Do Turecka na lyže? Ne, nezbláznili jsme se. Země pohádek tisíce a jedné noci nenabízí jen moře a Istanbul, ale také skvělé vyžití pro fanoušky zimních sportů.

Zima je vaše nejoblíbenější roční období, a pokud nevyrážíte do tradičních italských či rakouských Alp, brázdíte sjezdovky v našich krajinách? A co takhle vyzkoušet něco nového? Turecko vás možná jako první destinace nenapadne, ale věřte, že stojí za to vyzkoušet.

Bursa, Uludağ

Vůbec nejstarší turecký lyžařský areál je zároveň tím nejznámějším. Vzdálený 34 km od města Bursa, které také stojí za navštívení, a asi 150 km od Istanbulu. Středisko nabízí 14 hlavních sjezdovek v celkové délce 25 kilometrů. Na své si kromě lyžařů přijdou i snowboardisti, pro které jsou připraveny speciální úseky. A pokud jste nadšení běžkaři, Uludağ je místo pro vás. Do střediska se dostanete buď minibusem anebo přímo z centra Bursy kabinovou či sedačkovou lanovkou.

uludag

Uludağ je navíc centrem nočního života a zábavy. Letos pořádá Whitefest 2016 festival pro mladé od 7. do 11. února.

Erzurum, Palandöken

Proč nevyrazit rovnou až na východ Turecka? Najdete tam nejpopulárnější lyžařský areál země, Palandöken. Nachází se ve městě Erzurum, jednom z nejchladnějších a nejvýše položených měst Turecka a je pokryto sněhem až 150 dní v roce. V Palandöken si užijete 22 sjezdovek, vysoce kvalitní sníh a dlouhou sezónu. Dvě nejznámější sjezdovky, Ejder (drak) a Kapıkaya jsou certifikované podle olympijských standardů (FIS No. 1967 – 83) a můžou tak hostit soutěže ve slalomových disciplínách. V areálu najdete pětihvězdičkové hotely a spoustu restaurací. Nachází se zhruba 17 kilometrů od letiště Erzurum a asi 5 kilometrů od centra města. Do Erzurum se dostanete letadlem s přestupem v Istanbulu.

p-644124_1920

Kayseri, Erciyes

Lyžařské středisko Kayseri Erciyes je atraktivní volbou jak pro profesionální lyžaře, tak i pro rodiny s dětmi. Projet si zde můžete 33 sjezdovek v celkové délce 105 kilometrů. Některé ze sjezdovek se také chlubí certifikací FIS a Erciyes je místem, kam dojíždějí lyžařské kluby a školy z celého Turecka, aby se utkaly v různých disciplínách. Kromě lyžování se můžete zabavit i bruslením a pokud budete mít sportování dost, užijte si barbecue ve sněhu v piknikové oblasti, která pojme až 2 000 lidí.

mount-erciyes-56571_640

Lyžařské centrum Erciyes se momentálně připravuje na pořádání Světového poháru ve Snowboardingu, ve kterém bude 28. února soutěžit i naše Ester Ledecká!

Kars, Sarıkamış

Ve výšce 2634 metrů a v obložení jehličnatých lesů vás čeká jedinečný lyžařský zážitek. Lyžařské středisko v Karsu je známé pro svůj krystalový sníh, který se obvykle vyskytuje v Alpách. Sarıkamış nabízí vyžití pro téměř všechny typy zimních sportů. Najdete zde i areály pro obří slalom či Super-G.

kars sarikamis

Bolu, Kartalkaya

Dechberoucí výhled na pohoří Köroğlu vás čeká ve středisku Kartalkaya. Areál v nadmořské výšce 1850 – 2200 metrů se nachází jen tři hodiny cesty z Istanbulu a dvě hodiny z hlavního města Ankary. Hotely ve městě Bolu nabízí kyvadlovou dopravu, která vás do areálu dostane za necelých 45 minut. Pokud vás lyžování přestane bavit, Kartalkaya nabízí bohaté možnosti pro vysokohorskou turistiku.

kartalkaya

Antalya, Saklıkent

Při pomyšlení na město Antalya vám v hlavě pravděpodobně naskočí spíše turecká riviéra. Však se také Saklıkent pyšní tím, že je jedním z nejblíže položených středisek od rovníku. Situovaný v pohoří Taurus, areál Saklıkent nabízí vyžití pro lyžování i odpočinek, s více než 500 soukromými rezidencemi, hotely a penziony. Lyžařské centrum se nachází v nadmořské výšce 1850 metrů, 37 kilometrů od centra Antalye a nabízí sněhovou pokrývku od jednoho do dvou metrů, na vrcholu ale dosahuje až pěti metrů.

saklikent

Přesvědčte se na vlastní oči, že Turecko dokáže nabídnout mnohem více než tyrkysové pobřeží a vyrazte prozkoumat nejlepší místní lyžařská střediska.

Foto: Facebook, Pixabay