Jste extra kvalifikovaní, ale na pohovory vás nikdo nezve? Možná je problém ve vašem životopise.

Terry Hadaway je kariérní poradce a autor několika vzdělávacích materiálů. Pomáhá svým klientům najít anebo vytvořit práci, která maximalizuje jejich potenciál. A během své praxe se přirozeně potkal s mnoha případy, jak to rozhodně nedělat. Přečtěte si jeho rady a vylepšete své CV.

macbook-606763_1920

„Mám zkušenosti ze vzdělávání dospělých. Nedávno jsem četl článek, který říká, že rozsah pozornosti dospělého člověka je sedm vteřin. To je o více než osm vteřin méně než před dvaceti lety,“ popisuje Hadaway.

Zastavte se na chvíli a změřte si, jak dlouhých sedm vteřin opravdu je. Kam myslíte, že se váš potenciální zaměstnavatel dostane při čtení vašeho životopisu během sedmi vteřin? Jak důležitý je obsah, který uvádíte jako první ve vrchní části stránky?

alarm-clock-238524_1920

Většina z nás ráda začíná tím, co jsme dokázali, ale Hadaway tvrdí, že to manažery nezajímá. Nechtějí vědět, kde jste pracovali či znát váš titul. Zajímá je, co můžete přinést jejich společnosti. A to je docela jiný způsob komunikace pro spoustu lidí.

success-937892_1920

Obvykle mluvíme o věcech, které jsou pro nás důležité. Odpovídáme na spoustu otázek ještě dříve, než jsou položené. Předělání životopisu znamená změnu našeho vnímání, což je veliký krok. Musíme chvíli uvažovat jako najímající manažer a zeptat se „Co chci vědět o tomhle kandidátovi?“.

Většina životopisů obsahuje informace, které chtějí manažeři vidět. Jenže jsou často ukrytá tak moc daleko, že sedm vteřin na jejich přečtení rozhodně nestačí. Zefektivněte začátek svého CV a získejte větší šanci na zaměstnání vašich snů.

office-620823_1920

1. Začněte svými silnými stránkami

Pokud jste tak dosud neprovedli, udělejte si test, který odhalí vaše silné stránky. Investice do něj se vyplatí. Musíte identifikovat své primární a sekundární silné stránky a jasně je uvést v horní části vašeho CV.

writing-1170138_1920

2. Soustřeďte se na to, co jste udělali, než na to, kde jste pracovali

Manažery příliš nezajímá, kde jste pracovali. Chtějí vědět, jakou změnu jste pomohli udělat v bývalém zaměstnání. Použijte slova jako – inicioval, vedl, investoval, a tak dále. Nechte svůj životopis odhalit vaši energii a vliv.

business-561388_1920

3. Uspořádejte svou historii, aby podpořila vaše silné stránky

Nemusíte uvádět svou pracovní historii chronologicky, zejména, pokud často měníte obor. Podívejte se blíže na vaši silnou stránku číslo jedna a zmiňte povinnosti a úspěchy, týkající se této konkrétní přednosti. Pokud je vaše největší přednost komunikace, zdůrazněte, jak umíte komunikovat efektivně.

web-845808_1920

Váš životopis určuje, co nastane dále. Pokud je stejně nudný jako všechny ostatní, neočekávejte nic víc než „děkuji, ale…“ dopis. Jestli se vám ale podaří dostat vaše CV z šedi monotónního davu, máte šanci na mnohem pozitivnější reakci.

Nenechte svůj životopis, aby vám bránil najít práci vašich snů. Naopak ho využijte jako nástroj, jenž vám pomůže vytvořit budoucnost, o které jste ani nesnili.

Zdroj: The Daily Positive, Pixabay