To, na jaké straně televizní moderátor sedí, zřejmě ukazuje divákovi, jaké je jeho postavení. Debata se rozvířila poté, co byla moderátorka v pořadu BBC Breakfast usazena doprava.

Smíšeným moderátorským dvojicím se v poslední době dostalo veliké pozornosti a hlavně kritiky. Podle již známých informací je muž obvykle usazen na levé straně (z pohledu diváka), což představuje pozici síly, kdežto žena sedí vpravo.

Debata odstartovala poté, co BBC Breakfast předvedla usazení nového moderátorského páru Louise Minchin a Dana Walkera. Ve vysílání obvykle profesně starší moderátor sedává vlevo. Minchin, která dříve moderovala s Billem Turnballem, v této dvojici tvořila tu méně zkušenou a proto sedávala vpravo. V takovém spojení to dávalo smysl.

bbc

Nicméně začátkem letošního roku se dvojice proměnila a Turnballovo místo zaujal nováček Dan Walker. Ve svých 38 letech má mnohem méně zkušeností než 47 letá Minchin, která navíc v minulosti moderovala úspěšné pořady jako The One Show, The Today Programme a BBC News.

12519615_749729055162195_1041452525_n(1)

Pokud přistoupíme na teorii usazení na pohovce, Minchin měla sedět vlevo. Tam si své místo ale zahřívá Walker. BBC má ale pro takový krok jednoduché vysvětlení – vyzkoušeli několik zvukových nahrávek s Minchin usazenou vlevo a tento formát podle nich nebyl dobrý. Trvali proto na jejím stálém místě vpravo.

Louise Minchin si údajně na rozhodnutí stěžovala, stejně tak jako diváci, kteří byli zklamaní, když uviděli Walkera usazeného vlevo.

Teorie je to určitě zajímavá, záleží, nakolik je pravdivá. BBC Breakfast ale není rozhodně jediný pořad, který ženy usazuje vpravo.

thismorning

V televizních novinách na Nově anebo v Dobrém ránu s ČT ale ženy zaujímají pozici vlevo. Že by české ženy byly více emancipované než na Západě? Nebo je to tady prostě všem akorát jedno?

Zdroj: Elleuk, Instagram, Twitter