Dvě ženy z Argentiny byly zavražděny při svém cestování v Ekvádoru. Místo uctění památky se jim ale dostalo obvinění, že si za vraždu mohou samy.

Psali jsme o vraždě brněnské studentky a dotkli se i tématu, zda si ženy v takových situacích mohou za smrt samy. Něco podobného řeší dopis, který momentálně koluje internetem. Dvaadvacetiletá José María Coni a jednadvacetiletá Marina Menegazzo byly údajně zavražděny poté, co přijaly nabídku na ubytování u dvou mužů. Jejich těla byla objevena v plastových pytlech. Oběti už se k případu nevyjádří, tento facebookový status, který napsala studentka Guadalupa Acoste, se o to snaží za ně.

maria

„Včera jsem byla zavražděna.

Odmítla jsem, aby se mě dotýkali a tak mi roztříštili lebku. Byla jsem pobodána a vykrvácela jsem.

Strčili mě do černého plastového pytle, který uzavřeli lepicí páskou, jako bych byla odpad. Poté mě odhodili na pláži, kde mé tělo bylo později nalezeno.

Ale mnohem horší než smrt bylo ponížení, které tento čin následovalo.

Od chvíle, kdy nalezli mé tělo, se nikdo neptal, kde je ten nelítostný vrah, jenž ukončil můj život.

Ne, raději mi začali pokládat zbytečné otázky. Mně, dovedete si to představit? Mrtvé dívce, která nemohla mluvit, natož se hájit.

„Jaké oblečení jsi měla na sobě?“

„Proč jsi byla sama?“

„Proč by žena cestovala sama?“

„Dostala ses do nebezpečného prostředí, co jsi čekala?“

Pokračovali obviňováním mých rodičů za to, že mi dali křídla a dovolili mi být nezávislou, jako každá jiná lidská bytost. Řekli jim, že jsme byly zdrogované a určitě jsme si o to řekly. Řekli jim, že na nás měli více dohlížet.

Mrtvá já jsem si uvědomila, že pro zbytek světa jsem nebyla jako muž. Že umírání byla moje chyba a vždy bude. Co kdyby novinové titulky oznamovaly „dva mladí cestovatelé byli zavražděni“? Lidé by rodině kondolovali a vyžadovali by vyšší trest pro vrahy.

enhanced-10784-1457607037-1

Ale tím, že jsem žena, je všechno jinak. Situace se stává méně závažnou, protože jsem si o to samozřejmě řekla. Tím, že jsem dělala to, co jsem dělat chtěla. Dostalo se mi trestu za to, že jsem nebyla submisivní, že jsem nechtěla zůstat doma, že jsem investovala své vlastní peníze do splnění mých snů. Za to a mnohé další jsem byla odsouzena.

Zarmoutilo mě to, protože už tady nejsem. Ale ty jsi. A jsi žena. Musíš se vypořádat s jejich řečmi, že je to tvá vina, když na tebe křičí, je to tvá vina, když si chtějí hrát s tvými genitáliemi, protože sis ve čtyřicetistupňovém horku oblékla krátkou sukni. Musíš si vyslechnout proslovy o tom, jak jsi se zbláznila, když chceš cestovat sama a pokud se ti něco stane, pravděpodobně sis o to řekla.

argentina

Žádám tě jménem svým a každé ženy, která kdy byla umlčena, žádám tě jménem každé ženy, jejíž život byl zničen, abys zvýšila svůj hlas. Budeme bojovat, budu v duchu s vámi a slibuji vám, že jednoho dne nás bude tolik, že se na světě nenajde dostatek plastových pytlů, které by nás umlčely.“

Studentka Guadalupe Acosta, která status napsala, tak podle svých slov učinila poté, co byla svědkem nepochopitelného obviňování dívek, že si za vraždu mohou samy. Twitter zaplavil hashtag #ViajoSola (cestuji sama), který existoval již před smrtí dívek. Teď ho lidé využívají, aby bránili právo žen na bezpečí při cestování sólo.

Zdroj: Buzzfeed, Facebook, Pixabay