Dlouhé rukávy u saka, špatně uvázaná kravata, velké kalhoty. Čeští muži mívají často se správným nošením obleku problémy. Pojďme si proto říci, jak se vyhnout těm největším a nejčastějším módním prohřeškům. Není to žádná raketová věda a vy pak budete vypadat o dva řády lépe. Minimálně.

Dlouhé rukávy u saka

Neexistuje snad jediná skupinová fotka z české svatby, na které byste nenašli aspoň jednoho muže s příliš dlouhými rukávy saka.

Takže jednou provždy – rukáv saka musí končit asi 1-1,5 cm nad rukávem košile. Mnohým laikům se pak zdá, že je sako malé, ale nemají pravdu. Pokud předpažíte (natáhnete ruce před sebe), vyhrnou se vám rukávy saka skoro až do půlky paže. A tak je to správně.

S tímto se logicky pojí i další bod – pod sakem vždycky musíte mít košili s dlouhým rukávem. Košili s krátkým rukávem nosí akorát autobusáci, číšníci a zaměstnanci McDonaldu, rozhodně ne svatební hosté nebo účastníci plesu. Tak na to pamatujte. Pokud košile s dlouhým rukávem nemáte, kupte si je třeba tady na Otto.

15365494

Dlouhá/krátká kravata

Kravata musí vždy končit na sponě pásku. Někdo říká u horního kraje spony, někdo u spodní, někdo zase uprostřed. Ty cca 3 cm ať vezme čert – hlavní je, aby vám kravata nekončila až u rozkroku nebo (snad ještě hůře) někde v půlce břicha. Pokud jste si kravatu uvázali špatně (je tedy moc dlouhá nebo krátká), rozvažte ji a začněte znovu. Pokud neumíte vázat uzly, naučíte se to tady.

Opět jeden dodatek: aby vám kravata mohla končit na sponě pásku, musíte mít pásek. Vyrazit do společnosti v obleku bez pásku je nepřípustné, proto si ho vždycky vezměte. Spíše méně výrazný, cca 3cm široký, s decentní sponou. A ve stejné barvě, v jaké máte boty.

Velké kalhoty

Chápeme, že volné kalhoty jsou pohodlné. Ale kalhoty od obleku vám prostě musí sedět. Když jste ještě bosky, musí kalhoty končit těsně nad zemí, pokud už stojíte v botách, vytvoří vám maximálně jeden překlad. Nikdy ne více.

To stejné platí o šířce. Jasně – nemusíte mít kalhoty nějak extra obtáhnuté, ale měly by alespoň volně kopírovat tvar vašich nohou. Pakliže v nich plavete a jsou široké, tak vám za a) přidávají kila navíc a za b) v nich vypadáte blbě. Bez pardonu.

Zapneme je všechny

Podle legendy britský král Eduard VII. během svého panování ztloustnul tak, že už si nedokázal zapnout spodní knoflík u saka. A protože ho poddaní nechtěli urazit, přestali si spodní knoflík zapínat také. Více si o tom přečtěte třeba v tomto článku.

Legenda přetrvala dodnes – a proto si spodní knoflík u saka nikdy nezapínejte. U sak se dvěma knoflíky zapněte jen ten horní, u sak s třemi knoflíky horní dva, u sak se čtyřmi knoflíky buďto horní dva nebo prostřední dva (podle citu). Spodní ale vždycky nechte rozepnutý.