Nadhled, svobodu i uvědomění, že mnohdy vystačíte s málem. Pobyt v zahraničí má spoustu výhod.

Před mým odjezdem na studijní pobyt v Turecku se mi nikam nechtělo. Hledala jsem všechny možné důvody, proč zůstat a nepodstoupit tu strašnou cestu do neznáma, kterou přece vůbec nemůžu zvládnout. Najednou jsem oceňovala všechny ty věci, jež mi byly do té doby protivné a viděla jsem řešení ve všem. Pokud neodletím.

V další fázi jsem si zoufala, že by se mnou mohla jet alespoň jedna kamarádka a já se necítila tak sama. Při pomyšlení na půl roku v Turecku, což byla původní délka pobytu, se mi dělalo nevolno. Já samotná, mezi cizími lidmi, v cizím prostředí, bez záchytného lana. Co budu dělat? Počáteční krizi jsem překonala a pobyt prodloužila na dalšího půl roku. Dodnes nelituji. Co mi rok v zahraničí přinesl a co může přinést vám?

volkswagen-569315_1920

Nebát se výzev

Už jsem to popsala. Myšlenky, co mi probíhaly hlavou, byly chaotické, plné obav a zděšení. „Jedeš sama do cizí země, vzdálíš se ze zahřátého hnízda na vůbec nejdelší dobu, co jsi kdy byla pryč. A jedeš sama!“ Nervozita, beznaděj, slzy na krajíčku. Ten pocit, kdy překonáte výzvu a zjistíte, že stála za to, se ale ničemu nevyrovná. Musíte umlčet ten vytrvalý hlásek v hlavě, který vás přesvědčuje zůstat u pohodlí, a zkuste zažít trochu neznáma. Díky tomu, že jsem nezůstala doma a do Turecka vyrazila, už mi spousta výzev přijde lehce překonatelná. Jakmile jednou překonáte sami sebe, získáte větší sebedůvěru a odhodlání.

hot-air-ballons-828967_1920

Vystačíte s málem

Pokud jedete na delší dobu do země třetího světa (což nebyl můj případ) a zjistíte, jak tamní lidé žijí a jsou spokojeni, opustí vás materialismus. Když oni nepotřebují nejnovější model iPhonu a kožený gauč, obejdete se bez něj také. Já se částečně vzdala materialismu právě díky cestování. Najednou zjistíte, že nepotřebujete tolik věcí, abyste mohli bez problémů fungovat, a že nové boty vám neudělají zdaleka takovou radost jako výhled na volně se pasoucí zebry v africkém národním parku. Naučila jsem se, že si můžu vybrat – koupím si nějakou věc anebo letenku. Když můžu mít za deset tisíc skvělý cestovatelský zážitek, neváhám ani minutu.

zebra-1141302_1920

Dospějete

Ač věřím, že před pobytem v Turecku jsem nebyla úplné dítě, rok života v zahraničí mi pomohl dospět a urovnat si v hlavě priority. Jste daleko od rodiny, není nikdo, kdo by vás tahal z bryndy, a jste na všechno jednoduše sami. Pokud se nenaučíte takhle fungovat, nezvládnete to. Dětinské problémy házíte za hlavu a věnujete se jen tomu, co považujete za důležité.

mountain-983661_1920

Získáte nadhled a přehled

Trávíte čas mezi lidmi jiné kultury a jiných zvyků, dozvídáte se více o světě a souvislosti proto vnímáte mnohem lépe. Uvědomujete si, že není jen to, co se vysílá ve zprávách, ale že existuje i ta jiná stránka plná optimismu, o které se médiím nevyplatí informovat. Já jsem si udělala kamarády po celém světě a jsou mou studnou vědomostí, pokud zrovna něco potřebuji vědět anebo jsem jen zvědavá. Díky delšímu pobytu s lidmi jiných národností se dozvídáte zajímavé detaily, které by vás dříve nenapadly.

child-649021_1920

Odhoďte zábrany, zbavte se strachu a vycestujte na delší dobu do zahraničí. Přináší to výhody, o kterých se vám ani nesnilo.

Foto: Pixabay