Spaní dětí v posteli u rodičů bylo po dlouhá léta odsuzováno. Dnes se považuje za normální, když děti spí mezi rodiči až do ukončení základní školy.

Spánek v jedné posteli společně s rodiči považovali pediatři jako příčinu špatného vývoje dětské samostatnosti a schopnosti dětí zůstávat o samotě. Dnes jsou však tvrzení lékařů jiná. Například v Itálii spí mezi rodiči dokonce 20 procent dětí ve věku od osmi let a výše.

Podle odborníků by dokonce neměl být tento zvyk problémem ani v případě, že přetrvá až do ukončení základní školní docházky. Podle informací italského deníku Corriere della Sera to znamená, že ještě nenastala chvíle, aby děti byly samostatné. Tento spací zvyk samozřejmě tak úplně neplatí u společného ulehání k spánku novorozenců a velmi malých dětí a jejich rodičů, protože hrozí určité riziko, že by rodič mohl dítě ve spánku zalehnout.

Vědci poprvé analyzovali chování malých a větších dětí s příchodem večera. Cílem projektu Radostné spaní je prevence a korigování chybných životních návyků již od narození, neboť ty mohou ovlivňovat spánkovou hygienu v dospělosti. Kdo špatně spal jako dítě, spí špatně i jako dospělý, říkají lékaři z italské společnosti preventivní a sociální pediatrie (SIPPS) a z pediatrické společnosti SICUPP.

baby-544674_1920

V rámci projektu vyplňovali rodiče s pomocí lékařů svých dětí speciální on-line dotazníky. Průzkumu se zúčastnilo celkem 2030 rodin z celé Itálie. „Sotva 68 procent našich dětí spí tak dlouho, jak to doporučují mezinárodní společnosti. Sotva polovina dospívající mládeže končící základní vzdělání a nastupující na střední školu spí doporučených devět hodin,“ poznamenala prezidentka SICUPP Marina Piccová.

Spánek není žádný ztracený čas, prospívá našemu zdraví. Mezi posledním chatem a uložením ke spánku by měla uplynout více než hodina,“ zdůrazňuje předsedkyně parlamentního výboru pro děti a mládež Michela Vittoria Brambillová.

Ve věku od jednoho do dvou let usínají čtyři děti z deseti v manželské posteli, ve věku od tří do čtyř let podíl takto usínajících dětí klesá o 12 procent a od pěti do šesti let se této výsadě těší téměř tři děti z deseti. Od sedmi do devíti let je takových dětí 20 procent a teprve se zahájením středoškolského studia se tento podíl výrazně snižuje.

Během noci se 13 procent dětí stěhuje, většinou z vlastní postele k rodičům, některé ale i naopak. Nejde jen o nejmladší děti. Zvláště pokud má rodina více dětí, lze v domě v noci pozorovat velký provoz,“ říká prezident SIPPS Giuseppe Di Mauro.

man-person-cute-young

Tyto noční přesuny samy o sobě kvalitu nočního spánku neovlivňují. „Život se dnes změnil. Otcové a matky se často vracejí domů pozdě a mít děti při sobě v noci je jakási kompenzace. Je to radost pro všechny. Dříve nebo později se dítě samo rozhodne spát ve svém pokoji a zůstat tam. Je to známka toho, že je připraveno na vlastní život. A my matky to prožíváme jako známku toho, že nás děti opouštějí,“ zdůrazňuje Laura Realiová z Kulturní asociace pediatrů.

Pravými nepřáteli spánku dětí jsou videohry, televize či chytré telefony, pokud se používají ještě krátce předtím, než zhasneme a jdeme spát. Pak spánek negativně ovlivňuje výživa: 27,5 procenta nejmenších pije mléko či ovocnou šťávu, když je čas jít na lože. I to je spojováno s kratší dobou spánku. A také pět procent dětí ve věku od pěti do šesti let vyžaduje dudlík, který je pro ně zklidňujícím předmětem, avšak není dobrý pro spánkovou hygienu.

Zdroj: ČTK

Foto: Pexels, Pixabay