Myslíte si, že bez velké party přátel nebo partnera si dovolenou nemůžete užít? Změňte názor a vycestujte do světa sami.

Já jsem se k „sólo cestování“ poprvé dostala jednoduše – nebyl nikdo, kdo by se mnou jel. Bylo to na přelomu semestrů na Erasmu, kamarádi z prvního termínu už odjeli a nové Erasmáky zatím zajímaly jenom hospody-párty-pivo-panáky. Toho už jsem za celý podzim měla na chvíli celkem dost a v hlavním městě Turecka jsem se nudila.

fichtelberg-1048982_1920

Byla taková zima-nezima, občas zasněžilo, ale většinou jsme se topili v břečce. Po krátkém prozkoumání předpovědi počasí pro celé Turecko jsem se proto rychle rozhodla vyrazit na sever, překvapivě za teplem. Užít si na začátku února 25 stupňů, proč ne?

bird-212447_1920

Vyhledala jsem si spolehlivé ubytování přes Couchsurfing u hostitele s více než dvaceti referencemi. A vyrazila. Rozhodně toho nelituju a doporučuji každému, aby alespoň jednou vyzkoušel cestování sólo.

sol-721196_1920

Můžete si dělat, co chcete

Jste pány svého času. Nemusíte se dohadovat s kamarádem, který to včera přehnal na baru a dneska by rád vyspával do odpoledne, zatímco vy mu máváte před obličejem pečlivě sepsaným listem památek, které prostě musíte navštívit. Žádný kamarád – žádné hádky. I pokud vy jste třeba tím, kdo vyspává kocovinu, nemusíte se nikomu omlouvat. Vyspíte se, jak dlouho budete potřebovat a navštívíte místa, která sami chcete. Žádné potřebné kompromisy.

nature-928175_1920

To platí i pro občerstvení. Možná nechcete tolik utrácet a raději budete nakupovat v supermarketu. Proč ne? Anebo si zajděte na drahou večeři, záleží čistě jen na vás.

Snadno se seznámíte

Jakmile cestujete alespoň ve dvou a nejste zrovna extrovert, s moc novýma lidma se zrovna neseznámíte. Jenže když jste sám, nezbývá vám nic jiného, než se často dát s někým do řeči. Při sólo cestování tak poznáte mnohem více lidí, zejména, pokud si zařídíte ubytování přes Couchsurfing anebo Airbnb či v hostelu se sdílenými pokoji. Vlastně je to super způsob, jak se jednoduše socializovat a zpřátelit s lidmi z celého světa.

cocktails-1149171_1920

Poznáte tak mnohem lépe i místní kulturu. Bez cestovního partnera jste odkázáni sami na sebe a spíše než turistou, se stáváte jedním z místních. Ptáte se jich, kde se dobře najíst, kam vyrazit za skrytými památkami a co dělat v sobotu večer. A oni se k vám budou chovat jako k jednomu z nich, protože vás nedoprovází skupina ukřičených pantátů s pivem v ruce.

mt-fuji-477832_1920

Rozjímání, přemýšlení, inspirace

Čas o samotě přináší i čas na přemýšlení. Pokud se zrovna nacházíte ve složité životní situaci, cestování o samotě vám může přinést řešení. Anebo vám sólo cestování dodá inspiraci, která by jinak nepřišla, protože ve stejnou chvíli byste se spolucestujícími řešili, co dělat teď anebo co si dát k večeři.

woman-570883_1920

Nemusíte se nutit do prázdných debat, ale naopak rozjímat při pohledu na okolní krajinu. V letadle přečtete dlouho odkládanou knížku, během procházek přírodou zjistíte, co vám chybělo.

Samozřejmě, že vám chvílemi může být smutno. Jste sami na cestách a nejste na to zvyklí. Připravte se na to a vězte, že sólo cestování patří k dobrodružstvím, která stojí za to zažít.

hiker-846094_1920

Pokud hledáte nové zážitky, nechte svou klasickou bandu doma. Anebo pokud žádné partnery na cesty ve svém okolí nemáte, ztrácíte tak i klasické výmluvy, že přece není s kým vyrazit. Už je. Sami se sebou.

 

Foto: Pixabay