Kdo si jako dítě nehrál s legem, jako by nebyl. Hvězda hračkářského průmyslu nyní přichází se zajímavým počinem.

Lego uvádí na trh svou první figurku na invalidním vozíku. Dánská firma vyrábějící stavebnice tak reagovala na internetovou petici, kterou podepsalo přes 20 000 lidí.

Úspěšná firma, která čítá téměř 11 milionů Facebookových fanoušků a mnohem více těch reálných, vyslyšela přání signatářů petice, kteří vyzývali k lepšímu zastoupení 150 milionů hendikepovaných dětí mezi hračkami.

lego figurka

Ještě v prosinci roku 2015 se jedna z iniciátorek petice Hračka jako já, Rebecca Atkinsonová ptala, proč nikde nevidíme lego figurku s postižením?

Když se klubaly zárodky úspěšné hračkářské firmy ve 30. letech minulého století, vize společnosti byla přispívat ke kultivaci kreativních her a zdravému vývoji dítěte. Dnes je Lego největší firmou s hračkami na světě a z figurek se rozrostla na filmy, hry, doprovodné zboží a volnočasové aktivity.

lego power

Díky zákonu o diskriminaci z důvodu zdravotního postižení nesmí být postiženým dětem bráněno v přístupu do obchodů s hračkami, škol a hracích center. Postiženým dětem ale chyběla pozitivní reprezentace v kulturní sféře. Proto se ozvala Rebecca Atkinsonová.

„Žádáme Lego, aby využilo svého velkého vlivu a zprostředkovalo pozitivní poselství,“ řekla britskému deníku The Guardian Atkinsonová.

Lego nabízí opravdu vše.
Lego nabízí opravdu vše.

Človíček na vozíkuje nyní obsažen v nové stavebnicové kolekci, kterou dánská firma představila na největším hračkářském veletrhu světa v bavorském Norimberku. Stavebnice ze série Lego City obsahuje 15 figurek, z nichž každá reprezentuje typického obyvatele města. Jeden jede na kole, další seká trávu, jiný veze dítě v kočárku a jeden panáček se usmívá z kolečkového křesla.

Lego se původně výzvám bránilo argumentem, že krása stavebnice spočívá v tom, jak si děti samy z jejích dílků vytváří vlastní příběhy. Nová sada, která má být uvedena na trh v létě, znamená obrat v přístupu firmy.

Zdroj: ČTK, Facebook