Jsou města, která někteří zbožňují a jiní jimi pohrdají. Neapol je jedním z nich, tato tajemná kráska si vás pravděpodobně získá až napodruhé.

Po mém příjezdu do centra Neapole jsem se okamžitě ztratila. Není to městem, špatná orientace je moje výsada. Každopádně, když jsem zabloudila do zapadlé uličky a zeptala se na cestu, číšník z místní kavárny mi kromě instrukcí i posunky poradil, ať si batoh ze zad přehodím před tělo, jinak mě okradou. Když jsem tuhle příhodu večer vykládala kamarádce z Neapole, okamžitě se po italsku rozčílila. „Neapol není takovým městem zločinu, jak se o ní vypráví. V Římě máš mnohem větší šanci, že tě okradou, ale o tom nikdo nemluví,“ vysvětlovala. Jenže přívlastek kriminality Neapoli jen tak někdo neodpáře. Předčí ji v tom jedině Palermo.

DSC_0441

Chaos, nepořádek, strach. Ale taky bohatá historie, nádherné, i když poničené, historické budovy a umění. Neapol je městem protikladů a rozhodně má charisma, které uniformovaným moderním městům chybí. Úzké uličky s balkony, ověšenými čerstvě vypraným prádlem, pokřikující děti a hlavně, největší symbol Neapole, ta pravá italská pizza!

L’Antica Pizzeria da Michele

Pamatujete si, jak se Julia Roberts rozplývala nad úžasnou chutí italské pizzy ve slaďáku Jíst, meditovat, milovat? Jedinečnou a originální Margharittu si vychutnávala v neapolské restauraci L’Antica Pizzeria da Michele. Čekali byste, že po zveřejnění v hollywoodském trháku majitelé zvednou ceny na nehorázné sumy a na filmu začnou vydělávat? Vůbec ne. Pizza je stále skvělá, stejně jako cena 4 eura. A o filmu najdete zmínku jen v podobě malé fotky na zdi. Místní mají vůbec zvláštní nechuť vydělat, patří to k osobitému kouzlu Neapole.

DSC_0502

K typickému studentskému večeru v centru Neapoli patří pizza v krabici na jednom z náměstí (italsky piazza) a cinkání lahváčů z večerky. Levná varianta zábavy pro ty, co si chtějí užít, ale odmítají utrácet za drahá piva v barech. Pouliční konverzace za doprovodu projíždějících skútrů už se stala neapolskou tradicí.

Přecpali jste se pizzou, zapili ji třetinkou italského ležáku a chcete vidět víc?

Museo di Capodimonte

Jste nadšenci do umění? I kdyby ne, v Itálii je návštěva galerií podmínkou. Ta největší v Neapoli nabízí díla od takových mistrů jako je Botticelli, Bruegel, Caravaggio, Tizian nebo El Greco. Vyhraďte si na návštěvu dostatek času a kochejte se.

DSC_0266

Catacombe di San Gennaro

Katakomby svatého Gennara patří k těm nejpůsobivějším v Neapoli. Podzemní hřbitov, který se používal na konci 2. a počátku 3. století našeho letopočtu zdobí raně křesťanské fresky. Moderní nasvícení jednotlivých zákoutí a míst vytváří působivou atmosféru a nejednomu běhá při vstupu do katakomb mráz po zádech. Svatý Gennar je patronem Neapole, který zde nalezl místo posledního odpočinku.

Spacca Napoli

Dlouhatánská ulice probíhající celou Neapolí bez jediné zatáčky. Tato „hlavní třída“ má v nejširším místě jen pět metrů a je to jediné místo v Neapoli, kde potkáte více turistů než místních.

DSC_0291

Vesuv a Pompeje

Kdyby vás Neapol ani napodruhé neuchvátila, přesvědčí vás přilehlé centrum historie. Z hlavního nádraží se vlakem dráhy Circumvesuviana dostanete do Pompei Scavi-Villa dei Misteri. Ke kráteru sopky Vesuv se dostanete autobusem jedné z místních agentur, vyveze vás téměř pod okraj a nenáročnou stezkou lehkým terénem dojdete až na vrchol.

DSC_0511

Pompeje samotné jsou obrovské a dýchá z nich zvláštní atmosféra. Jako kdyby historický duch stále procházel celým místem a nedal zapomenout.

DSC_0519

Castel Sant’Elmo

Máte rádi dechberoucí výhledy? Pevnost nad Neapolí nabízí pravděpodobně ten nejlepší ve městě. Město protikladů budete mít jako na dlani, i s majestátním Vesuvem.

DSC_0386

DSC_0454

Zažili jste už někdy pocit, že některé místo zároveň nenávidíte a milujete? Já v Neapoli. Byla jsem přesvědčená, že se mi po zvláštním bručounském městě rozhodně nebude stýskat. A teď si plánuji, kdy tam vyrazím příště. Láska na první pohled vás v Neapoli určitě nečeká, láska na celý život dost možná ano.

 

Foto: Irena Menšíková