Stravovat se zdravě je správné. Ale nic se nemá přehánět.

Před dvěma lety vedla Američanka Jordan Youngerová oblíbený internetový blog o životním stylu nazvaný „Veganská blondýnka“ a stala se něčím jako guru rostlinné stravy. Mladá žena žijící v New Yorku se prosadila mimo jiné i psaním o nebezpečí konzervovaných potravin a pesticidů, či přínosu očistných pitných kůr z bio-džusů.

green-juice-769129_1920

Youngerová si budovala nejen vlastní úspěch – ale postupně také ochromující strach z toho, co pokládala za nezdravé jídlo, napsal list The Sacramento Bee.

Porucha, nazvaná ortorexie, se objevuje u čím dál tím vyššího počtu Američanů snažících se žít zdravě. Při ortorexii se člověk (ve větší míře, než která je považována za normální) upíná na zdravou stravu. Ortorektikem je ten, komu myšlenky na zdravé stravování zabírají většinu času a při porušení svých stravovacích zásad se cítí provinile.

avocado-829092_1920

Ortorexie omezuje život jedinců

Tato porucha může způsobit podvýživu i další problémy těm, kdo „čistou stravu“ doženou do krajnosti.

„Postupně jsem v sobě hromadila všechny ty strachy, věřila jsem, že všechno je naprostá pravda, a že přesně tohle musím dělat, abych byla dokonalá, fit a nikdy neonemocněla,“ říká nyní Youngerová. „Pokud to nebyla zelenina nebo ovoce nebo nesolená mandle, pak jsem to nesnědla.“

almonds-484268_1920

Definice ortorexie se objevila poprvé v roce 1997, když ji popsal doktor Steven Bratman jako fixaci na zdravou výživu. Jde o vytvoření si striktních zdravých stravovacích návyků do míry, ve které začnou ovlivňovat život daného jedince.

Ortorexie je klasifikována jako porucha příjmu potravy, hovoří se o ní i jako o obsesi, fóbii nebo dokonce jako o nemoci, či vážné psychologické poruše. Pokud jedinec věnuje zdravému stravování většinu svého času, cítí silné výčitky v případě porušení svých zásad nebo je zdravá výživa nástrojem k překonání jeho osobních problémů, pak jej můžeme označit jako ortorektika.
salad-652503_1920

Ortorexie obvykle začíná jednoduchým předsevzetím jíst zdravě a vyvarovat se toho druhu tučných, konzervovaných jídel, která lidem způsobují obezitu, vysoký krevní tlak a další běžné zdravotní potíže. Pro některé ovšem tyto dobré úmysly ve spirále přerostou do tak intenzivní posedlosti jídlem, že jim krom vážné ztráty hmotnosti způsobuje také komplikace v práci i společenském životě.

Snaha žít zdravě se někdy nevyplácí

Ortorexie zatím není na oficiálním seznamu poruch Americké psychiatrické asociace. Ale odborníci na výživu už bijí na poplach, protože podle nich bude počet lidí postižených tímto problémem stoupat úměrně tomu, jak roste obliba krajně restriktivních diet, jako je paleo či syrová strava.

salad-374173_1920

U nyní pětadvacetileté Youngerové se projevilo i omezení styku s přáteli v restauracích, protože ve valné většině z nich se nenajedla. Cítila se hladová, nevyrovnaná a zároveň ochromená hrůzou, že jí jiná než „schválená“ strava otráví tělo.

Na rozdíl od osob trpících anorexií, které jsou posedlé tím, kolik jídla všeobecně zkonzumují, si pacienti s ortorexií dělají starosti s tím, co do jejich těla vstupuje, vysvětluje Deborah Cohenová, terapeutka ze Sacramenta, která se specializuje na poruchy příjmu potravy.

belly-2354_1920

Ortorexie způsobuje syndrom lámavosti kostí

Symptomy ortorexie mimo jiné zahrnují: více než tři hodiny denně strávené přemýšlením o tom, co je zdravé jídlo, neustálé omezování přijatelných potravin, společenskou izolovanost v důsledku omezené stravy a pocity viny a sebemrskačství v případě nedodržení přísného režimu.

Když ortorexie dosáhne vážného stupně, lidé omezí svou stravu na tak málo potravin, že začnou být podvyživení a prudce ztrácet váhu. U některých se rozvine chudokrevnost, syndrom lámavosti kostí a útlum imunitního systému.

diet-695723_1920

Ortorexie navíc podle expertů může být doprovodným znakem bulimie i anorexie, anebo jedno či druhé může do ortorexie přerůst. Společnou mají úzkost, potřebu kontroly, izolaci, nízké sebevědomí.

Youngerová nakonec vyhledala odbornou pomoc, ke které ji přiměli její blízcí znepokojeně sledující její úzkost, padající vlasy a ztrátu hmotnosti. Po měsících léčby vydala v loňském roce knihu o svém zotavování z ortorexie a název svého blogu změnila na „Vyrovnaná blondýnka“. Nyní jí krom ovoce a zeleniny také vejce, ryby a maso. A na svém blogu místo omezující diety propaguje zdravě vyváženou stravu.

 

Zdroj: ČTK, Pixabay