Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

Sophia Loren, rodným jménem Sofia Villani Scicolone, se narodila 20. září 1934 v Římě a i přes své francouzské občanství, které musela přijmout, aby se mohla vzdát, byla filmovými fanoušky vnímána jako hvězda světové, ale hlavně italské kinematografie.

Prosadila se především v 60. letech minulého století a pro svůj atraktivní vzhled byla považována za jeden ze sexsymbolů tehdejší doby. Sophia měřila na Italku uctihodných 174 centimetrů.

Herečka a její o čtyři roky mladší sestra Maria prožívaly dětství v těch nejchudších poměrech rybářské vesnice, na nějakou dobu byla celá rodina nucena vyhledat útočiště u příbuzných v Neapoli, kde zažili přítomnost německých i amerických vojáků. Sophia se po válce učila hrát na piano, její sestra zpívala a babička provozovala rodinnou kavárnu.

Stala se terčem posměchu nejen kvůli svému nemanželskému původu, ale i kvůli vyhublé postavě (měla přezdívku „Párátko“). Před světem utíkala do biografu, kde dokázala prosedět celý den. Toužila se stát herečkou, ale nejen kvůli slávě a bohatství, nýbrž aby mohla projevovat emoce a realizovat se tvůrčím způsobem.

Ve čtrnácti letech byla vybrána v soutěži krásy mezi 12 princezen moře. Brzy na to odjela s matkou do Říma, aby si zahrála otrokyni ve filmu Quo Vadis (1951). V Římě zůstala i po dokončení filmu a pracovala jako modelka pro časopisy. V soutěži Miss Řím, kde skončila druhá, si ji všiml o 20 let starší producent Carlo Ponti. Pomohl jí získávat menší roličky a po natočení filmu Pýcha a vášeň s Cary Grantem a Frankem Sinatrou přišly skutečně velké role.

V roce 1960 získala Oskara za svou roli v De Sicově filmu Horalka. Jejím nejčastějším filmovým partnerem byl známý italský herec Marcello Mastroianni. V roce 1991 také obdržela Oscara ze celoživotní herecké dílo.

Po svém manželovi, italském filmovém magnátovi Carlu Pontim, který působil jako významný producent v italském filmu, získala velké dědictví. Bolestnou ránou do soukromého života byly pro Sophii dva potraty, které prodělala, než se jí narodili synové Carlo (nar. 1968) a Edoardo (nar. 1973). Nyní žije v Kalifornii a herectví se již nevěnuje. Občas se ale účastní společenských akcí. I přes svůj vysoký věk se stala titulní tváří kalendáře Pirelli na rok 2007.

Osobně si nemyslím, že je Sophia Loren dostatečně označována za ikonu 20. století. Její křivky a krása by jistě mohly soupeřit s Marilyn Monroe a Brigitte Bardot, nemluvě o její kariéře a volbě životního stylu.

Zatímco talenty Monroe a Bardot byly sporné vzhledem k jejich přechvalovanému vzhledu, Sophia získala  během své kariéry 50 ocenění, včetně Oscara za nejlepší ženský herecký výkon (jako první žena v neanglicky mluvící roli), ocenění Zlatý glóbus, cenu Grammy, cenu BAFTA a Laurel Award. Na rozdíl od svých kolegyň, které využívaly své pozice sex symbolu tehdejší doby a nechaly se den co den fotit pro pánské magazíny, jako je třeba Playboy, Sophia Loren zůstala věrná od svých 22 let svému manželovi, a to až do jeho smrti o 50 let později. Když se jí novináři kdysi zeptali, jestli by se někdy chtěla znovu vdát,  jako opravdová romantička Sophia odpověděla: „Ne, nikdy. Nedokázala bych milovat nikoho jiného.“

Její větší filmové role:

1953 Aida (filmová verze opery)

1960 Horalka

1962 Boccaccio ’70

1964 Manželství po italsku (s Marcellem Mastroiannim)

1970 Slunečnice (italsko-ruský film s Marcellem Mastroiannim)

1974 Verdikt (s Jeanem Gabinem)

1976 Přejezd Kassandra

1977 Zvláštní den (s Marcellem Mastroiannim)

loren16 lorenvilla sophialilo lorenpool loren12 lorenwit loren14 loren9 loren17 lorensheep lorenhouse lorenbalcony loren11 loren2 loren15 loren3 loren13 loren8 lorenbreakfast lorenarchitecture loren7 loren10 lorenneice lorenguitar loren4 loren5

Zdroj: Wikipedia, messynessychic.com

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

Komentáře obsahující útoky na třetí osoby, linky na externí zdroje (URL) a taky komentáře neobsahující názor k tématu článku nebudou publikovány. Děkujeme za pochopení a přejeme plodné diskuze.

« REKLAMA »