Lyžování vás nebaví anebo už ho máte dost? V zimě se dá dělat spousta dalších věcí, o kterých jste ještě neslyšeli.

Ač to vypadá, že mrazivá zima mává na rozloučenou a přichází slunečné jaro, vrcholky hor po celé Evropě jsou pokryty sněžným popraškem a ten jen tak nezmizí. Lyžaři a snowboardisti si užívají širokých sjezdovek a obrovských areálů, ale pokud k nim nepatříte, nemusíte klesat na mysli a můžete si vybrat jednu z následujících top zimních aktivit.

Projeďte se na fatbiku

Fatbike, snowbike, big bike nebo prostě jen „tlusťoch“. Monster truck pro cyklisty má pneumatiky tak široké, že si poradí s terénem od toho pouštního až po subarktický. Kolo vzniklo pro jízdu v nejdrsnějších podmínkách. Nejčastěji se uvádí, že sněžná kola vznikla na Aljašce, kde se jede proslulý Iditarod – závod na tisíc mil v teplotách i 45 stupňů pod nulou. Na kolech se poprvé jel v roce 1987. Podle jiných zdrojů se ale fatbiky poprvé objevily ve vyprahlém Novém Mexiku, kde nadšenci brázdili písečné duny a vyschlá koryta řek s naplaveným pískem.

"Fat bike" by Anthony DeLorenzo
„Fat bike“ by Anthony DeLorenzo

Ať už je pravda jakákoliv, nic to nemění na tom, že jízda na fatbiku je jedinečný zážitek. Chybí vám v zimě pohyb na kole? Vyzkoušejte fatbiky ve francouzských Alpách anebo třeba u nás v Krkonoších.

Postavte iglů

Lego experti budou mít v této aktivitě náskok. Základním pravidlem pro přežití v divočině je postavit si bunkr a horský vůdce v rakouském Wildschönau vás naučí, jak položit základy, vyřezat své vlastní ledové cihly a nakonec postavit stabilní přístřešek ve tvaru iglů na přežití noci. Jak poznáte, že úkryt je dost stabilní, aby se na vás nesesypal? Postavte dospělého muže na střechu, pokud se iglů nerozpadne, jste v suchu.

Igloos

Potápějte se v ledovcových vodách

Chcete se potápět v čisté a průzračné vodě? Zajeďte si na Island. Místo Silfra je jako stvořené pro potápěče. Leží v jezeře Þingvallavatn v přilehlém národním parku, a je to jediné místo na světě, kde můžete plavat mezi dvěma kontinenty, v mezeře mezi tektonickými deskami se totiž setkává Severní Amerika a Eurasie.

silfra

Štěrbina se táhne od Grónska 40 tisíc kilometrů až na jižní polokouli. Většinou se vrchy štěrbiny nacházejí až 2,5 km pod hladinou, ale některé oblasti vystoupily a vytvořily ostrovy jako Island a Azory.

Voda ve štěrbině Silfra je úžasně čistá a z jedné strany 120 metrů dlouhé laguny perfektně vidíte na její konec.

Vyzkoušejte plachtění v ledu

Rozsáhlá jezera v severovýchodním Polsku se v zimě změní na obrovská ledová pole. Během chladnějších měsíců vymění místní nadšenci jachty za sáně hnané plachtami a užívají si ledovou jízdu. Tyto prostředky dokážou dosáhnout rychlosti až 100 kilometrů za hodinu a chybí jim jedna zásadní věc, brzdy. O dobrodružství není nouze.

iceboating-in-poland

Pokořte nejobávanější most světa

3000 metrů nad mořským povrchem se ve švýcarských Alpách rozpíná tento zázrak. Nejvýše položený visutý most v Evropě nabízí 100 metrů dlouhou, hrůzu nahánějící procházku mezi vrcholy hory Titlis na metr široké lanové konstrukci. Překonejte se a vychutnejte si dechberoucí výhled na Itálii a ledovec pod vámi.

"Mount Titlis" by Frank Spakowski
„Mount Titlis“ by Frank Spakowski

Nechte jednou lyže doma a vyrazte na hory za novým dobrodružstvím. Nebudete litovat!

Foto: Facebook, Polandforall, Wikipedia