„Serfujte“ zdarma po gaučích nadšenců z celého světa.

Poznat nové turistické destinace očima místních, ušetřit za ubytování a často navázat zajímavá přátelství. To je heslo služby, která je známá každému zběhlému cestovateli. Jak funguje?

friends-749571_1920

Zaregistrujete se na stránce Couchsurfing.com, popíšete sami sebe v co nejlepším a nejpravdivějším světle a můžete cestovat. Chystáte se třeba do Paříže? Máte dvě možnosti. Vyvěsit obecné info o sobě a svých plánech a čekat, jestli se někdo ozve. Jenže takhle to zpravidla nefunguje a osvědčí se spíše napsat hostiteli osobně. A nejenom jednomu. Já jsem většinou rozesílala žádosti po desítkách a rozhodně nebyly všechny stejné.

people-642065_1920

Najděte společnou věc

Vyplatí se přečíst si profil uživatele a nenápadně do sdělení vsunout milou lichotku nebo překvapivé souznění („Ty hraješ basket? To je skvělé, já strávila jeho hraním skoro deset let svého života!“, „Viděla jsem, že jsi navštívil Česko, to je bezva, co se ti u nás nejvíce líbilo?“).

old-1130731_1920

Přečtením profilu dáváte druhému Couchsurferovi najevo, že není jen levnou alternativou ubytování. Potěší to i naopak. Můj hostitel v tureckém Samsunu mě například hned po příjezdu vzal na turecký dezert – baklavu poté, co si přečetl můj popisek „Momentálně jsem zamilovaná do baklavy“.

Přečtěte si reference

Zpravidla je lepší napsat někomu, kdo už má pár referencí. Kladných, samozřejmě. Pokud Couchsurfer v minulosti svého hosta obtěžoval, přivítal ho odpadky v posteli anebo se po domluvě neozval, dozvíte se to na jeho profilu. A hostitel svým komentářem může vše uvést na pravou míru – to nebylo obtěžování, tak se ve Španělsku zdravíme, odpadky po bytě chvíli předtím roznesl můj pes; ozval jsem se, ale dal mi špatné číslo, a tak dále. Pravdivost poznáte podle dalších komentářů.

lake-407258_1920

Vy sami sice začínáte na nule, můžete si ale přidat své facebookové a další přátele a požádat je o krátkou referenci. „Super holka do nepohody, pořádná a spolehlivá, a zároveň pro každou šílenost“ zaručuje úspěch.

Poznáte zajímavé destinace očima místních

Couchsurfing totiž není jen o gauči zdarma, ale i o zážitcích, poznání, něčem novém. Hostitelé vás vezmou do vynikajících restaurací, kam chodí místní a nejsou tak předražené, do hipster barů, na neobjevenou pláž (mluvím z vlastní zkušenosti) nebo připraví nějakou specialitu doma, společně s bandou dalších kamarádů, a kromě jídla se podělíte i o skvělé zážitky. A pak vytvoříte další spolu, třeba při sledování východu slunce nad Modrou mešitou, popíjení šampaňského na liduprázdné pláži nebo hraní místních deskovek.

the-young-1075004_1280

Pro mě už Couchsurfing dávno není jen ubytováním zdarma (i když to je lákavý a nepopiratelně atraktivní fakt), ale jedinečným poznáním toho, co by mi jako turistovi se sebechytřejší aplikací zůstalo skryté.