Maledivská republika je svrchovaným souostrovním státem situovaným v Indickém oceánu. Leží na jihozápad od Indie a Srí Lanky v Lakadivském moři. Tamější pozoruhodný jihoasijský národ nemá, co se týče geografie a topografie, ve světě obdoby. Maledivy tvoří z více než 99 % moře a z méně než 1 % půda. Mořská část navíc skrývá unikátní podmořský život a zbývající procento tvoří naprosto mistrovské, avšak zcela přírodní krajinářské dílo.

IMG_9837

Poprvé jsem na Maledivy zavítala v roce 2001 a právě zde se zrodila má touha více poznávat život v oceánu. Od té doby jsem souostroví navštívila již několikrát a dodnes patří Maledivy mezi mé nejoblíbenější destinace. Možná právě proto, že je zde pod hladinou stále co objevovat. Úžasné potápění – pro mě jedno z nejlepších na světě, je jednou z hlavních turistických aktivit, které tato lokalita nabízí. Rozmanitost fauny láká návštěvníky z celého světa a v mořských hlubinách zde můžete narazit na širokou škálu živočichů, od drobných rybek, až po velrybáka.

IMG_9814 IMG_0120

Souostroví Maledivy sestává z 26 přírodních atolů skládajících se z dvojitých ostrovních řetězců. I samotné anglické slovo „atoll“ vychází z původního maledivského „atholhu“. Mezi atoly se nacházejí kanály různých velikostí, které jsou využívány k plavbě. Administrativně je 26 atolů rozděleno do 20 správních celků. Maledivy se řadí k Asii. Celková rozloha čítá 90 tisíc km2, z toho ne méně než 298 km2 tvoří země s 644 km rozsáhlým pobřežím. Z 1190 ostrovů je obydleno 187. Každý z ostrovů je obklopen lagunou s křišťálově čistou vodou a je chráněn složitou strukturou korálových útesů. Kromě potápění ostrovní stát nabízí mnohé další aktivity, prázdninové balíčky a sportovní vyžití – golf a jiné outdoorové sporty, surfování či šnorchlování. A je zřejmé, že ekonomika je zde zásadně závislá právě na turismu a také na rybolovu.

image5

Náš poslední trip na Maledivy se odehrál teprve nedávno – v listopadu 2015. Vypravili jsme se se synem Adamem za potápěním a tentokrát jsme s sebou vzali i moji maminku. Opět jsme výběru destinace nelitovali. Zažili jsme ten nejhezčí ze všech našich maledivských výletů. Poseidon nám byl nakloněn a viděli jsme pod vodou všechno, co jsme si jen mohli přát.

IMG_0101

Potápěčský výlet od A do Z

Pro nás začíná cesta v Praze na letišti. Cestovali jsme pravidelnou linkou společnosti Emirates do Dubaje v 15:35. Let do emirátu trvá zhruba 6 hodin. V Dubaji jsme měli tentokrát jen 2 hodiny na přestup, tedy ideální čas. Cesta na Maledivy pak již ubíhá velmi rychle – 4 hodiny s chytrými televizemi aerolinky Emirates jsou vždy potěšením. Jejich nabídku miluju: stovky filmů, her, zpráv a zábavného obsahu bych si přála v každých aerolinkách. Emirates patří mezi mé favority a to také díky výhodám, které mi jako stálému zákazníkovi nabízejí.

IMG_9931

Naše cílová stanice – mezinárodní letiště Male – se nachází na ostrově Hulhulé, v těsné blízkosti hlavního města Male, které pokrývá celý stejnojmenný ostrov. Po příletu na nás jako vždy čekal kapitán a další členové posádky lodi Ari Queen. Odvedli nás na Donghi, což je menší loď, která doprovází Ari Queen a je vlastně naší potápěčskou základnou.

 

Donghi nás přepravila na mateřskou Ari Queen a mohli jsme se ubytovat. Loď má 2 suity v prvním patře, 2 deluxe kabiny na hlavní palubě a 8 dalších kabin pro potápěče a další cestovatele pod hlavní palubou. My jsme s mámou za příplatek obsadily 1 suit a Adam druhý.

image1

Kajuty jsou čisté, s TV, klimatizací a ledničkou. Součástí kajuty je i koupelna s umyvadlem, WC a teplou sprchou. První patro se suity sdílí kapitán, který zde má kabinu a hlavně – kormidlo! Navíc se v tomto patře nachází bar, takže přestože si dopřejete luxus ve suitu, je třeba počítat s rachotící zábavou odehrávající se na baru právě když chcete spát. Naštěstí je loď většinově zabrána potápěči a absolvují se tři ponory denně s tím, že první startuje již v šest ráno. Všichni tedy brzy odpadnou a já mnohdy dříve než zbytek osádky, rachot nerachot.

IMG_0102

Na hlavní palubě je jídelna, kde se třikrát denně podává jídlo ve formě švédských stolů. Snídaně, obědy a večeře jsou naplánovány vždy mezi ponory. Musím říct, že mi jídlo velmi chutnalo a určitě jsem nebyla sama. Každý si vždycky chválí jejich vybranou kuchyni. A jednou v rámci plavby je připravena večeře na vybraném ostrůvku, kam se převeze gril, jídlo a griluje se. Všechny potraviny jsou čerstvé – dary moře, zelenina, ovoce, variace příloh a nechybí samozřejmě ani dezert.

image2

Jídlo však nechme stranou, jeli jsme se potápět, ne jíst… A jedině za výjimečným jsem ochotna cestovat takovou dálku. I můj syn se mnou potápění na Maledivách absolvoval několikrát a vždycky jsme ostrovy opouštěli s mnoha novými zkušenostmi. Letos jsme zažili nevšední premiéru – se žraloky vouskatými. A co víc, Adam tak konečně přišel na chuť žralokům. To byla velká radost i pro mne. Žraloci vouskatí si ho zcela získali. Sledovala jsem s nadšením, jak si užíval noční ponor. Žraloci do nás šťouchali a ohledávali nás, jestli jsme jim nepřinesli něco na zub. Jsou to přítulná stvoření. Vůbec se nebojí. Plavou tak blízko, že se o vás až otírají. Kromě žraloků vouskatých jsme se střetli i s dalšími žraloky, hlavně černocípými, bělocípými, šedými, býčími a nechyběli – jako vždy – ani velrybáci.

image4
V průběhu plavby jsme navštívili nespočet potápěčských lokalit. Naše cesta vedla z Male IA a pokračovala okolo jižní části atolu Male až na atol South Ari.

Mezi mou oblíbenou lokalitu na Maledivách patří Manta point, kde se vždycky najde nejedna manta, která využívá místních služeb čištění. I letos jsem se nemohla dočkat, až se konečně dopravíme na místo. A ani letos nás manty nezklamaly a připravily se na nás v plné parádě. Užívali jsme si je tak dlouho, že jsme nasbírali dekompresi, ale stálo to za to. Miluju manty!

IMG_9974

Šnorchlování s velrybáky už patří ke klasickému rituálu při výletech na Maledivy. Ani tuto aktivitu jsme tedy nemohli vynechat. A i tentokrát se mi potvrdilo, že trénovat na kole přes rok se vyplatí a nabytou sílu pak při šnorchlování efektivně využijete. Musíte totiž kopat hodně rychle a dlouho, abyste z toho něco měli.

image3

Co dodat? Každý náš výlet na safari lodi je něčím jedinečný a rozhodně to nebyl náš výlet poslední. Už teď se těším na další dobrodružství. To příští na sebe jistě nenechá dlouho čekat.

image6

Autor: Lenka Love, www.golfanddiving.com