Posloucháte ji ráno v autě po cestě do práce, v přeplněném metru, při běhu nebo jen tak, s aromatickou svíčkou a sklenkou vína. Bez hudby si život nedovedete představit.

Hudba může zastávat nesčetné množství rolí v jakýchkoliv situacích. Je vaším přítelem, útěchou, když se cítíte sami, společníkem pro večer s kamarádkou. Hudba inspiruje, promlouvá k nám, léčí, pomáhá nám utéct z reality.

Mnoho let se vědci a filozofové celého světa snažili odpovědět na otázku, co je smyslem hudby v životě lidí. Kant tvrdil, že je naprosto zbytečná. „Pokud hudba neposkytuje žádnou výhodu v oblasti přežití, odkud přišla a jak to, že to funguje?“ ptal se třeba vědec Steven Pinker v roce 1997.

record-336626_1920

Každý, kdo pocítil neobyčejnou léčebnou sílu hudby ví, že musí existovat vyšší účel této formy umění. Ale vědci se s jeho hledáním natrápili. Leonid Perlovsky, vědec na Harvardské univerzitě tvrdí, že hádanku vyluštil. Hudba podle něj slouží hlubokému evolučnímu účelu. „Hudba je evolučním přizpůsobením. Pomáhá nám se orientovat ve světě plném rozporů,“ vysvětluje. To je podle něj univerzálním účelem hudby.

Podle Perlovského vychází síla hudby z její schopnosti pomáhat lidem překonávat kognitivní disharmonie, pocity emočního nepohodlí, které cítíme, když se učíme nové informace, které odporují již existujícím přesvědčením. Hudba je skvělým pomocníkem v boji proti úzkosti, která ovlivňuje náš rozhodující proces a schopnost se učit.

Hudba proto existuje, aby zmírňovala potíže spojené se zpracováním nepříjemných informací. „Zatímco jazyk rozděluje svět do detailních, odlišných částí, hudba zase spojuje celý svět v jeden celek,“ píše Perlovsky. „Naše psychika vyžaduje obojí.“

harp-384557_1920

Hudba pohání mysl a tím zvyšuje vaši kreativitu. Kreativní mysl má schopnost objevovat a vytvářet nové skvělé věci. Největší myslitelé světa jako byl Albert Einstein, Mozart anebo Frank Lloyd Wright neustále objevovali něco nového a popouštěli uzdu své fantazii. Poslechem klasické hudby se donutíte zamyslet nad tím, co vyjadřuje. Pokud se naučíte sami hrát na hudební nástroj, budete moci předat sdělení beze slov.

Věděli jste, že vytváření hudby je to, co dělá z lidí lidi? Každá kultura vytváří hudbu. A nejen to, každá kultura v minulosti vytvářela hudbu také. Hudební nástroje patří k nejstarším člověkem vytvořeným nálezům. Existují flétny přes 37 tisíc let staré a možná ještě více! Porovnejte to se čtením a psaním. První formy psaní nejsou starší než 3500 let. A spousta kultur dodnes nedokáže číst nebo psát.

keyboard-instrument-436488_1920

Navíc je vědecky dokázáno, že hudba ovlivňuje spoustu částí našeho mozku a to do hloubky. Na takové zjištění ale nepotřebujete vědce. Zkuste si zazpívat „Hodně štěstí zdraví“ anebo nějakou vánoční písničku a pochopíte. Naplní vás krásné vzpomínky a ještě hezčí pocity, pokud si podobné melodie poslechnete. Mnohem více, než když jen slova jako „krásné narozeniny“ anebo „veselé Vánoce“ vyřknete.

Hudba se vám dostane pod kůži. Vytváří silné pocity a ještě silnější vzpomínky. Hudba je jazyk pro všechny lidské bytosti.

 

Foto: Pixabay