Autor: Ramirez – Vlastní dílo

Jezdíte často do Chorvatska a návštěvy si chcete trochu zpestřit? V Bosně a Hercegovině vás čeká jedinečný zážitek ve městě Mostar.

V horkém letním dni působila místní atmosféra ještě omamněji. Křivolaké uličky, barvami hrající bižuterie, ručně vyráběné koberce. Vůně rozmanité kuchyně se linula z přiléhajících restaurací a mísila se s aromatem pravé turecké, tedy zde bosenské, kávy, kterou místní připravují v tradiční džezvě.

Rozjímání v pekelném parnu přerušil hlas muezzínů z přilehlých minaretů. Když byla Bosna a Hercegovina rozdělena na muslimsko-chorvatskou a srbskou část, připadl Mostar Chorvatům a Muslimům, většina Srbů z města odešla. Obě etnika spolu o Mostar bojovala během občanské války v Jugoslávii, v listopadu roku  1993 byl dokonce zničen Stari most, památka UNESCO, podle které neslo město název.

Mostar-bruecke-1930
Stari most v roce 1930

V roce 1999 byl ale zahájen plán na znovuvybudování mostu a po pěti letech, kdy dělníci dodržovali přesné stavební techniky, se slavný most znovu otevřel veřejnosti a o rok později zapsal na seznam světového dědictví UNESCO.

Dnes tvoří jedno z největších turistických lákadel. Neminete most, aniž by se na něm neprocházel statný mladík, vybírající finanční příspěvek na to, že z mostu skočí do vody. Vypadá to nadějně, chvílemi už se houpe na bříškách prstů a mohutně nadechuje, pak si to ale zase rozmyslí. Nevybral totiž dostatek peněz. Klidně si mezitím projděte přilehlé krámky a doufejte, že turisté se na něj složí. Vidět skok ze slavného mostarského mostu totiž patří k věcem, které tady musíte zažít.

mostar-1155672_1920

Skoky do vody si mladíci v Mostaru dokazovali mužnost od nepaměti, teď si tím, jak vidno, vydělávají. Na rozdíl od amatérů vědí přesně, co mají dělat, kam skočit a co čekat. Řeka Neretva vypadá z výšky neškodně, její proud je ale velmi silný a voda chladná. Most je asi 21 až 24 metrů nad hladinou. Od ní je to ke dnu asi pět metrů, na které může skokan narazit.

Při pohledu dolů ale výška tak hrozivě nevypadá. Snad i proto tady každý rok někdo nevyslyší četná varování a do řeky skočí. Skokan si při špatném dopadu může poranit páteř, případně přivodit bezvědomí. Proud ho navíc rychle odnese pryč a on tak zůstane bez pomoci. A když se mu skok povede bez problémů, čeká ho na břehu potyčka s místními skokany, kterým nezaplatil za využití „jejich“ mostu.

bosnia-1111430_1920

Zpátky k městu. Lemují jej maličké bílé a malebné domky, vytvářející dokonalou atmosféru bazaru. Látky, průsvitné barevné šátky, tepané mosazné talíře, slavné džezvy. Jedinečné jsou ulice, vydlážděné mozaikami z oblázků, vytahanými snad přímo z řeky.

bosnia-and-herzegovina-188387_1920

Od konce války uplynula už spousta let a historické jádro se leskne v celé své kráse a skrývá tak turistům to, co stále tak trochu vře pod povrchem. Vzdálenější ulice ještě často poskytnou pohled na rozstřílené fasády a zpustošené domovní bloky. Na první pohled v Mostaru panuje ničím nerušený klid, pozorovatelům ale neujdou detaily, které stále budí vášně.

12818999_1974989762725709_297993945_n

Jedním z nich je monumentální, téměř stometrová, betonová věž katolického kostela. Není krásná, svůj ideologický účel ale splnila – blízké minarety díky ní vypadají jako titěrné památky. Podařilo se to i gigantickému kříži na pahorku nad západní částí Mostaru.

Na jakékoliv místní rozepře ale zapomenete, když sejdete pod slavný most, k břehu řeky Neretvy. Labutí oblouk mostu se na chvíli spojí se svým odrazem na hladině a vytváří téměř dokonalý kruh. Všechny ty domečky a minarety na druhé straně sedí pod klenbou jako pod duhou. Scenérie se krásně odráží na hladině vody, tak ledové a tak krásně smaragdové, že její barvě neuvěříte.

bosnia-and-herzegovina-115642_1920

Mostar je tak blízko a přitom působí jako by nám byl vzdálen na tisíce mil. Rozhodně stojí za to navštívit.

bosnia-948622_1920 mostar-69571_1280

12599519_1305717236112421_1899538797_n

Stari_Most_from_the_air

Foto: Pixabay, Wikipedia, Instagram