Airbnb usnadňuje nízkonákladové cestování a umožňuje vám najít levné ubytování po celém světě. Má ale i své stinné stránky, na které si musíte dávat pozor.

Jako každý jiný internetový obchod, který je založený na důvěře, i na Airbnb se vám může stát, že produkt, o nějž máte zájem, nemusí tak úplně odpovídat vašim představám.

Podívejte se na následujících 5 tipů, jak se vyhnout nepříjemné zkušenosti, než bude pozdě.

1. Otřesné anebo žádné recenze

Nejjednodušší cesta, jak zjistit, že vybraný Airbnb byt není tím, co si přejete, je přečíst si recenze. Stejně jako byste si nekoupili drahý produkt od nedůvěryhodného prodejce na Aukru, tak si nepronajímejte byt od hostitelů, kteří obdrželi špatné recenze.

Možná je hostitel bez recenzí milý pán, ale ten s popisem "nejhorší zážitek mého života" asi zrovna nejlepší volbou nebude.
Možná je hostitel bez recenzí milý pán, ale ten s popisem „nejhorší zážitek mého života“ asi zrovna nejlepší volbou nebude.

Samozřejmě, že se najdou hostitelé, kteří jsou skvělí, přátelští a úžasní, ale nemají zatím zkušenosti a tím, že se u nich ubytujete, nemusíte udělat chybu. I tak byste si ale měli dávat pozor a spíše se vyhýbat hostitelům bez solidní reputace a silných doporučení.

2. Tajnůstkářští hostitelé

Někteří pronajímatelé poskytnou mnohem více informací, než je potřeba, ale ten, o kterém uvažujete, se se sdílením zrovna nepřetrhne?

Není to rande, nemusíte z hostitele dolovat potřebné informace.
Není to rande, nemusíte z hostitele dolovat potřebné informace.

Anebo pokud se uvedené informace blíží spíše podvodnému e-mailu než bezpečnému místu na přenocování, či hostitel uvádí poněkud nejasné identifikační údaje na svém profilu, držte se zpátky. Zatímco majitel se vás bude snažit projet rentgenem, než vám vůbec předá klíče, buďte na pozoru, pokud on sám nehodlá doložit svou vlastní důvěryhodnost.

3. Žádost o platbu předem

Airbnb požaduje od hostů, aby platili předem skrz webovou stránku. Hostitel peníze dostane od společnosti 24 hodin po vašem příjezdu. Ačkoliv mohou hostitelé požadovat jakékoliv poplatky skrz webové stránky Airbnb, nemají žádný nárok chtít po vás platbu přes jiné médium kromě Airbnb. Pokud někdo žádá zaplacení zálohy v hotovosti anebo přes PayPal, nesouhlaste. Jestli na tom trvá, nepronajímejte si místo u něj.

euro-1144835_1920

4. Vícenásobné lokality

Pokud někdo přehání, jak blízko je jeho byt od největších atrakcí ve městě, ještě to není důvod to zabalit. Jestli ale zmiňuje umístění své matrace ve více oblastech, které spolu ani nesousedí, zapomeňte na něj.

Airbnb nabízí skvělá místa po celém světě. Hostitele si ale musíte prověřit.
Airbnb nabízí skvělá místa po celém světě. Hostitele si ale musíte prověřit.

Je to špatný obchod a pokud lže o tomhle, kdo ví, o čem dalším není zrovna nejčestnější? Možná to byl jen levný a trapný trik, ale nevyšel.

5. Otázky na nadbytečné osobní informace

Airbnb povoluje hostitelům vyžadovat profilový obrázek, popis výletu, ověřené telefonní číslo a další věci, které jim pomohou zjistit, zda potenciální zákazník je důvěryhodný. Jakmile se vám ale otázky od majitele zdají být podezřelé, začněte okamžitě hledat jinde.

Můžete si užít skvělé dobrodružstí i bez toho, aniž by vám výlet kazil dotěrný hostitel.
Můžete si užít skvělé dobrodružstí i bez toho, aniž by vám výlet kazil dotěrný hostitel.

V tomto případě stačí zapojit selský rozum a neposkytovat více informací hostiteli, který kromě stručného popisu vašeho zázemí požaduje i stručný popis vašeho typu postavy.

Věřte své intuici. Pokud vám pronajímatel není sympatický, hledejte dál. Airbnb poskytuje více než 600 000 ubytovacích kapacit po celém světě. Máte proto šanci najít místo, které vám bude vyhovovat.

 

Zdroj: Mashable, Pixabay, Facebook