Jaký je nejoblíbenější italský dezert? Bezpochyby zmrzlina, která vítězí na celé čáře a existuje jí bezpočet druhů. Nyní k ní přibyla i konopná.

Ta má podle aktivistů propagujících přínosné aspekty konopí nejen osvěžit, ale také změnit postoj Italů vůči této rostlině, napsal zpravodajský server CNN. Nový druh zmrzliny můžete ochutnat ve zmrzlinárně Perleco v Alassiu v provincii Savone, kde se objevil před časem poprvé a dostal příhodný název Marley podle reggae legendy.

Připadá vám to jako levná a přístupná varianta pro milovníky marihuany? Tvůrci zmrzliny upozorňují, že po mraženém krému se nikdo do rauše nedostane. „Konopí má velmi intenzivní chuť,“ řekl CNN Aldo De Michelis, který novou příchuť vytvořil společně se synem Maurem a manželkou Emanuelou Baudanovou. „Nejprve chutná jako oříšky, ale dochuť je hodně silná. Proto nám trvalo celé měsíce, než jsme našli dobrý recept.“

ice-cream-1061158_1920

Příprava zmrzliny začala ze zdravotních důvodů

Jak se zmrzlina připravuje? Tvůrce popisuje, že ji vytváří z loupaných konopných semen, která podle něj obsahují minimální – a legální – množství psychoaktivní látky tetrahydrocannabinolu. A proč se do její přípravy vůbec pustil? Ze zdravotních důvodů.

„Jsem běžec a rád soutěžím v maratonech. Jsem ale také vegetarián, takže potřebuji jídlo bohaté na proteiny, které maso nahradí. Konopí je jednou z možností. Proto jsem začal používat extra panenský konopný olej a další produkty, a pak mě napadla zmrzlina. Chtěli jsme vytvořit něco chutného a zdravého,“ popsal De Michelis.

seedling-1062908_1920

V převážně římskokatolické zemi, jako je Itálie, je konopí kontroverzní otázkou a zákony, které se ho týkají, jsou komplikované. Podle nich je rekreační užívání konopí trestné, ale zdravotní marihuana, která se často prodává za desetinásobně vyšší cenu než nelegální tráva dostupná na ulici, je legální od roku 2013 pro pacienty s předpisem.

Zavedení nové příchutě zmrzliny se proto neobešlo bez poprasku. „Když jsme oznámili novou příchuť, volalo nám až deset lidí denně,“ říká De Michelis. „Některé děti si dokonce myslely, že se naší zmrzlinou mohou zkouřit,“ popisuje situace, které se jim přihodily.

ice-cream-865126_1920

Zmrzlinová kreace má šířit povědomí o výživových přínosech konopí

De Michelisova rodina nicméně doufá, že její zmrzlinová kreace pomůže šířit povědomí o výživových přínosech konopí a zbaví rostlinu jejího výhradního spojování s lehkou drogou. „Je na čase, aby Itálie konečně objevila všestrannost této rostliny včetně jejích léčivých – a proč taky ne – rekreačních účinků,“ říká De Michelis.

Na trh pomohl zmrzlinu uvést Alberto Barbieri ze skupiny Canapa Ligure, která prosazuje legalizaci konopí. „Spojili jsme obchod s prodejci semen,“ řekl Barbieri a dodal, že Itálie bývala do 60. let jedním z největších producentů konopí pro průmyslové účely, dokud tato rostlina nezačala být stigmatizována a spojována prakticky výhradně s rekreační drogou.

addict-1055951_1280

Ekonomický zdroj a zdravá výživová látka? Proč ne, přesně tyto přínosy skupina propaguje v rámci svého boje o plnou legalizaci konopí. „Iniciativy, jako je konopná zmrzlina, mohou lidem pomoci pochopit, že konopí není jenom droga,“ dodal Barbieri.

Změna postoje společnosti je pomalý proces, ale zatím se zdá, že netradiční De Michelisův produkt rozpouští odpor bojovníků proti konopí. A to natolik, že nyní do sortimentu svého podniku přidávají marihuanový sorbet. „Marley je jednou z našich nejlépe se prodávajících příchutí. Někteří lidé sem jezdí jen kvůli této zmrzlině,“ řekl Aldo De Michelis.

 

Zdroj: ČTK, Pixabay