Netradiční dieta slibuje zbavení se přebytečných kilogramů a navíc zlepšení intelekuální výkonnosti. Lékaři jsou ale skeptičtí.

Nová dieta nazvaná Bulletproof údajně stimiluje mozek a dodává energii, stáváte se díky ní lepším pracovníkem, lepším rodičem, lepším milencem a vůbec lepší osobou. Alespoň to slibuje její vynálezce Dave Asprey.

Jeho magický nápoj Bulletproof Coffee se skládá z kávy bez mykotoxinů (škodlivých látek produkovaných zejména plísněmi, tedy mikroskopickými vláknitými houbami) doplněné lžičkou másla a několika kapkami čistého oleje bez triglyceridů.

bulletproof

Zhubnete bez námahy

„Bulletproof Coffee vypijete ráno a vzápětí necítíte na dlouhou dobu potřebu jíst. Mozek dostal energii, která nepochází z cukru, zažene to váš vlčí hlad a vy se cítíte volně,“ vysvětluje Asprey. „Navíc ztrácíte kilogramy, protože váš metabolismus funguje, ale mezi hlavními jídly nemáte chuť mlsat,“ citovala jej agentura AFP.

Facebooková stránka diety má více než 100 tisíc fanoušků, nejedná se tedy jen o pouhý výkřik do tmy. A samotného Davea Aspreye sleduje téměř 200 tisíc lidí. Vydal dokonce kuchařku „Bulletproof“, na jejíž obálce slibuje, že „shodíte až půl kila denně, zvýšíte energii a definitivně se zbavíte nezdravých chutí“.

bulletp

Osvícení v Tibetu a 9 dolarů za kávu

Komentáře na Facebooku se různí od těch velmi pozitivních přes rozpačité až po ty, co si ztěžují na cenu. „9 dolarů za jedno kafe?“ rozčiluje se jeden z uživatelů. Další mu oponuje, že to „ale stojí za to“.

Aspreye dieta napadla v roce 2004 při cestě do Tibetu. Kvůli velké nadmořské výšce se cítil vyčerpaný, ale jen do té doby, než ochutnal čaj s máslem vyroběným z mléka jaka. Účinek tohoto nápoje na něj udělal velký dojem a chtěl ho přizpůsobit západním zvyklostem.

buletprof

Lékaři dietě nevěří

Ve Spojených státech, kde je třetina obyvatel obézních, se dieta Bulletproof stala velmi populární. Přijali ji také sportovci či stoupenci takzvaného biohackingu, což je hnutí, které kombinuje biologii, technologie a stravu s cílem zlepšit fyzické a duševní schopnosti. Některé celebrity si tuto dietu nemohou vynachválit, například herečka Shailene Woodley či humorista Jimmy Fallon.

Experti na výživu ale zůstávají skeptičtí. „Tato dieta může fungovat jako kterýkoli jiný režim, který vyloučí ze stravy mnoho druhů potravin,“ poznamenala nutriční poradkyně losangeleské nemocnici UCLA Amy Schnabel.

diet

Problém je, že Bulletproof odstraňuje snídani, kterou odborníci na výživu často považují za nejvýznamnější jídlo dne. Ke snídani doporučují cereálie nebo chléb, vejce nebo mléčné výrobky kvůli proteinům a ovoce pro jeho obsah vlákniny a vitaminů, jakož i kávu nebo čaj.

Thein a kofein jsou stimulanty s některými diuretickými vlastnostmi. „Jestli si ale myslíte, že se díky šálku tohoto nápoje budete cítit dobře a bude vám to dobře myslet, je to pravděpodobně díky placebo efektu,“ říká Schnabel.

bullet

A co víc, Britská dietetická asociace letos zanesla dietu Bulletproof na seznam deseti nejoblíbenějších diet celebrit, kterým je třeba se vyhnout. Dieta podle nich spočívá na principu klasifikace potravin v rozporu s doporučeními zdravotníků a její účinnost nebyla prokázána.

coefe

Dave Asprey ale nestrádá. Společnost, kterou založil, investovala devět milionů dolarů (217 milionů Kč) do rozvoje sítě prodejen, má proto asi dobrý důvod. První prodejna byla otevřena v Kalifornii ve městě Santa Monica a na internetu se dá koupit celá škála produktů spojených více méně s touto dietou, zejména kapsle s již hotovým nápojem.

 

Zdroj: ČTK, Facebook