaticky do outu a vraťte se k ní, až když budete mít o pozici dostatek informací od zaměstnavatele.
Vyberte si vhodné oblečení
Výstřihy až k pupíku, minisukně (v závislosti od pozice), sandály, vytahaná trička, sandály s či bez ponožek, žabky, ale ani rifle, basketbalové tenisky a dres Messiho na pohovor jednoduše nepatří. Dámy by měly mít slušný kostým a boty s uzavřenou špičkou. Vyžehlená košile, tmavé kalhoty, sako a čisté boty (a nehty) jsou vizitkou každého muže. Proto mějte vše ready. Pokud jdete na pohovor ředitele vesmíru, oblek a kostým budou tou nejlepší volbou. V tomto bodě neexistují žádné výjimky.
Buďte zvědaví, pohotoví a klidní
Ptejte se co nejvíce, samozřejmě k věci. Pokud se k otázkám nedostanete během pohovoru, na konci prostor určitě dostanete. Pokládejte však otázky, které si nelze zjistit před interview. Na druhé straně, za vašimi odpověďmi očekávejte otázku „proč?“ a buďte připraveni pohotově reagovat. Domácí příprava je v tomto případě nezbytná. Pokecejte se známým, který se na stejnou či obdobnou pozici hlásil. Jeho rady a postřehy oceníte nejvíce. Ten, kdo vede rozhovor, se snaží celý proces kontrolovat. Nechte ho dělat si svou práci, nesnažte se změnit rytmus setkání a být pánem situace. V klidu zodpovězte otázky a navrhněte řešení, pokud se v nějakém bodě konverzace zasekne.
Být samým sebou možná zní jako klišé, ale není horší situace, než když zaměstnavatel zjistí, že přijal někoho jiného než s kým se setkal na pohovoru.
Foto: Pixabay.com