Opusťte materialistický způsob života a zbavte se všeho nepotřebného. Bude vám fajn.

Minimalismus se zaměřuje na dopady materiálního vlastnictví v našem životě. Pomáhá nám uvědomovat si, jak nás naše nenasytnost a povrchnost zaslepuje od věcí, které jsou v životě opravdu důležité. Otevírá naše oči opravdovým hodnotným věcem, na které zapomínáme v našem honu za penězi, mocí a slávou.

daisy-75190_1920

Minimalismus jako životní styl hlásá, že vlastnictví věcí nám nepřináší štěstí. Jakmile se přestaneme obklopovat majetkem, získáme mnohem více času na věci, které nás opravdu činí šťastnými.

Jaké výhody přinese minimalismus do vašeho života?

1. Finanční svobodu

Vlastnění spousty věcí, které nepotřebujete, vede ke zbytečnému hromadění. Přemýšleli jste někdy, kolik věcí máte a přitom je vůbec nevyužíváte? Jakmile se zbavíte všeho nepotřebného, zbyde vám spousta peněz na to, na čem v životě opravdu záleží.

none-722686_1920

Skrz minimalismus si lidé uvědomují, jak citliví jsou vůči reklamám. Častokrát si něco koupí ne proto, že to potřebují, ale proto, že se chtějí vyrovnat sousedům anebo se vychloubat před přáteli. Myslí si, že je to činí šťastnými. Netuší, že je to přesně ta cesta, která je od pravého štěstí vzdaluje.

mini-potted-633702_1920

2. Omezení složitosti a nepřehlednosti

Hromadění věcí stresuje váš mozek. Zahlcuje naše smysly. S nadměrným materiálním majetkem náš mozek nezvládá vnímat podněty přítomné v našem prostředí. Výsledkem je, že se přestáváme soustředit na to, co je opravdu nezbytné a důležité. Hromadění posouvá naši pozornost ke spoustě věcem, čímž dělá složitější obyčejné relaxování jak fyzicky, tak psychicky.

dog-659856_1920

3. Více času na věci, na kterých záleží

Věci, na kterých záleží, jsou ty, bez kterých nemůžete žít. Věci, které byste nevyměnili za nic na světě. Je to vaše rodina, přítelkyně, kamarádi. Materiální vlastnictví tvoří pouze malé věci ve vašem životě. Nejsou důležité. Čeho si myslíte, že budete na konci života litovat více – že jste nevydělali více peněz anebo, že jste nestrávili více času se svými blízkými?

clock-650753_1920

4. Celkovou svobodu

Čím méně toho vlastníte, tím menší máte strach, že něco ztratíte. Díky minimalismu se osvobodíte od obsese, nenasytnosti a dluhů. Ve chvíli, kdy si uvědomíte, že vám stačí opravdu málo, abyste žili šťastně, přestanete vůbec toužit po větším majetku.

living-room-690174_1280

5. Štěstí

Jakmile máte více svobody a času na věci, které vás opravdu baví, budete skutečně šťastni. Dlouhodobé štěstí nenajdete v materiálním vlastnictví. Přijde s láskou, vlídností a štědrostí. Jen tyto věci nám přinesou největší uspokojení v životě.

best-friends-381984_1920

Minimalismus vás naučí, že nepotřebujete většinu věcí, které vlastníte. A že dlouhodobé štěstí najdete ve vztazích, růstu a smyslu.

 

Zdroj: The Daily Positive, Pixabay