CrossFit, Tabata, TRX. Ve světě fitness to vypadá, že každý den znamená příchod nového trendu. Co bude in v roce 2016?

Cvičení ještě nikdy nebylo tak vědecké, technologicky propracované a jednoduše lákavé. Což je rozhodně moc dobře, jelikož čím více možností sportovních aktivit máte a čím lepší jsou, tím menší je šance, že vás sportování začne nudit.

Pohyb je základem každé fyzické aktivity, to je přece jasné. Jenže spolu se sedavým zaměstnáním a dlouhými hodinami za počítačem většina z nás ztratila schopnost se hýbat správně. A čím lépe se hýbeme, tím větší jsou šance zhubnout, posílit své tělo a zlepšit flexibilitu. Pokud ale nevíme, jak na to, výsledky nemusí být tak příznivé anebo se naopak můžeme snadno zranit.

silhouette-712399_1920

Vyzkoušejte své limity

Řešením je ‚sebelimitující‘ cvičení. Jde o pohyb, který vyžaduje totální záběr. Představte si například tlačení saní anebo cvik, při kterém se zespodu zavěsíte na tyč, tělo vodorovně s podlahou, a snažíte se přitahovat. Pokud tyto cviky nedokážete udělat v téměř dokonalé formě, tak je nebudete schopni udělat vůbec. Když budou vaše kyčle při tlačení saní v příliš vysoké poloze, nepůjde vám odtlačit je moc daleko. Co se stane? Uvědomíte si své slabiny, zapracujete na jejich odstranění a upravíte svůj trénink.

"Inverted row" je skvělým cvikem na vyzkoušení vlastních limitů.
„Inverted row“ je skvělým cvikem na vyzkoušení vlastních limitů.

Cvičení zaměřené na dokonalý pohyb je již populární v dobrodružných závodech a spartanských bězích. Fitness trenéři začátečníků se zase začínají zaměřovat na přidávání ‚cvičení pro děti‘ do sportovní činnosti. Takové šplhání po stromě je skvělým způsobem, jak posílit svaly celého těla a pracovat na své pohyblivosti, zatímco si užíváte nevinnou dětskou hru.

Spartanské běhy jsou populární i díky tomu, že během nich posílíte celé tělo. A sáhnete si na dno.
Spartanské běhy jsou populární i díky tomu, že během nich posílíte celé tělo. A sáhnete si na dno.

Zapomeňte na bootcamp

Skupinové cvičení je super. Ušetříte za osobního trenéra a spolucvičící vás motivují. Ale opravdu dosahujete těch nejlepších výsledků? Podle trenérů z celého světa je problém aktivit jako je „boot camp“, že jsou založené na přístupu, který by měl vyhovovat všem. Jenže nevyhovuje. Pokud všichni v kurzu dělají víceméně to samé, málokdy jsou zaměřeny individuální slabiny a klienti tak nemohou dosáhnout svých cílů.

Cvičení ve skupině ano, ale individuálně zaměřené.
Cvičení ve skupině ano, ale individuálně zaměřené.

Jaké je řešení? Využít pohodlnosti skupinového formátu a profesionality osobního trenéra. Na cvičení se vás sejde více, ale přímo během aktivity se zaměřujete na své vlastní individuální slabiny. Nejde vlastně o nic nového, staří dódžové bojových umění podobný princip praktikují už stovky let. Zatímco bojovníci s bílým páskem na trénincích trénují spolu, ti s páskem černým se věnují pokročilejším cvikům.

Vyzkoušejte online trénink

Až donedávna jste museli být geograficky blízko, pokud jste chtěli pracovat se skvělým trenérem a měli dostatek finančních prostředků, abyste si ho mohli dovolit. Ale dnes už se talentovaní trenéři z celého světa uchylují na internet a představují svůj cvičební plán zájemcům z digitalního vesmíru. Můžete získat přístup k tréninkům a jídelníčku, které jsou prokazatelně otestované.

Potřebujete připojení k internetu a chvíli času, než najdete ideálního trenéra.
Potřebujete připojení k internetu a chvíli času, než najdete ideálního trenéra.

Navíc to vypadá, že pokud se necháte „vést“ digitálně, může to mít mnohem lepší efekt, než když se tak děje naživo. Vědci z University of California v San Franciscu porovnali zdravotní a fitness plány založené na webovém prostředí s těmi, které se odehrávají mimo síť. Webové plány byly podle nich mnohem efektivnější, co se týče výuky nových informací a vytváření změny v zažitém chování, což mělo za výsledek úbytek na váze klientů a zlepšení jejich vnímání vlastního těla.

physiotherapy-595529_1920(1)

Místo toho, že jste nuceni si vybrat vhodného trenéra ve vašem okruhu, se vám tak otevírá celý svět nekonečných fitness možností online. S internetovým trenérem navíc ušetříte. Samozřejmě záleží na vás, abyste se donutili cvičit, když vám trenér nestojí za zády. Online tréninky vám také mohou připadat příliš neosobní. Spousta z podobných stránek ale nabízí i uživatelská fóra, kde ostatní klienty a někdy i trenéři sdílí své zkušenosti a vyměňují si inspirace, rady a recepty na zdravé pokrmy. Pokud se dokážete sami motivovat a nepotřebujete, aby vám někdo koukal přes rameno, online trénink pro vás bude skvělá volba.

S tak širokou nabídkou sportovního vyžití, které jsou v současné době v nabídce, by byl hřích necvičit. Najděte si ideální sportovní aktivitu a pokořte konečně své cíle.

 

Foto: Pixabay, Instagram