Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

Od dvanácti let jsem se učila španělsky a tak byla tato sluncem prozářená země na pyrenejském poloostrově často mou cílovou destinací. Vždy jsem se ale z určitých dosud nejasných důvodů a možná zarytých stereotypů a negativnímu pohlížení na neznámé vyhýbala druhému největšímu městu Španělska, katalánské Barceloně.

Vlastně ani nevím proč, ale co si pamatuji, měla jsem celý život na tuto přímořskou metropoli negativní názor, což patrně umocnila některá z učebnic španělštiny, kde jsem četla článek o častých krádežích, což se mi o několik let později utvrdilo, když tam jela moje známá, kterou na hlavní nákupní ulici plné kapsářů tehdy okradli nejdříve o peněženku s kreditkou a hned druhý den i o mobil. Po tomto „zážitku“ jsem se rozhodla návštěvu Barcelony odložit na dobu neurčitou.the-parallel-worlds-of-spain-19__700

I-Prove-That-A-Phone-Is-Enough-For-Taking-Eye-catching-Pictures-part-23__700

Velkým milníkem ve vztahu k Barceloně se ale pro mě stal můj přítel, miláček fotbalu a tamějšího klubu, pro kterého byla naopak návštěva Barcelony nesplněným celoživotním snem. A tak mě nenapadlo v listopadu nic lepšího, než poté, co mi on loni splnil sen zájezdem do Paříže, koupit na leden letenky do Barcelony a dát mu je jako dárek pod stromeček. Štěstí mi přálo. Krátce před odjezdem mě napadlo zabrouzdat po internetu a zjistila jsem, že v době našeho pobytu se bude dokonce hrát zápas tamějšího klubu, na který se stále dali koupit lístky za relativně rozumnou cenu. Lhala bych, kdybych tvrdila, že mě nelákalo podívat se na západ nejlepšího fotbalového klubu světa a hlavně zažít tu úžasnou atmosféru na stotisícovém stadionu. A to i přes to, že fotbalu rozumím a baví mě asi jako hra na housle. Tedy vůbec. Ale na koncert Vanessy Mae bych asi taky šla, že. Proč nespojit příjemné s užitečným. No zkrátka, když už jsme tam jeli, byla by škoda příteli neudělat radost hned dvakrát. O fotbalu a samotném zápase vám povím něco víc v příštím článku.

i-prove-that-a-phone-is-enough-for-taking-eye-catching-pictures-part-2-31__700

Ale teď zpátky na začátek. Jako správná ženská, která nerada jde do něčeho nepřipravená, jsem si před plánovaným dnem odjezdu načetla pár informací o Barceloně v různých cestopisech a informovala se i na videích na Youtube. Mimochodem, překvapilo mě, kolik cestopisů na Youtube najdete! Pokud nevíte, co s volným večerem, určitě tam trošku zabrouzdejte a věřte mi, že máte o zábavu na několik hodin postaráno.

Kromě několika faktů, které jsem ale o Barceloně věděla, jsem toho od tohoto výletu moc nečekala. Jak říkám, stále jsem měla k této destinaci tak trochu negativní postoj. Den D nastal 25. ledna, kdy jsme nasedli na letadlo v Ljubljani (mínus deset stupňů Celsia) a vysedli za necelé dvě hodiny a už jsme dýchali teplý mořský vzdoušek na břehu Středozemního moře (plus patnáct). Naše ubytování se nacházelo zcela v centru a asi 5 minut pěšky na pláž. Měli jsme to štěstí, že naše letadlo přistálo na letišti El Prat hned na kraji města a ne v Gironě, která je od Barcelony vzdálená více než hodinu jízdy po dálnici. Nám stačilo nasednout do městského autobusu a za 40 minut už jsme zvonili na zvonek našeho domácího (praktické info v dalším článku). Vzhledem k našim perfektním zkušenostem s ubytováním přes Airbnb jsme totiž opět využili k naší velké spokojenosti tuto možnost.

the-parallel-worlds-of-spain-20__700

Hned po příjezdu jsme vyrazili prozkoumat okolí našeho ubytování. V našem případě tomuto lehkému prozkoumání rozumějte tak, že jsme za večer nachodili skoro deset kilometrů. Po ulicích jsem se neustále pohybovala s kabelkou na břiše a opakovala si „Pozor na krádeže, pozor na krádeže..“ Po dvou hodinách jsem si začala připadat jako blázen a hodila kabelku zpátky dozadu. Prozradím vám to předem, i když jsem tomu při své smůle nevěřila, pobyt jsme přežili ve zdraví a nikdo nás neokradl.

To ale neznamená, že se na hlídání svých věcí máte úplně vykašlat. Na místech s větším množstvím lidí, jako je metro nebo hlavní nákupní třída La Rambla si na věci dejte opravdu pozor a raději si nechte pas a další doklady na pokoji a peníze si rozdělte na dvě místa, třeba do kabelky a do kapsy. Na to, abyste si dali na kapsáře pozor, budete za svůj pobyt nespočetněkrát upozorněni různými nápisy nebo hlášením v metru. Je vidět, že si Barcelona je své nálepky vědoma a snaž se proti ní věnovat.

I-Prove-That-A-Phone-Is-Enough-For-Taking-Eye-catching-Pictures-part-24__700

Už první kroky po Barceloně mě velmi potěšily a neskutečně změnily můj pohled na toto katalánské město. Všechno bylo úplně jiné, než jsem čekala. Na každém rohu bylo vidět, že hlavní město nejbohatšího španělského regionu, který se touží dlouhodobě odtrhnout a získat autonomii, má skutečně vyspělou ekonomiku a peníze odtud zachraňují zbytek téměř padesáti milionového státu. Všechny budovy byly buď architektonicky zajímavé, moderní nebo obojí. Ale o tom až příště. Chodníky byly čisté, ulice upravené, všechno fungovalo tak, jak mělo.

12645103_10208744646236780_555349877869115405_n

V pokračování článku o Barceloně se můžete těšit na několik praktických tipů k návštěvě, prozradím vám, jaká místa stojí za návštěvu a jaká můžete naopak s klidem vynechat. Odstavec věnuji také návštěvě zápasu FC Barcelony a nakonec vás provedu i katalánským gastronomickým světem.

Foto: Boredpanda.com

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

Komentáře obsahující útoky na třetí osoby, linky na externí zdroje (URL) a taky komentáře neobsahující názor k tématu článku nebudou publikovány. Děkujeme za pochopení a přejeme plodné diskuze.

« REKLAMA »