V únoru neožívá jen plesová sezóna, ale také tradiční festivaly v různých koutech světa. Od karnevalu přes pomerančovou bitvu po párty na lodi. Pojďte je objevit.

Druhý měsíc v roce se v Česku nese ve znamení masopustů. O zpěv, tanec a maškary není nouze. Jaké slavnosti však můžete v zimním období najít ve světě?

Čínský nový rok, Čína – Hongkong, Peking

Příchod nového roku v Číně patří k těm nejvíce oslavovaným událostem na světě. Dva týdny trvající svátek je nejokázalejší čínskou slavností a láká zájemce z celého světa. Datum čínského nového roku je pohyblivé a kolísá mezi 21. lednem a 20. únorem. Je určeno astronomicky – nový rok nastává s druhým novým měsícem po zimním slunovratu (třetím, obsahuje-li končící rok vložený třináctý měsíc) a letos připadá na 8. února.

Autor: Paul Louis – Vlastní dílo
Autor: Paul Louis – Vlastní dílo

Čínský nový rok je oslavou ekonomické životaschopnosti a obnovy. Zároveň se během něj setkávají rodiny a vítají budoucnost společně a s optimismem. Zejména první den nového roku se ozývají hlasité petardy, bubny a činely, zatímco hořící bambusové hole vytvářejí jedno obrovské planoucí nebe.

Festima, Burkina Faso – Dédougou

Maskované taneční skupiny z celé západní Afriky se sjíždí, aby se třásli, vrtěli a kroutili v letitém rituálu, díky kterému se snaží spojit s místními duchy. Každý druhý rok, v pozdním zimním období, Dédogou zaplaví tlupy krokodýlů, opic a ptáků s dlouhými zobáky. Ale není se čeho bát. To jen začíná Mezinárodní festival masek a umění (International Festival of Masks and the Arts =FESTIMA) a přináší týden dlouhé oslavy.

11925845_1724289741132672_648748352_n

Výroba masek je staletí dlouhou tradicí v regionu a účel Festimy je tento zvyk chránit a podporovat. Místní věří, že když si tanečník nasadí masku, stává se duchem zvířete, které má na sobě. Možná proto všichni vystupující vypadají jako zakletí, když se kroutí, skáčou a víří prach celý den a celou noc.

Od 26. února do 5. března navštíví oslavy více než 100 tisíc lidí.

Pomerančová bitva, Itálie – Ivrea

Jak starověké italské město oslavuje svobodu? Tím, že se jeho obyvatelé navzájem masakrují 500 tisíci kilogramy pomerančů, přirozeně. Každý rok malé město v turínské provincii hostí historickou bitvu jako připomínku boje mezi měšťanstvem a vládnoucím tyranem. Místo zbraní a mečů fasují bojovníci pomeranče a ani vyhlášení svrchovanosti vás neochrání před ovocnou sprchou.

12599238_999660063440407_639968682_n

Více než 100 tisíc návštěvníků si od 6. do 9. února užije zajímavou a zábavnou podívanou. Pro 9 soutěžících týmů s téměř 4 tisíci členy jde ale o vážnou věc a vrcholnou událost roku. Pomerančová bitva je povstáním lidu a vy můžete být mezi nimi. Nedivte se ale, když se druhý den vzbudíte s modřinami o velikosti pomeranče.

Karneval v Riu, Brazílie – Rio de Janeiro

Mix historie, pohanského rituálu, tradičních rytmů kmene, domorodých šatů a několika milionů lidí v nejvíce sexy městě na světě. To vše čeká na nejžhavější párty roku – slavném karnevalu v Riu.

Karneval v Riu získal pověst jako světově nejznámější taneční oslava, kdy se všechny ostatní události v zemi zastaví během pěti dní od popeleční středy do začátku půstu. Návštěva karnevalu je povinností pro milovníky obrovských světových festivalů. Nenechte si jej ujít a pochopíte, proč jej místní nazývají „největší show na planetě Zemi“.

carnival-476816_1920

Holy Ship!, USA – Miami

Nejlepší DJové z celého světa se sjíždějí na slunnou Floridu, aby připravili skvělou třídenní párty pro hudební nadšence. Holy Ship! má všechny znaky monstrózního elektronického tanečního a hudebního festivalu – nejznámější DJové, krásná těla, celou noc trvající párty a zářivá světla. Chybí jen obrovské davy a bláto. A navíc se vše odehrává na lodi!

Holy Ship! pojme 4 tisíce návštěvníků a startuje párty hned poté, co loď opustí přístav v Miami a pokračuje následujících 60 hodin. Rozjeté oslavy se přesouvají na pláž, jakmile loď zakotví na Bahamách.

916366_233428693503289_855883135_n

Organizátoři nechávají oznamování velkých jmen na poslední chvíli, ale pokud bude setlist podobný tomu loňskému, mají se návštěvníci na co těšit. V roce 2015 dav rozhýbali Skrillex, Fatboy Slim, DJ Snake, Duke Dumont anebo třeba Rudimental. Už teď je jasné, že 10. až 13. února zažije Miami další nezapomenutelnou párty.

Únor nemusí být jen nudným zimním měsícem. Pokud vás nebaví lyžování nebo chcete změnu, navštivte světové slavnosti a rozšiřte si obzory!

Foto: Instagram, Pixabay