Zpocené ruce, rozpačité pohledy na „spolusedící v čekárně“ a žaludek na vodě. Takhle nějak se dají charakterizovat minuty před pohovorem do nové práce. K vysněné práci nepřijdete pouze zasláním životopisu. Jakmile vaše CV projde prvotním sítem, dostanete pozvánku k interview.

Týdny či měsíce očekávání spějí k rozhodujícímu momentu v kanceláři člověka, kterého jste nikdy neviděli a nevíte, co od něj očekávat. Nervozita je v takovém okamžiku zcela přirozenou reakcí, zvláště pokud po úspěšném zvládnutí pohovoru můžete dostat svůj dream job. Přečtěte si několik rad, které vám pomohou připravit se na tento klíčový okamžik.

entrepreneur-593358_1920

Přijít na interview včas. Ne příliš brzy a už vůbec ne pozdě

Pokud jste si to ještě nevšimli, žijeme ve světě tabulek, harmonogramů a deadlinů. Schůzka s potenciálním šéfem o deváté znamená o deváté. Ne o deset minut později, „protože se zase opozdil vlak.“ Když se ostatní dokáží dostavit na schůzku včas, zařiďte si to i vy. Zde neexistuje žádná výmluva. Na pohovor přijďte nejdříve 10 minut před začátkem, určitě nestepujte před sídlem společnosti 40 minut dopředu a nevyptávejte se, které dveře jsou ty bossovy. Ten o vás velmi dobře ví a svůj čas má naplánovaný přesně. Zatímco pro vás je interview prioritou numero uno, šéfe má na starosti i jiné věci. Respektujte to.

Mluvte k věci

Ředitele ani head huntera nezajímá, že v bývalé práci vás Pepa podrazil, přiživil se na vaší práci a pomlouval vás, z čehož rezultovala vaše výpověď. Naneštěstí, v profesním životě se podobné příhody stávají častěji, než by nám, idealistům, bylo milé. Co když se to děje i v práci, na kterou se hlásíte? Šéf o tom určitě ví a přijme člověka, který je si toho vědom. Namísto stěžování si ve zkratce shrňte, co se vám v bývalé práci podařilo, jak jste vedli tým lidí k výsledkům, jak jste přinesli firmě něco nového. Řekněte to stručně a věcně, bez zbytečné vaty. Vyzní to určitě profesionálněji a reprezentativněji.

blogging-336376_1920

Bavit se o penězích na prvním interview?

Nechte rozhovor plynout, užijte si ho, prodejte se. Dostat TEN job je důvodem, proč jste na pohovoru. Chcete ho, toužíte po něm a víte, že jste na pozici ten nejpovolanější a nejzkušenější. Vždy počkejte, dokud otázku platu nenakousne zaměstnavatel. Postup do druhého kola znamená, že vás opravdu chtějí a otázka platu je namístě. V obou případech musíte být připraveni na otázku „Jaký plat si v naší společnosti představujete?“ Informujte se o platech ve firmě již před interview, buďte připraveni. Pokud přijde tato otázka příliš brzy, zahrajte to diplomaticky do outu a vraťte se k ní, až když budete mít o pozici dostatek informací od zaměstnavatele.

Vyberte si vhodné oblečení

Výstřihy až k pupíku, minisukně (v závislosti od pozice), sandály, vytahaná trička, sandály s či bez ponožek, žabky, ale ani rifle, basketbalové tenisky a dres Messiho na pohovor jednoduše nepatří. Dámy by měly mít slušný kostým a boty s uzavřenou špičkou. Vyžehlená košile, tmavé kalhoty, sako a čisté boty (a nehty) jsou vizitkou každého muže. Proto mějte vše ready. Pokud jdete na pohovor ředitele vesmíru, oblek a kostým budou tou nejlepší volbou. V tomto bodě neexistují žádné výjimky.

interview-607713_960_720

Buďte zvědaví, pohotoví a klidní

Ptejte se co nejvíce, samozřejmě k věci. Pokud se k otázkám nedostanete během pohovoru, na konci prostor určitě dostanete. Pokládejte však otázky, které si nelze zjistit před interview. Na druhé straně, za vašimi odpověďmi očekávejte otázku „proč?“ a buďte připraveni pohotově reagovat. Domácí příprava je v tomto případě nezbytná. Pokecejte se známým, který se na stejnou či obdobnou pozici hlásil. Jeho rady a postřehy oceníte nejvíce. Ten, kdo vede rozhovor, se snaží celý proces kontrolovat. Nechte ho dělat si svou práci, nesnažte se změnit rytmus setkání a být pánem situace. V klidu zodpovězte otázky a navrhněte řešení, pokud se v nějakém bodě konverzace zasekne.

Být samým sebou možná zní jako klišé, ale není horší situace, než když zaměstnavatel zjistí, že přijal někoho jiného než ​​s kým se setkal na pohovoru.

Foto: Pixabay.com