Vyrobte si svou vlastní rakev. Přesně to nabízí polská firma, která hledá úspěch v Evropě.

Je až podivuhodné, kolik odkazů vyskočí na Googlu po zadání hesla „diy coffin“ (vyrob si svou vlastní rakev). YouTube videa, webové stránky „pohřební inspirace“ a dokonce návod na wikihow.

Zatímco podobné návody ale většinou představují nápady, jak zpestřit slavný americký svátek Halloween, Zbigniew Lindner přichází s rakvemi, které si odběratel sám složí, třeba jako nábytek. „Dělám je jako auta, na pásu,“ řekl listu Gazeta Wyborcza Zbigniew Lindner. Jeho firma vyrábí 15 000 rakví měsíčně.

By Nabokov - With my camera, whilst visiting Warsaw.

„Vše vychází z potřeby rychlé dopravy a ještě rychlejší montáže. Navázali jsme na nábytek v kartonových krabicích,“ vysvětlil Krzysztof Bromberek, který je autorem nápadu vyrábět rakve na montáž. Takže vlastně taková IKEA pro pohřební průmysl.

Motivace je zejména ekonomická. Zatímco klasických rakví se do kamionu vejde asi 300, montovacích až 800. Rozebraná rakev je uložena v šedé krabici spolu s návodem a sáčky se šrouby a kovovými prvky ke zpevnění.

„Pracujeme na lepším balení v kartonu. Metodu skládání jsme už dotáhli k dokonalosti. Rakev je možné dát dohromady za dvě minuty. Nezkušeným to trvá čtyři,“ říká Lindner. Zkušenost ve zmiňované schopnosti v tomto případě není zrovna dobrou zprávou.

By Funeralhistorian - Own work, CC BY-SA 3.0

První rakve s vlastní montáží odjely ze sídla firmy v okolí Poznaně loni v prosinci, všechny do zahraničí. Mezitím výrobce reaguje na připomínky od odběratelů. „Pár drobností jsme museli vylepšit, ale máme nové zakázky. Hlavně od krematorií. V továrně se těmto rakvím říká ‚hořáky‘,“ poznamenal Bromberek.

Majitel firmy ale ukázal, že má i měkké srdce. Zatímco jsou rakve určeny velkoodběratelům a jednotlivým klientům se podle Lindnera neprodávají, slitoval se polský ředitel nad dívkou, která neměla 900 zlotých (asi 5500 Kč), které od ní požadovala pohřební firma za rakev určenou do krematoria. Cenu své rakve výrobce odmítl prozradit, dodal jen, že marže pohřebnictví se pohybuje mezi 500 až 1000 procenty.

grave-674443_1280

Lindner začínal s podnikáním na pile před čtvrt stoletím. První zásilku 300 rakví, pouze klasických, vypravil na začátku 90. let. V nabídce má teď několik stovek vzorů, včetně „tematických“.

Například rakev pro novináře s listem papíru, kalamářem a perem na víku, pro herce je určena rakev s maskou, motocykl si vybere milovník rychlosti. Dva napěněné půllitry na víku si nejčastěji objednávají Češi. Bílé rakve jsou zase určeny pro Skandinávii, kde se prý v jiných barvách nepohřbívá.

„Vybral jsem si rakev Příroda. Je na ní les, louka, zvířata. Sám jsem ji navrhl,“ svěřil se jeden ze zaměstnanců.

 

Zdroj: ČTK, Wikipedia, Pixabay