Při letošním tradičním udílení francouzských filmových cen připadne čestný César za celoživotní dílo americkému herci Michaelu Douglasovi.

Herec má ocenění osobně převzít při slavnostním udílení 41. ročníku Césarů, které se uskuteční 26. února v pařížském divadle Châtelet. Oznámili to dnes organizátoři Césarů.

„Daří se mu ztělesnit neuvěřitelnou paletu charakterů,“ řekl předseda francouzské filmové akademie, odvolávající se na Dougloasovy role ve filmech jako Hra nebo Základní instinkt.

douglas

Jeho ojedinělá kariéra v americké kinematografii z něj dělá naprostou hvězdu. Již za života se stal legendou a jeho kariéra je plná ocenění, mezi nimiž je i Oscar pro nejlepšího herce za roli Gordona Gekka ve filmu Wall Street z roku 1987 od Olivera Stonea.

Douglas také získal mnoho Zlatých glóbů a cen Emmy za svůj život. Jednasedmdesátiletý herec natočil řadu úspěšných celovečerních snímků jako Válka Roseových (1989), Základní instinkt (1992), Lovci lvů (1996), Skvělí chlapi (2000) či Dokud nás smrt nerozdělí (2003).

Loni čestného Césara získal americký herec Sean Penn.

Zdroj: ČTK, Facebook